Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:279, Did:0, useCase: 3

5 svarīgas lietas, kas jāzina par alu

Vasara un Jāņu laiks ir aktuāls alus dzeršanas periods. Piedāvājam nelielu ieskatu alus šķirnēs un veidos, bet atgādinām, ka alus ir alkoholisks dzēriens.

Alus pēc ūdens un tējas ir trešais izplatītākais dzēriens pasaulē, kas ir arī ļoti sens.

Viena no versijām vēsta, ka maize traukā atstāta zem klajas debess un uzlīstot lietum tā izmirkusi. Pēc kāda laika kāds remdējis slāpes no trauka un patīkami apreibis.

Par šo no miežiem un apiņiem raudzēto dzērienu senie babilonieši rakstījuši uz māla plāksnītēm jau pirms 8000 gadu, bet Senajā Ēģiptē jau pirms 3000 gadiem.

15. gs. Holandē, raudzējot alu, tam pievienoja apiņus. To darīja ne tikai tāpēc, lai papildinātu alus garšu – tas bija arī pirmais mēģinājums lietot konservantu, lai alu varētu ilgāk uzglabāt.

Pateicoties savvaļas bitēm ļoti strauji attīstījās alus ražošana izmantojot medu. Latvijā šādu alu sauca par „miestiņu” jeb „medalu”. Krievijā tika ražots kaut kas līdzīgs ar nosaukumu „medovuha”.
Agrāk alus kvalitāti pārbaudīja to izlejot uz koka krēsla, pēc tam alus darītājs ādas biksēs sēdās virsū tam un, ja ceļoties augšā krēsls pielipa pie biksēm, tad alus bija uzskatāms par labu.

Alus krāsa

Viens no veidiem, kā atšķirt alus ir to krāsa. Pēc tās alus iedalās gaišajos un tumšajos. Krāsa (un arī garša) ir atkarīga no miežu sagatavošanas apstākļiem. Jo ilgāk un jo augstākā temperatūrā tiek žāvēti graudi, jo tumšāku krāsu un augstāku cukura saturu rezultātā iegūst iesals. Tā ir viena atšķirība.

Alus raudzēšana

Ir divi alus raudzēšanas paņēmieni - zemās fermentācijas metode (bottom fermented) un augšējās fermentācijas metode (to fermented). Pirmajā gadījumā, rūgšanas procesam beidzoties, rauga atlikumi nosēžas tilpnes dibenā, otrā – paceļas virspusē.

Lager

Pasaulē visizplatītākais ir alus, kas iegūts ar zemās fermentācijas paņēmienu, tā dēvētais lager – viegls, caurspīdīgs, dzirkstošs dzēriens ar rūgtenu garšu. Ražo gan tumšo, gan gaišo Lager alu. Viens no izplatītākajām gaišo Lager alus veidiem ir Pilsner. Šis nosaukums kļuvis par sugas vārdu un izplatījies visā pasaulē, pateicoties čehu pilsētas Pilzenes aldaru meistarībai un pieredzei.
Arī Latvijā ražotās alus šķirnes galvenokārt pieder Pilsner grupai.

Ale jeb eils

Alus šķirnes, kas iegūtas ar top fermented paņēmienu, saucas – Ale jeb eils. No Lager tās atšķiras ar stiprumu, krāsu, piesātinātību. Alus ražošanas sistēmu izgudroja angļi 17 gadsimtā. Pateicoties alus uzglabāšanai pie augstas temperatūras, rauga aktīvas darbības rezultātā, Ale grupas alus ļoti ātri nogatavojas un ir baudāms uzreiz pēc fermentācijas.
Pazīstamākie no šīs grupas ir Bitter un Portera alus.

Alus pasniegšana

Lager tipa alu pasniedz atdzesētu līdz + 8 grādiem, ale tipa – no +10 līdz +18 grādiem. Alu uzglabā tumšā, vēsā telpā, kuras temperatūra nedrīkst būt augstāka par +10 grādiem. Ja alus ir par daudz atdzesēts, tas zaudē kvalitāti, kļūst duļķains un neputo. Lai panāktu lielāku putošanas efektu, alu jācenšas liet glāzes centrā.
Alu pasniedz Alus glāzē, krūzē, kausā vai grand wine glāzē.

Tas var noderēt!

Mājas alus un kvass

Grāmata tiem, kuriem patīk eksperimentēt un pašiem pagatavot ko jaunu un nebijušu.

Šajā izdevumā atradīsiet

- interesantus faktus par alu,
- oriģinālas alus receptes,
- viegli pagatavojama kvasa receptes,
- daudzveidīgas un vienkāršas ēdienu receptes, kuru sastāvā ir alus,
- ieteikumus par alus izmantošanu veselības uzlabošanā un kosmētikā.

Alus un kvasa darīšana – fascinējoša nodarbe brīvajā laikā! Izmēģiniet!

Jautājiet grāmatu Apgāda Zvaigzne ABC grāmatnīcās