Layout: current: getSitedefLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:254, Did:0, useCase: 1


Nākamā lapa

Daži interesanti fakti no adīšanas vēstures 24.04.2024 10:55

Šodien mums būtu grūti iedomāties savu dzīvi, jeb precīzāk,- savu garderobi bez adījumiem. Jau no bērnības mēs tiekam ietērpti adītās zeķēs, jakās, džemperos. Taču diez vai daudzi no mums būs aizdomājušies par to, kā radusies adīšana un kas bija pirmais, kas izveidoja cilpu no dzijas un ar adatu vai smalku stieplīšu palīdzību sāka no šīs cilpas veidot kaut ko apģērbam līdzīgu. Protams, ka vēsturei par šo faktu nav ticamu ziņu, taču pirmā arheologu atrastā adījuma aptuvenais tapšanas laiks gan ir zināms.

Skaistuma etaloni senatnē un tagad 18.10.2022 20:47

Skaistums prasījis upurus visos laikos, un, iespējams, ka mūsdienu skaistuma procedūras pēc vairākiem gadsimtiem kādam šķitīs tikpat nesaprotamas un pat šausminošas kā mums šobrīd tas, ko sievietes skaistuma vārdā darījušas senākos laikos.

Neatkarības atjaunošanas oficiālais stāsts – kā tas bija? 03.05.2021 20:37

4. maijā, apritēs 31 gads, kopš vēsturiskā lēmuma par deklarācijas par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu pieņemšanu. Pirms un arī pēc tam notikuši daudz notikumi, bez kuriem faktiskā neatkarība nebūtu iespējama. Kā un kāpēc tas viss strauji sākās tieši 80-to gadu otrajā pusē, bija vai nebija viss izlemts un kurš tieši notikums vai lēmums bija vissvarīgākais, viedokļi atšķiras un vienīgo patiesību diez vai uzzināsim. Piedāvājam atcerēties vienkāršu vēsturisku notikumu atskatu, kurā izmantoti materiāli no interneta vietnes vikipedija.org. Tieši ar šādu Latvijas neatkarības atjaunošanas vēsturi var iepazīties arī jebkurš pasaules iedzīvotājs pazīstamajā vietnē meklējot faktus par šo laiku. Ne visi tam gan piekrīt - pastāv arī uzskats, ka pilnīgi nekas nebija atkarīgs no notikumiem un aktivitātēm Latvijā un viss bija izlemts kā ierasts - lielvalstu starpā.

Vai atceries? 13 labākās Padomju laika vieglās automašīnas 17.09.2020 19:37

Turpināma atcerēties, kas labs, kas ne tik labs noticis Latvijā agrākos laikos. Interesanta Padomju dzīves sastāvdaļa bija autotransports. Vieglā auto iegāde jau pati par sevi nebija pārāk vienkārša, un ne naudas trūkuma dēļ. Vēl lielāka nervu pārbaude bija rezerves daļu iegāde vai auto remonts. Bieži auto remontēja individuāli (nelegāli) mehāniķi piemāju darbnīcās, bet jāsaka drošības iestādes šos tam laikam kapitālistus lika mierā, jo pašiem bieži vajadzēja labus meistarus. Uz ielām vairāk vai mazāk varēja redzēt apmēram 10 veidu vieglās auto markas dažādās modifikācijās. Tātad Padomju laika vieglās automašīnas. Kādas tās bija?

Vai atceries? 1939. gada cenas Latvijā 14.07.2020 09:53

Daudz dzird runājam, ka Ulmaņa laikā Latvija zēla un plauka. Cilvēku, kas to paši varētu atcerēties, kļūst arvien mazāk. Kas mainījies? Pagaidām vēl nauda tā pati. Varam atļauties to pašu, ko latvietis pirms 75 gadiem? Internetā atradām kādu dažādu ikdienas preču cenu sarakstu Latvijā 1939. gadā. Interesanti- piemēram, Latvijas vidējais lauksaimnieks par savu mēneša algu varēja nopirkt 1217 lētākās teātra biļetes (neko citu nepērkot, protams). Salīdzinājumam šodienas lauksaimnieks varētu nopirkt 135 biļetes vai gandrīz 10 reižu mazāk (ja pieņemam, ka lētāku teātra biļeti par 3 latiem nav gadījies redzēt)

