Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:378, Did:0, useCase: 3


10 noderīgi padomi drošai braukšanai skarbajos ziemas apstākļos

Redakcija
Redakcija

10 noderīgi padomi drošai braukšanai skarbajos ziemas apstākļos
Foto: momenti.lv


Braucot ar automašīnu, piesardzība jāievēro ik sekundi neatkarīgi no sezonas. Tomēr visai izaicinošie ziemas apstākļi liek būt divtik piesardzīgiem. Lai šajā laikā neiekultos ceļu satiksmes negadījumā vai citā ķibelē, ievēro šajā rakstā atrodamos padomus – tie ir patiešām noderīgi!

1. padoms: pārvietojies ar atbilstošu ātrumu

Ir liela atšķirība – braukt pa sausu asfaltu vasarā vai ceļu, ko klāj pieblietēts sniegs un ledus. Tāpēc braukšanas ātrums ziemas mēnešos ir jāsamazina, ņemot vērā gan ceļu stāvokli, gan laikapstākļus un kopējo satiksmes plūsmu. Lai gan varētu šķist, ka braukšana lielākā ātrumā ļauj ievērojami ietaupīt laiku, tā nav patiesība.

Piemēram, ja tiek mērots 50 kilometrus garš ceļa posms ar vidējo ātrumu 80 km/h, galamērķis tiks sasniegts 37 minūšu laikā, savukārt, vidējo ātrumu samazinot līdz 70 km/h, ceļā būs jāpavada 42 minūtes, līdz ar to laika ietaupījuma praktiski nav. Lai neko nenokavētu, vari izmantot vairākas aplikācijas un tajās esošo maršruta plānošanu. Populārākie piemēri ir Waze un Google Maps.

2. padoms: atsakies no straujiem manevriem

Foto: Unsplash.com

Ziemā asas stūres kustības un citi strauji manevri ir jāaizmirst. Braukšanas ātrumu pakāpeniski sāc samazināt jau laicīgi, pirms veic pagriezienu, un arī pārnesumu ieteicams izvēlēties zemāku, nekā ierasts. Zemāks pārnesums nepieciešams, lai sānslīdes gadījumā ar dzinēja griezes momentu būtu iespējams automašīnu savaldīt. Līkumi jācenšas izbraukt pēc iespējas vienmērīgākā ātrumā un ar mazāku rādiusu.

3. padoms: ekstremālās situācijās bremzē pārdomāti

Ja ziemā pēkšņi nepieciešams strauji bremzēt, liela nozīme ir tam, vai automašīna aprīkota ar ABS sistēmu. ABS riteņiem bremzēšanas laikā neļauj sabloķēties (tie turpina griezties), kas ļauj izvairīties no saslīdēšanas. Šī iemesla dēļ brīdī, kad strauji jābremzē, ar ABS aprīkotai automašīnai bremzes pedālis jāspiež līdz galam.

Ja automašīnai nav ABS sistēma, strauja bremzēšana jāveic, izmantojot tā dēvēto pulsācijas principu – pedāli strauji nospiežot, atlaižot, atkal strauji nospiežot un tā turpinot, lai izvairītos no riteņu sabloķēšanas.

4. padoms: izvēlies atbilstošu distanci

Foto: Pexels.com

Sniegs un ledus bremzēšanas distanci var pagarināt divas, trīs un pat vairāk reizes. Lai izvairītos no pēkšņas sadursmes ar priekšā braucošo transportlīdzekli, nepieciešams ievērojami palielināt distanci. Šie papildu metri dos laiku, kurā nepieciešamības gadījumā reaģēt uz to, kas notiek uz ceļa. Atteikties vajadzētu arī no kruīza kontroles – tā ziemā var radīt automašīnas saslīdēšanu, ja riepas pēkšņi zaudēs pamatu.

