Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:6, Did:0, useCase: 3

Kad jāmaina vasaras riepas – pēc kalendāra vai laikapstākļiem?

Redakcija
Redakcija

Kad jāmaina vasaras riepas – pēc kalendāra vai laikapstākļiem?
Foto: Shutterstock.com


Ziemu pamazām nomainot pavasarim, autobraucēju vidū atkal aktualizējas piemērotu riepu izvēles jautājums. Lai arī no marta ir atļauta vasaras riepu uzstādīšana, daudziem, redzot vietām nenokusušo ledu un sniegu, rodas jautājums vai tas ir drošs solis? Šajā rakstā uzzināsi, kad ir piemērotākais laiks, kad ziemas riepu komplektu nomainīt pret vasaras!

Vasaras riepu sezona
Pretēji daudzu autovadītāju pieņēmumam, vasaras riepu uzstādīšana savam auto no 1. marta ir obligāta, LR likumdošana šādu prasību neuzliek. Likumā vien noteikts, ka no 1. decembra līdz 1. martam Jūsu automašīnai obligāti ir jābūt aprīkotām ar ziemas riepām, tātad tas, kad savu auto apaut ar vasaras apaviem ir katra paša ziņā. Vairums autovadītāju par šādu soli tomēr izšķiras aprīļa nevis marta mēnesī, kad gaisa temperatūra naktī vairs praktiski nenoslīd zem 0 grādiem, savukārt dienas temperatūra nav zemāka par +5,+7 grādiem pēc Celsija. Arī eksperti piekrīt, ka šie ir apstākļi, kuros ziemas riepas var droši mainīt uz vasaras komplektu.

Riski vasaras riepas uzstādot pārāk vēsos laikapstākļos
Lai arī vasaras sezonai piemērotas riepas drīkst uzstādīt jau no minētā 1. marta, ir vairāki iemesli kāpēc riepu maiņu nevajadzētu sasteigt. Latvijas mainīgie laikapstākļi bieži sagādā pārsteigumus un attiecīgajam gada mēnesim neraksturīgus laikapstākļus, kas var izpausties gan kā attiecīgajam periodam netipiski silts, tā arī auksts laiks. Tieši otrais gadījums pavasara mēnešos ir iemels, kāpēc piemērotāko riepu izvēle ir īpaši jāapdomā. Zemas temperatūras vasaras riepu gumiju padara cietu un to jau tā neadekvāti zemā saķere paliek vēl sliktāka. Tāpat vēsā pavasarī uz ceļiem bieži sastopamas atkalas un tā sauktais “melnais ledus”, kas ar vasaras riepām aprīkotam auto ir ielūgums noslīdēt no ceļa vai vēl ļaunāk... Tāpēc, atbilde uz jautājumu: “kad jāmaina vasaras riepas?”, nav viennozīmīga un vislielākajā mērā ir atkarīga no laikapstākļiem.

Foto: Shutterstock.com

Kāpēc gada siltajos mēnešos braukt ar vasaras riepām?
Lai arī ir skaidrs, ka ar vasaras riepām nevajadzētu braukt pārāk aukstā laikā, jāatceras, ka laika temperatūrai stabili turoties virs 7 grādu atzīmes, situācija krasi mainās. Gumijas sastāvi, protektori un citi tehnoloģiskie risinājumi, kuri tiek izmantoti vasaras riepās ir īpaši piemēroti siltāka laika radītajiem apstākļiem uz ceļa. Ziemas sniegu un ledu nomainot vasaras lietum un peļķēm, mainās arī riepu prasības un siltajā laikā ziemas riepas, drošības un veiktspējas ziņā, krietni atpaliek no vasaras riepām. Zemāk uzskaitīsim galvenās vasaras riepu lietošanas priekšrocības gada siltajos mēnešos:

● Īsāks bremzēšanas ceļš un uzlabota saķere;
● nodrošina labāku automašīnas atsaucību strauju manevru gadījumos pateicoties uzlabotajai stabilitātei un vadāmībai;
● Samazināta rites pretestība ar saķeres virsmu;
● Zemāks trokšņu līmenis kā ziemas vai vissezonas riepām;
● Optimāla saķere un rites pretestība nodrošina labāku degvielas ekonomiju;
● Salīdzinot ar ziemas riepām, vasaras riepām ir palielināta izturība pret dilšanu siltos laikapstākļos, kas paildzina riepas ilgmūžību.

Kā redzams, vasaras riepām siltajā laikā ir ievērojamas priekšrocības pār ziemas riepām. Galvenais ir sekot līdzi laikapstākļiem un precīzi noteikt, kad šis siltais laiks ir iestājies!

Nenokavē siltā laika iestāšanos!
Pie tik krasi mainīgiem apstākļiem kā Latvijā, piemērotu brīdi riepu maiņai ir grūti paredzēt. Lai nebūtu jāstāv rindās un jāskrien uz riepu veikalu brīdī, kad logā negaidīti iespīd saule, apsveriet vasaras riepu pasūtīšanu internetā! Viens no plašākajiem vasaras riepu sortimentiem ir atrodams interneta veikalā www.1a.lv! Ienāc un izvēlies savu vasaras riepu komplektu par labākajām cenām!