Tiem, kas dzimuši PSRS un dzīvo Latvijā! 10.06.2020 14:49

PSRS dzimušie- kāpēc mēs vēl šodien esam dzīvi? Piedāvājam kādu interesantu, jautru un lielā mērā patiesu faktu kopumu, kas šodienas augsto tehnoloģijas un dažādu smieklīgu vai pārspīlētu institūciju prasību laikmetā patiešām liek jautāt- kāpēc mēs vēl esam dzīvi? Draugiem.lv profilā šo materiālu ievietojis Vents Lodziņš un piedāvājam šo materiālu arī jums

Vai faraonu lāsti ir dzīvi vēl šodien? 09.06.2020 18:54

1922.gadā arheologs Hovards Kārters Valdnieku ielejā, Ēģiptē atvēra faraona Tutanhamona kapenes. Izrādījās, 3300 gadus senā atdusas vieta slēpj pasakainas bagātības, neskartu faraona mūmiju un senus lāstus.

Grāfa Džordža Karnarvona finansētās ekspedīcijas rezultāti pārsteidza visu pasauli – viņiem bija izdevies atklāt laupītāju pilnībā neskartu 18.dinastijas faraona kapu.

Naudas ietekme uz mūsu dzīvi 4500 gados 15.05.2020 17:16

Jau kopš seniem laikiem naudai ir bijusi nozīmīga loma cilvēku dzīvē – vienalga, vai maksāšanas līdzekļi būtu reti gliemežvāki, dzelzs monētas, mazas atsperes vai apzīmogoti cēlmetāla gabali.

Brīvības piemineklis – latviešu tautas brīvības simbols 04.05.2020 12:06

Brīvības piemineklis, uzcelts par tautas saziedotiem līdzekļiem. Tā celtniecība sākās 1931. gadā, bet svinīgi atklāts tika 1935. gada 18. novembrī. Piemineklis celts pēc tēlnieka K. Zāles un arhitekta E. Štālberga projekta. Piemineklim izmantots gaišpelēkais un sārtotais Somijas granīts un Itālijas travertīns, bet Brīvības tēls bronzā atliets Zviedrijā. 9 m augsta varā veidota brīvības statuja (Milda) ir zviedru tēlnieka Ragnara Mirsmēdena darbs. . Trīs zeltītās zvaigznes izkaluši metālkalēji J. Zobens un A. Naika.

Desmit slepeni ieroči, kurus attīstīja hitleriskā Vācija 05.11.2019 20:39

Laikā, kad kļuva aizvien saprotamāks, ka Otro pasaules karu Vācija, visticamāk, zaudēs, Ādolfa Hitlera labākie zinātnieki un inženieri tika iesaistīti izmisīgā cīņā, lai radītu vēl neredzētus ieročus.

Leģendārais TV seriāls “Draugi” svin 25. jubileju: fakti, kurus nezināji 20.09.2019 13:18

Gandrīz pirms 25 gadiem, 1994. gada 22. septembrī, kanālā NBC tika pārraidīta pirmā seriāla “Draugi” sērija, kas uz mūžiem mainīja amerikāņu komēdijseriālu žanru. Seriāls pārvērta sešas zvaigznes – Dženifera Anistone, Kortnija Koksa, Līza Kudrova, Mets Leblāns, Metjū Perijs un Deivids Švimmers – par vieniem no vislabāk apmaksātajiem aktieriem televīzijas vēsturē! Zemāk esam snieguši atskatu uz video satura platformā tvplaypremium.lv pieejamo seriālu.

Džidhu Krišnamurti - indiešu izredzētais 16.01.2019 10:04

Džidhu nāca pasaulē 1896. gada 12. maijā Madanapalā. Lielajā brahmaņa ģimenē viņš bija astotais bērns. Viņa māte, kas pielūdza Krišnu, nosauca viņu par godu šim Dievam. Astrologs pareģoja, ka puisim būs liela nākotne.

