Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:6, Did:0, useCase: 3

Lietoti auto – 9 lietas, kuras jāpārbauda pirms iegādāšanās

Redakcija
Redakcija

Lietoti auto – 9 lietas, kuras jāpārbauda pirms iegādāšanās
Foto: Shutterstock.com


Ņemot vērā jauno automašīnu augstās cenas un to vērtības krišanos uzreiz pēc to iegādes, daudzi autovadītāji izvēlas savu pirmo vai kārtējo transportlīdzekli meklēt lietoto auto tirgū. Lai arī naudas ieguldījums lietotā automašīnā var šķist saprātīgākais lēmums, pircējiem ir jābūt gudriem savā izvēlē un jāievēro zināma piesardzība, lai izdevīgais pirkums nepārvērstos nopietnā finansiālā kļūdā.

Lietoti auto – kur tos meklēt un kā pārbaudīt to reālo stāvokli?

Lietoti auto šobrīd ir iegādājami visdažādākajos veidos un vietās – no privātpersonām un plačiem līdz sertificētiem saloniem un automašīnu importētājiem no ārvalstīm. Neskatoties uz to, kurš no veidiem tiks izvēlēts, ir vairāki nerakstīti likumi, kam derētu sekot, lai tiktu pie labākā pirkuma un izvairītos no nepatīkamiem un dārgiem pārsteigumiem.

Tehniskā stāvokļa pārbaude
Ne vienmēr lietota auto pārdevējs būs godprātīgs un atklās visas tehniskās ķibeles Jūsu noskatītajam spēkratam, tāpēc tā vietā, lai akli uzticētos, būtu šie apgalvojumi jāpārbauda. Šeit uzskaitīti galvenie soļi tehniskā stāvokļa novērtēšanai automašīnas apskates laikā:

● Rūpīgi jāapskata automašīnas virsbūve un interjers;
● Jālūdz pārdevējam automašīnu izmēģināt testa braucienā;
● Jāpārliecinās vai nav redzamas izteiktas tehnisko šķidrumu noplūdes;
● Ja neesat eksperts, pārbaudei jāpiesaista uzticams automehāniķis.

1. Rūpīgi jāapskata automašīnas virsbūve un interjers
Automašīnas vērtību lielā mērā ietekmē gan tās āriene, gan iekšpuse. Velti laiku, lai kārtīgi pārbaudītu automašīnas salona apšuvuma stāvokli, kā arī pazīmes, ka auto virsbūve ir tikusi remontēta. Tas gan nenozīmē, ka būtu jāatsakās no automašīnas iegādes, kura savas dzīves laikā ir tikusi nenozīmīgi iebuktēta, tomēr jāpārliecinās, ka remontdarbi šādos gadījumos ir veikti profesionālā līmenī un nav pamanāmi. Vienmēr jāpārbauda motora telpa – stipri sarūsējušas detaļas un pārmērīgi netīrs dzinējs var būt indikācija tam, ka tuvā nākotnē šis tas būs jāremontē.

2. Jālūdz pārdevējam automašīnu izmēģināt testa braucienā
Pirkt auto to neizmēģinot ir tīrāka laimes spēle, kuru nebūtu ieteicams spēlēt. Pirms iegādes automašīnu noteikti vajag izvest testa “pastaigā”, vēlams gan pa vietējiem ceļiem, gan lielceļiem – dažādās vides un braukšanas apstākļi palīdzēs precīzāk noteikt automašīnas tehnisko stāvokli. Braucot pa vietējās nozīmes ceļiem varēs labāk novērtēt ātrumkārbas, stūres mehānisma un bremžu darbību, jo nāksies bieži bremzēt un paātrināties. Automašīnas motora vienmērīgu darbību savukārt būs iespējams noteikt tieši braucot pa lielceļu lielākos ātrumos. Esot testa braucienā galvenais ir “turēt acis un ausis vaļā”, meklējot zīmes un skaņas, kuras varētu norādīt uz kādu defektu. Mūziku šajā gadījumā vajadzētu ieslēgt tikai uz īsu brīdi, pārbaudot tās darbību, kopā ar citu elektroaprīkojuma stāvokli.

Foto: Shutterstock.com

3. Jāpārliecinās vai nav redzamas izteiktas tehnisko šķidrumu noplūdes
Lielākajā daļā gadījumu lietoti auto, kuriem ir redzamas tehnisko šķidrumu noplūdes ir potenciāli kandidāti remontam. Esot testa braucienā, apturi auto vietā, kur tas ir atļauts ar tīru segumu zem motora pārsega un ļaujiet automašīnai darboties vismaz minūti. Pēc tam pabrauc automašīnu nost un pārbaudi vietu, virs kuras tikko rūcis tās motors – melns šķidrums var nozīmēt, ka tek eļļa, zaļš – dzesēšanas, rozā – transmisijas šķidrums.

