Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:254, Did:0, useCase: 3


Pieci pasaulē slavenākie narkotiku baroni

Redakcija
Redakcija

Narkotikas ir daudzu miljardu vērta industrija, kas veicina noziedzību un vardarbību vairāk nekā jebkura cita viela uz planētas. Apvienoto Nāciju organizācijas Narkotiku un noziedzības apkarošanas biroja aprēķini liecina, ka nelegālo narkotiku tirgus apmērs sasniedz četrus triljonus ASV dolāru – tādējādi līdztekus ieročiem un jēlnaftai narkotikas ir viena no pasaulē visvairāk tirgotajām precēm. Televīzijas kanāls „National Geographic” ir apkopojis visu laiku slavenāko narkobaronu sarakstu, un savā raidījumā „Narkotiku bizness” stāstīs par cilvēkiem, kas veido pasaulē lielāko nelegālo narkotiku piegādes tīklu.

Rikijs Frīvejs Ross

Šis narkobarons uzdarbojās ASV teritorijā, piegādājot kokaīnu valsts rietumdaļai. Zināms, ka tieši Ross bija lielākais šā pulverīša izplatītājs pagājušā gadsimta 80.gados. Ik dienu Ross realizēja narkotikas par trim miljoniem ASV dolāru, iepērkot līdz pat 400 kilogramiem kokaīna nedēļā. Daudzi uzskata, ka tieši Ross ir atbildīgs par kokaīna epidēmiju ASV. Rosa „karjera” beidzās 1996.gadā, kad viņu nodeva paša partneris, piedāvājot pārdot 100 kilogramu kokaīna federālajam aģentam no pārvaldes cīņā ar narkotikām. Pašlaik Ross atrodas cietumā ASV bez izredzēm tikt atbrīvotam.

Pols Līrs Aleksanders jeb Kokaīna barons

Lai gan šā kokaīna piegādātāja galvenie klienti atrodas ASV, viņš pats dzīvoja Brazīlijā. Zināms, ka, būdams galvenais kokaīna piegādātājs Brazīlijā, šis narkobarons aizbēga uz ASV, kur kļuva par ASV Pārvaldes cīņā ar narkotikām informatoru. Izdodot varas institūcijām savus konkurentus, Aleksandrs tomēr nepārtrauca pats savu noziedzīgo darbību. Viltīgā narkobarona dubultā spēle nebija ilga. Viņš tika saņemts ciet un pašlaik atrodas cietumā Brazīlijā.

Pablo Eskobars

Pablo Eskobars bija slavens kolumbiešu narkobarons, kokaīna tirgotājs, kā arī ļoti bagāts noziedznieks. Viņš bija viens no Kolumbijas Medeljinas karteļa dibinātājiem un vadītājiem. Eskobars tirgoja kokaīnu Ziemeļu, Centrālajā un Dienvidamerikā, Karību salās, Eiropā un Āzijā.

1989. gadā finanšu žurnāls „Forbes” ierindoja viņu starp 277 miljardieriem pasaulē, kura īpašumu vērtība ir tuva trim miljardiem ASV dolāru. Turklāt tika paziņots, ka Medeljinas kartelis kontrolē 80% no globālā kokaīna tirgus.

Eskobars rīkoja atriebības kampaņas pret jebkuru, kas mēģināja mest viņam izaicinājumu. Lēš, ka pēc viņa pavēles nogalināti 300 cilvēku.

Kolumbijā izveidojās īpaša pilsoņu grupa, kurā apvienojās cilvēki, kas cietuši no Eskobara darbībām. Viņi sāka vajāt un iznīcināt visus, kas tādā vai citādā veidā bija saistīti ar narkobaronu, dedzinot viņa īpašumus un mājas. 1993.gadā Eskobara kartelis sabruka, bet šā paša gada 2. decembrī viņš tika nogalināts kopējā Kolumbijas un ASV speciālo vienību operācijā.

Grizelda Blanko jeb Maiami kokaīna karaliene

ASV dzīvojusī Blanko ar lieliem panākumiem izplatīja kokaīnu šajā valstī. Ilgu laiku par kokaīna karalieni dēvēto sievieti uzskatīja par neuzvaramu.

Starp visiem narkotiku tirgoņiem, kas sadarbojās ar Medeljinas narkokarteļiem, Blanko bija viena, kas guva vislielākos panākumus. Savu darbību Blanko sāka 60.gados, kad viņas vīrs Karloss Truhiljo iepazīstināja ar Medeljinas karteļa tirgotāju Alberto Bravo. 1971.gadā sieviete organizēja pati savu narkotiku tīklu. Vairāki avoti lēš, ka Blanko bagātības apmērs sasniedzis pusmiljardu ASV dolāru, bet viņas „impērijas” gada apgrozījums – 40 miljardus ASV dolāru. Nostāsti vēsta, ka viņas lielākā aizraušanās bija aukstasinīgas slepkavības, kas pastrādātas ar īpašu izsmalcinātību.

Lēš, ka uz narkotiku karalienes sirdsapziņas ir aptuveni 200 upuru. Tā kā Blanko nogalināja arī trīs savus vīrus, viņa izpelnījās iesauku Melnā atraitne. Ar laiku sieviete kļuva atkarīga no narkotikām un izklaidējās ar nevainīgu cilvēku nošaušanu.

Kad tika nogalināts Blanko divus gadus vecais dēls, varas iestādes sāka viņas meklēšanu. Kokaīna karalieni notvēra ASV pārvaldes cīņai ar narkotikām darbinieki un viņai tika piespriests 20 gadu cietumsods par narkotiku tirdzniecību. Blanko tika atbrīvota 2004.gadā un nekavējoties deportēta uz savu dzimteni Kolumbiju. Pēc deportācijas Blanko vairs neveica noziedzīgas darbības. 2012.gada 3.decembrī Medeljinā viņu nogalināja garām braucošs motociklists.

Hosē Rodrigess jeb Gača

Šis Kolumbijas narkobarons piegādāja kokaīnu ne tikai Dienvidu, Ziemeļu un Centrālajai Amerikai, bet arī Karību salām, Rietumeiropai un, iespējams, arī Āzijai. Savu jaunību Rodrigess pavadīja kā algots slepkava, strādājot gangsteru un narkotirgoņu labā.

Gača kļuva slavens ar savu nenogurdināmību – viņš pastāvīgi meklēja jaunus ceļus narkotiku piegādei pāri Meksikas un ASV robežai. Narkobarons pat nogādāja Kolumbijā ārvalstu ekspertus, kuri apmācīja vietējos bandītus apmācīja, kā labāk nogalināt un vest karu ar varas institūcijām.

Pagājušā gadsimta 80.gados no Rodrigesa tika saņemti tik daudz pavēļu veikt slepkavības, ka varas institūcijas sāka īstu karu pret Medeljinas karteli, kā rezultātā Gača tika nogalināts sadursmēs ar Kolumbijas policiju.

Skaties raidījumu „Narkotiku bizness” sestdienās, plkst. 22:30, sākot no 19.decembra. Tikai kanālā „National Geographic”!