Svinam Lāčplēša dienu
Mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūras TNS Latvia veiktā iedzīvotāju aptauja liecina, ka trešā daļa jeb 33% aptaujāto norāda, ka viņi nezina, kādēļ tiek atzīmēta Lāčplēša diena. Taču katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs svin Lāčplēša dienu.
Viena no svarīgākajām Latvijas Brīvības cīņās ir Latvijas valsts armijas cīņa pret Rietumu brīvprātīgo armiju. Fon der Golcs ar Bermontu bija noslēdzis slepenu līgumu, kura mērķis bija iekarot Latviju. Par bermontiādes sākumu uzskatāms 1919. gada oktobris, kad Bermonts paziņoja par nodomu ieņemt Rīgu, savukārt jau 8. oktobrī krievu - vācu apvienotā armija sāka uzbrukumu Rīgai, kas bija negaidīts, bet tas vienoja latviešos patriotismu un cīnīties spēku.
Par Bermonta armijas uzbrukumu kļuva zināms visā pasaulē, un, ņemot vērā, ka iebrucēju rīcība bija pretrunā ar rietumvalstu politiskajām interesēm, jau dažas dienas vēlāk Latvija sāka saņemt no ārzemēm sūtīto palīdzību - ieročus un pirmās nepieciešamības preces. Nozīmīgu atbalstu uzbrukumos latviešiem sniedza arī britu un franču karakuģi.
Latvijas valsts armija izšķirošo uzbrukumu bermontiešiem sāka 9. novembrī, un, lai gan cīņas bija grūtas, jau 11. novembrī Bermonta karaspēks tika padzīts no Rīgas. Par godu Latvijas valsts armijas uzvarai pār Bermonta karaspēku, 11. novembrī atzīmē Lāčplēša dienu — šī diena simbolizē Andreja Pumpura eposā '' Lāčplēsis'' pareģoto latviešu tautas varoņa Lāčplēša uzvaru pār melno bruņinieku.
Šogad apmeklēsim:
- Trešdien, 11. novembrī, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs Rīgas pils 3. stāvā no plkst. 10.00 līdz 19.00 aicina apskatīt vienīgo zināmo augstāko Latvijas valsts militāro apbalvojumu - I šķiras Lāčplēša Kara ordeņa komplektu.
Tas savulaik pasniegts Latvijas armijas ģenerālim Jānim Balodim (1881 – 1965) un kopš 1988. gada muzejs tikai reizi gadā - Lāčplēša dienā - to izstāda publiskai apskatei. Unikālo ordeņa komplektu 20. gadsimta 70. gadu sākumā muzejs ieguva no ģenerāļa atraitnes.
Lāčplēša Kara ordenis ir vecākais Latvijas Republikas apbalvojums, dibināts 1919. gada 11. novembrī. Ordeņa devīze ir “Par Latviju”, to piešķīra tikai par kara nopelniem. Lāčplēša Kara ordenim bija trīs šķiras. Ar I šķiras Lāčplēša Kara ordeni apbalvoja četrus nacionālās armijas karavīrus: pulkvedi Oskaru Kalpaku (pēc nāves), ģenerāļus Jāni Balodi un Krišjāni Berķi un leģendāro latviešu strēlnieku vadoni Fridrihu Briedi (pēc nāves). Ar I šķiras ordeni apbalvoti arī 7 ārzemnieki. Pirmā apbalvošana ar Lāčplēša Kara ordeni notika 1920. gada 11. novembrī, pēdējā – 1928. gadā.
11. novembrī muzeja apmeklējums ir bez maksas.
- Latvijas neatkarības svētku dekādi aizsāks Rīgas koru koncerts "Dziedam Latvija!" 10. novembrī, 19.00 koncertzālē "Ave Sol". Programmā skanēs dziesmas par Dzimteni un Brīvību, melodijas, kuras iemīļojuši latviešu klasiskās mūzikas cienītāji. Blakus Emīla Melngaiļa un Jāzepa Vītola skaņdarbiem korim, skanēs arī Jāņa Lūsēna, Pētera Plakida un citu mūsdienu autoru kora dziesmas.
- Lāčplēša dienai veltīto svētku programmu turpinās koncertprogramma "Daugavmalā mierīgs vakars", kas izskanēs 11. novembrī Anglikāņu baznīcā.
- 19.30 muzicēs apvienība "Kopējā Izteiksme". Tās dibinātājs, čellists un komponists Ainārs Paukšēns ar domubiedriem Līgu Priedi (balss) un Jāni Pelši (taustiņinstrumenti) muzicē ambient-new age stilā, sniedzot klausītājam kvalitatīvu alternatīvās mūzikas baudījumu.
- 20.30 programmu Anglikāņu baznīcā turpinās kori "Austrums", "Sōla" un Rīgas Latviešu biedrības jauktais koris, atskaņojot Emīla Dārziņa kora mūziku.
Un neaizmirsīsim iedegt svecītes - par mūsu Latviju!
Izmantotie resursi: mil.lv
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]