Tā 1918.gadā 18. novembri pasludināja par Latvijas valsts augstāko svētku dienu 18.11.2018 07:57

1918. gada rudenī, pēc sabiedroto uzvarām Rietumos un revolūcijas Vācijā, sabruka vācu okupācijas vara Baltijas jūras piekrastē. Latviešu tautai radās iespēja izmantot savas pašnoteikšanās tiesības un nodibināt savu patstāvīgu valsti, par ko jau jau pirms tam bija domājušas dažādu politisku novirzienu grupas.

97% Latvijas iedzīvotāji zina, kas rakstīts Satversmes preambulā 04.05.2018 13:54

Sagaidot 1. maiju jeb Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas dienu, Latvijas valsts simtgades birojs digitālajā testā par Satversmi noskaidrojis, ka 97% iedzīvotāju zina, ka Satversmes ievada jeb preambulas izveidošanas mērķis ir nodrošināt Latvijas tautas brīvību un tās kultūras pastāvēšanu, visretāk iedzīvotāji pārliecināti par faktu, kāpēc Latvijas Satversme ir visīsākā konstitūcija pasaulē.

Pasaules fotogrāfijas dienā apkopoti interesantākie fakti par bildēm 19.08.2017 16:07

Tieši šobrīd piedzīvojam fotogrāfijas ziedu laikus – no mākslas formas tā kļuvusi arī par informācija avotu, ar ko diendienā sociālajos tīklos dalīties ne tikai ar draugiem un paziņām, bet arī svešiniekiem visā pasaulē. Par godu 19. augustam, kad tiek atzīmēta Pasaules fotogrāfijas diena, Samsung apkopojis sešus spilgtākos kadrus no fotogrāfijas vēstures līdz šodienai.

Inovācijas, kas izveidoja moderno pasauli 07.04.2017 15:53

Mākslīgais intelekts, medicīna šūnu līmenī, kiberkarš, elektroniskie norēķini – tie ir teju pašsaprotami modernās civilizācijas sasniegumi. Tādēļ ir vērts atskatīties sensenā pagātnē, lai izprastu, kuras inovācijas ir izveidojušas pasauli tādu, kā to pazīstam šodien.

Cilvēce: lielākais jebkad izstāstītais stāsts 05.04.2017 15:14

Kā cilvēcei ir izdevies attīstīties no pērtiķiem, kas šūpojas koku zaros, līdz astronautiem, kas staigā pa mēness virsmu? Uz šo jautājumu atbildi meklē atraktīvais raidījumu vadītājs Džeisons Silva un videomākslinieks Džons Bosvels (Melodysheep) raidījumu ciklā “Izcelšanās: cilvēces ceļojums”.

Astoņi skandāli, kas satricināja politisko vidi 28.03.2017 17:34

Pēdējos gados, šķiet, nepaiet neviena diena bez kāda skandaloza politiķa izteikuma vai rīcības. Skandāli ir kļuvuši par teju neatņemamu mūsu dzīves daļu, kas atklāj neglītas “ēnas” puses un to ietekmi uz visu sabiedrību.

Stilīgi oldtaimeri, ko izglāba Fazs Taunšends un Tims Šavs 23.03.2017 13:21

Senas mašīnas glabā atmiņas un ir daļa no ģimenes vēstures, tādēļ nav nekāds pārsteigums, ka garāžās var atrast īstus, kaut sarūsējušus dārgumus. Taču, ja nepietiek spēka un naudas to restaurēšanai, atliek vien cerēt uz klasisko auto mīļotāju atbalstu.

Vara un asinis: ar cik lielu nežēlību dažādos laikos saskārušies pāvesti? 22.02.2017 11:53

Ir bijuši laiki, kad pāvests Romā apvienoja gan garīgo, gan laicīgo varu; ir bijuši pāvesti, kuri paši ir iesaistījušies nežēlīgos karos un intrigās; vēl citiem ir nācies izlemt, ko darīt apkārt notiekošajām zvērībām.

Seši interesanti jautājumi par senās Ķīnas vēsturi 13.10.2016 22:33

Ķīnai, ko šodien pazīstam kā lielu ražotājvalsti, ir bagātīga un ļoti sena vēsture. Tā ir mītiska un sarežģīta, taču ļoti interesanta.