5. padoms: mašīnu notīri rūpīgi

Tīrīt sniega noklātu automašīnu agri no rīta, kad termometra stabiņš rāda vairākus grādus zem nulles, nav pats iecienītākais darbs. Tomēr drošība ir pirmajā vietā, tāpēc jānotīra ne tikai vējstikls, bet arī spoguļi, lukturi un numurzīmes, kā arī logi. Atbrīvoties vajag arī no sniega, kas atrodas uz automašīnas jumta. Braukšanas laikā tas var nonākt gan uz tava, gan aizmugurē braucošās automašīnas vējstikla.

6. padoms: ņem vēra ceļu stāvokli un laika prognozes

Foto: Momenti.lv

Visbīstamākās vietas ziemā ir tās, kurās regulāri tiek veikta paātrināšanās vai bremzēšana (sabiedriskā transporta pieturas, krustojumi, ieskriešanās/paātrināšanās joslas); tajās mēdz veidoties ledus un pieblietēts sniegs. Vērā jāņem arī laika prognozes – tajās bieži tiek minēta autovadītājiem noderīga informācija, piemēram, ka gaidāms melnais ledus. Runājot par melno ledu, no tā visvairāk jāizvairās uz tiltiem un pārvadiem, kā arī ēnainās vietās un ceļa posmos, kur tuvumā ir purvs vai ūdenstilpnes.

7. padoms: sagādā ziemas komplektu

Birste un ledus skrāpis, kā arī neliela lāpsta ziemā atrodama praktiski katrā auto. Bet, lai būtu sagatavojies negaidītiem pavērsieniem, parūpējies, lai automašīnā ir arī lieks cimdu pāris un cepure, kā arī lukturis ar rezerves baterijām un atstarojošā veste. Ja ikdienā sanāk pārvietoties arī pa lauku ceļiem, noderēt var cirvis (lai tiktu pie sacirstiem zariem, kas var noderēt iestigšanas gadījumos) un riepu ķēdes.

8. padoms: parūpējies par to, lai degvielas bāka būtu pēc iespējas pilnāka

Ziemā braukšanai ar pilnu bāku ir vairākas priekšrocības. Pirmkārt, degvielas tvertnē neradīsies kondensāts un tiks samazināts risks, ka degvielas sistēma aizsalst. Otrkārt, degviela dod papildu svaru, kas noder īpaši izaicinošos laikapstākļos, uzlabojot saķeri. Treškārt, dažādu likstu gadījumā ceļa malā var nākties pavadīt ilgāku laiku, bet siltuma nodrošināšanai bez dzinēja darbības neiztikt.

9. padoms: trenējies pie instruktora

Treniņš pie braukšanas instruktora, kurš specializējas apmācībām uz apsniguša un apledojuša ceļa, var būt zelta vērtē. Neparedzētās un stresa pilnās situācijās parasti darbojamies automātiski, instinktu vadīti, tāpēc noderīgi, ja šādā situācijā instinkti iestrādāti pareizajās sliedēs.

10. padoms: izvēlies kvalitatīvas ziemas

Foto: Freepik.com

Automašīnas saķeri ar ceļu nodrošina četri plaukstas izmēra laukumi (riepas).No saķeres arī atkarīgs, cik droša un komfortabla ir pārvietošanās pa ceļiem. Tāpēc kvalitatīvu riepu iegādei žēlot naudu nevajadzētu. Izvēlies jaunas riepas un, ja to atļauj finanses – Premium klases riepas, kas piemērotas taviem braukšanas paradumiem. Ļoti noderīgu informāciju par riepām sniedz testi, kas atrodami auto žurnālos un internetā (reizēm arī televīzijas raidījumos).

Ievērojot visus šos padomus, ziemai būsi sagatavojies pienācīgi. Un atceries – riepas internetā ērti un ātri vari iegādāties Riepas1.lv internetveikalā. Bezmaksas piegāde uz jebkuru adresi Latvijā 1-2 darba dienu laikā, ērts meklēšanas filtrs, vairāk nekā 300000 riepu un zinoši konsultanti – tas viss atrodams Riepas1. Ienāc un pārliecinies par to pats!