4. Ja neesi eksperts, pārbaudei jāpiesaista uzticams automehāniķis
Daudzi cilvēki lietotas mašīnas apskatei nepieaicina automehāniķi, lai tas novērtē noskatītā auto stāvokli, tomēr nepamanot kādu niansi, dārgi remonti nākotnē ir pavisam reāls risks. Lietoti auto pirmspārdošanas apskatēs servisos nonāk visai regulāri un papildu izmaksas potenciālajam pircējam bieži attaisnojas ar uzviju. Lietoti auto ar garantiju būs ar vismaz kādu slēptu problēmu un tās noteikšana, ja tā būs mazāk nozīmīga var palīdzēt nokaulēt cenu, ja nopietnāka – aiztaupīt astronomiskas remonta izmaksas nākotnē.

Lietoti auto un to vēstures pārbaude
Automašīnas tehniskais stāvoklis ir svarīgs, taču, pat ja tas ir apmierinošs pirkšanas dienā, nav garantijas, ka drīzumā neatklāsies kāda nopietna problēma. Lai no šāda scenārija izvairītos, ir svarīgi pārbaudīt automašīnas vēsturi un uzzināt citu ar konkrēto auto saistītu informāciju.

● Ievāc informāciju un atsauksmes par konkrēto auto modeli un tā komplektāciju;
● Noskaidro automašīnas tirgus vērtību;
● Pārbaudi automašīnas VIN numuru;
● Izpēti auto vēstures datus;
● Apsver iespēju iegādāties lietotas automašīnas ar garantiju.

5. Ievāc informāciju un atsauksmes par konkrēto auto modeli un tā komplektāciju
Atlicini laiku nedaudz iejusties detektīva lomā un par sevis noskatīto automašīnu uzzināt mazliet vairāk. Internetā atrodami speciāli forumi, kuros cilvēki, kuriem konkrētā automašīna reiz piederējusi, dalās ar saviem novērojumiem un var brīdināt par modelim raksturīgām tehniskām ķibelēm, kuras vērts īpaši pārbaudīt. Tāpat uzzini par automašīnas tehnisko komplektāciju, nereti viena tipa un tilpuma dzinējs identiskam modelim var būt izcils, kamēr cits – konstantu galvassāpju cēlonis.

Foto: Shutterstock.com

6. Noskaidro automašīnas tirgus vērtību
Lai pārliecinātos, ka noskatītās automašīnas cena ir godīga un samērīga, salīdzini to ar identisku vai līdzīgas komplektācijas un ražošanas gada, tāda paša modeļa automašīnu cenām tirgū! Lai arī nobraukums un stāvoklis spēlē lielu lomu automašīnas cenas noteikšanā, vismaz varēsi noteikt cenu diapazonu, kurā jutīsies droši par iztērēto naudas daudzumu.

7. Pārbaudi automašīnas VIN numuru
VIN jeb šasijas numurs ir katrai automašīnai unikāls identifikācijas numurs, ar kura palīdzību iespējams uzzināt transportlīdzekļa vēstures ierakstus. Lietoti auto var būt bijuši avārijās vai zagti. VIN numurs palīdzēs uzzināt arī auto nobraukuma datus, īpašnieku skaitu un citu informāciju.

Foto: Shutterstock.com

8. Izpēti auto vēstures datus
Lietoti auto, sevišķi vecāki, nereti slēpj kādu zemūdens akmeni – tas var būt ceļu satiksmes negadījums, koriģēts odometrs, mainīts aprīkojums un citi noslēpumi. Visi šie faktori ir ietekmējuši auto šī brīža reālo stāvokli, tāpēc šīs informācijas pilnīga ieguve palīdzēs precīzāk noteikt tā vērtību un atlikušo resursu. Latvijā šo informāciju par salīdzinoši nelielu summu iespējams iegūt speciālās vietnēs internetā, nemaz nepametot krēslu, tāpēc šis ir solis, kuru nevajadzētu izlaist!

9. Apsver iespēju iegādāties lietotas automašīnas ar garantiju
Lietotu auto tirdzniecība daudziem asociējas ar krāpšanām un viltošanu, tāpēc gudra izvēle ir meklēt automašīnu pie pārdevējiem, kuri lietotus auto piedāvā ar garantiju. Iespējams salīdzinot ar kādu lētu privātu sludinājumu, šāds auto būs nedaudz dārgāks, taču prakse rāda, ka ja kaut kas ir ļoti lēts, tam ir kāds iemesls. Lietotu auto tirgū tas var nozīmēt dārgu remontu, kur beigās zaudējis būsi ne vien naudu, bet arī laiku, turpretim lietoti auto ar garantiju tiks salaboti, ja kāds defekts garantijas periodā tomēr atklāsies.

Lietoti auto nekad nebūs jauni auto un vismaz apkopes darbi vai kāda nolietota mezgla mainīšana būs neizbēgama, tomēr der ieguldīt mazliet laika, lai novērtētu noskatītās automašīnas patieso stāvokli – tas atmaksāsies! Vai nu Tu auto beigās iegādāsies vai nolemsi sagaidīt piemērotāku četrriteņu kandidātu – seko šiem 9 ieteikumiem un Tavas izredzes iegādāties uzticamu lietotu auto būs krietni vien augstākas!