Septiņi interesanti Otrā pasaules kara kuģu likteņi 09.09.2016 17:45

Pasaules jūras un okeāni glabā daudzus noslēpumus par Otrā pasaules kara laikā nogrimušiem kuģiem un zemūdenēm. Kaut arī ir pagājuši vairāk nekā 70 gadu, pētnieki joprojām cenšas atminēt tā laika mīklas.

Apvienojot jaunākos zinātnieku iegūtos datus, izmantojot trīsdimensiju modelēšanu, okeānus var “nosusināt” un tā atminēt ne vienu vien senu noslēpumu. 10.septembrī televīzijas kanālā “National Geographic” būs skatāms īpašs raidījums “Otrais pasaules karš: Kas slēpjas okeāna dzīlēs?”, kurā tiks runāts par vairākiem aizraujošiem atklājumiem.

Mīklainu un šokējošu aviokatastrofu TOP 12 01.09.2016 18:36

Citplanētieši, teroristi, slepeni ieroči - tie ir vien daži iemesli, kurus bieži min kā neizskaidrojamu aviokatastrofu cēloņus. Kaut arī nav viegli noskaidrot, kas īsti ir noticis, patiesība var izrādīties visnotaļ šokējoša.

ASV pētnieka lekcija Latvijā – cilvēka senatnes meklējumos 17.08.2016 13:43

2016. gada 15. oktobrī Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē notiks ASV arheoloģijas vēsturnieka Maikla Kremo lekcija “Slēptā vēsture: Pierādījumi cilvēces senatnei”. Savā stāstījumā pētnieks klātesošos iepazīstinās ar arheoloģiskiem faktiem (t.i. kaulu fragmenti, pirkstu nospiedumi, darbarīki u.c. cilvēka darināti artefakti), kas izaicina plaši pieņemto homo sapienes eksistences ilgumu, proti, tikai 200. tūkst. gadu.

Vīnes balles toreiz un tagad 29.07.2016 20:16

Vīnes balle.... cik gan daudz šajos vārdos elegances, graciozitātes un smalkas greznības! Balles Austrijā notikušas jau sākot no Viduslaikiem, taču savu uzplaukumu tās piedzīvoja XIX gs sākumā. Šajā laikā balles notika katru gadu un gandrīz vai ik dienu, sākot no Jaungada svinībām līdz pat Lieldienu gavēnim. Bieži vien balles tika rīkotas gan imperatora pilī, gan vairākos Austrijas aristokrātu īpašumos vienlaikus, tā ka ballēties gribētājiem nebija viegli izvēlēties, kuram viesmīlīgā saimnieka uzaicinājumam dot priekšroku. Vīnē balles notika ik dienu, bija pat reizes, kad to skaits pārsniedza 250 balles vienā dienā.

Elitāras un greznas telpas, arī vienkāršas zāles ar augstiem griestiem un pieklusinātu kristāla lustru gaismu vienā reizē varēja uzņemt līdz pat 8000 grezni tērptu balles viesu, kas visbiežāk nāca no augstākās sabiedrības. Kaut gan bija arī balles, kurās piedalīties drīkstēja inteliģence, tirgotāji un sīkie muižnieki.

7 interesanti fakti par šokolādi 11.07.2016 17:21

“Laimas šokolādes muzejs” piedāvā iepazīties ar 7 interesantiem faktiem par šokolādi.

Sīrijas muzeji un senvietas, kas kritušas par "Islāma valsts" laupīšanu upuriem 22.06.2016 19:31

Sīrijā piecu gadu ilgās karadarbības laikā dzīvību zaudējuši ne tikai tūkstošiem cilvēku - organizācija "Islāma valsts" un citi bruņoti grupējumi ir izlaupījuši daudzus muzejus un arheoloģisko izrakumu vietas un pārdevuši tur iegūtos artefaktus Rietumeiropas tirgos, lai iegūtu finansējumu savai teroristiskajai darbībai.

Interesanti fakti, kurus tu, iespējams, nezināji par fizikas ģēniju Stīvenu Hokingu 17.06.2016 12:11

74 gadus veco angļu teorētisko fiziķi Stīvenu Hokingu pelnīti var dēvēt par mūsdienu pazīstamāko zinātnieku pasaulē. Viņš ir ieguvis slavu ar savu ieguldījumu kvantu fizikas, laika un melno caurumu teorijās, bet plašākai sabiedrībai pazīstams kā populārzinātniskās grāmatas "Īsi par laika vēsturi" autors un smagas neiroloģiskas paralīzes upuris.

Grandiozas nacistu megabūves, kas saglabājušās līdz mūsdienām 16.05.2016 18:35

Arhitektūras un infrastruktūras projekti, ko nacistiskā Vācija radīja Hitlera valdīšanas laikos, pārsteidz ar savu ambiciozitāti un vērienīgumu. Daudzu objektu būvniecība turpinājās līdz pat fašistu sakāvei 1945.gadā. Televīzijas kanāls "National Geographic" ir apkopojis grandiozākās nacistiskās Vācijas būves, kas ir saglabājušās līdz mūsdienām un izgaismo vēstures tumšās lappuses.

No demogrāfiskā sprādziena līdz digitālajiem iezemiešiem. Kas raksturīgs mūsdienu paaudzēm? 08.04.2016 15:59

Agrāk cilvēki novērtēja smagu darbu – jādomā, ka daudzi ir neizpratnē paraustījuši plecus, dzirdot no vecvecākiem šādu frāzi. Neticami, taču taisnība ir visiem: pēckara paaudzei jeb tā dēvētajiem „Baby boomers” darbs ir visas dzīves jēga, bet, piemēram, jaunajiem "tūkstošgadniekiem" jeb "Millenium" paaudzei svarīgi ir harmoniski apvienot karjeru un privāto dzīvi.

Desmit iedvesmojošākās feministes pasaules vēsturē 08.03.2016 13:16

Cīņa par sieviešu līdztiesību jeb feminisma kustība aizsākās 20.gadsimta sākumā. Kopš tā laika feminisms ir izmainījis iepriekš valdošos uzskatus daudzās dzīves sfērās, sākot no kultūras līdz likumdošanai. Attīstītajās valstīs ir panākts milzu progress sieviešu tiesību jomā, bet daudzviet citur pasaulē sievietes joprojām spiestas cīnīties pat par elementārām tiesībām, piemēram, uz izglītību.

Lielākās katastrofas kosmosa izpētes vēsturē 10.02.2016 19:04

Kopš kosmosa izpētes sākuma teju pirms 60 gadiem ir bijuši daudzi nozīmīgi sasniegumi, kā arī nedaudzas, taču ļoti sāpīgas traģēdijas. Par spīti neveiksmēm, drosmīgie meklējumi turpinās, jo cilvēce vēlas rast jaunas atbildes uz jautājumiem par Visuma dabu un apmierināt vienu no savām galvenajām vajadzībām – vairot zināšanas.

Lūk, lielākās avārijas kosmosa apguves vēsturē, ko apkopojis televīzijas kanāls "National Geographic", atzīmējot 30 gadus kopš kosmosa kuģa "Challenger" bojāejas.

Pieci pasaulē slavenākie narkotiku baroni 18.12.2015 16:06

Narkotikas ir daudzu miljardu vērta industrija, kas veicina noziedzību un vardarbību vairāk nekā jebkura cita viela uz planētas. Apvienoto Nāciju organizācijas Narkotiku un noziedzības apkarošanas biroja aprēķini liecina, ka nelegālo narkotiku tirgus apmērs sasniedz četrus triljonus ASV dolāru – tādējādi līdztekus ieročiem un jēlnaftai narkotikas ir viena no pasaulē visvairāk tirgotajām precēm. Televīzijas kanāls „National Geographic” ir apkopojis visu laiku slavenāko narkobaronu sarakstu, un savā raidījumā „Narkotiku bizness” stāstīs par cilvēkiem, kas veido pasaulē lielāko nelegālo narkotiku piegādes tīklu.

5 emocionālākās valsts amatpersonu uzrunas valsts svētkos 18.11.2015 12:28

Novembris ir ļoti svarīgs un patriotisks mēnesis Latvijai – 11. novembrī tiek svinēta Lāčplēša diena, kas atgādina par 1919.gada 11.novembri, kad tika izcīnīta izšķirošā uzvara pār Bermonta karaspēku. Savukārt 18. novembrī ir Latvijas Republikas (LR) proklamēšanas diena. Šī diena ir valsts brīvdiena, taču, kā jau svētkos pienākas, ir arī kādi pienākumi.

Astoņi izcili Latvijas zinātnieku sasniegumi pēdējā piecgadē 11.11.2015 20:05

Pēc „National Geographic” datiem, pasaulē, tostarp Latvijā vairāk nekā 40 tūkstoši zinātnieku nerimstoši strādā pie dažādiem atklājumiem, modernām un progresīvām inovācijām, kas maina un mainīs mūsu dzīvi tuvākā un tālākā nākotnē un - par to stāsta jaunais unikālais raidījums „Atklājums”, kas skatāms arī Latvijā svētdienās plkst. 21:30.

Piecas postošākās epidēmijas cilvēces vēsturē 06.11.2015 17:07

Cilvēces vēsturē ir bijušas daudzas un dažādas milzīgas epidēmijas un pandēmijas, kas prasījušas miljoniem cilvēku dzīvību. Mūsdienās daudzas nāvējošas kaites ir apkarotas, taču vairākas no tām joprojām aiznes daudz dzīvību, jo nav rasti iedarbīgi ārstēšanas vai profilakses līdzekļi. Televīzijas kanāls „National Geographic” ir apkopojis piecas epidēmijas, kas nesušas lielu postu gan pagātnē, gan mūsdienās.

Septiņi bēdīgi slaveni sērijveida slepkavas, kuri nekad netika notverti 03.11.2015 17:59

Iecienītās krimināldrāmas „Noziedzīgie prāti” ģeniālā izmeklētāju komanda allaž spēj atšķetināt pat vissarežģītākos noziegumus, uzminēt sērijveida slepkavu nodomus un notvert viņus. Tomēr reālajā dzīvē tiesībsargājošās institūcijas nereti izrādās bezspēcīgas, jo nespēj atšifrēt šaušalīgus noziegumus, tāpēc vairāki īpaši nežēlīgi ļaunprāši ir palikuši nesodīti. Lūk, septiņi slaveni sērijveida slepkavas, kurus likumsargiem tā arī nekad nav izdevies notvert.

Visu laiku izcilākie izgudrojumi, kas mainīja cilvēces attīstības gaitu 02.11.2015 13:51

Cilvēce vēstures gaitā ir piedzīvojusi daudz un dažādu atklājumu, taču ir vairāki izgudrojumi, kas kardināli mainīja cilvēces attīstību – bez šiem izgudrojumiem mūsu dzīve šodien nebūtu tāda, kāda tā ir. Rīgas Tehniskās universitātes zinātņu prorektoram Tālim Juhnam vaicājām, kuri, viņaprāt, ir visu laiku nozīmīgākie izgudrojumi.

Desmit lielākās traģēdijas pēdējos piecpadsmit gados 18.09.2015 19:59

Paveroties pagātnē, šķiet, ka desmit pirmie gadi kopš tūkstošgades mijas ir nebeidzama traģēdiju virkne, sākot ar terora aktiem ASV – līdz cunami, kas radīja milzīgus postījumus visā Dienvidaustrumāzijā, un postošajai viesuļvētrai „Katrīna”, kas iznīcināja daļu ASV dienvidu metropoles Ņūorleānas. Kādas tad bija postošākās nelaimes šā gadsimta pirmajos desmit gados? Uzskaitīsim desmit no tām.

Padomju kino populārākās aktrises toreiz un tagad 02.09.2015 18:18

Katram laikam un paaudzei ir savi elki un varoņi, kurus apbrīnot, par kuriem jūsmot un kuriem līdzināties. Tādi bija arī manā bērnībā un, saprotams, kā jau meitene, es vēlējos līdzināties sieviešu kārtas filmu zvaigznēm Tagad, kad esmu pieaugusi, ļoti gribējās zināt, kas tad pa šo laiku noticis ar manas bērnības "zvaigznēm". Kā viņas izskatās tagad, ko dara un vai joprojām filmējas? Tā nu radās šis nelielais apskats.

Nākamā lapa