Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:290, Did:0, useCase: 3


Trīspadsmitais, melnā piektdiena. Ko šī diena mums sola?

Daudzās valstīs cilvēki baidās no piektdienas 13.datuma, uzskatot to par melno piektdienu. Kopš vecmāmiņu un vecvecmāmiņu laikiem tautā iesakņojušies dažādi ticējumi un zīmju tulkojumi. Šajā datumā daudzi izvairās darīt svarīgas lietas, daži vispār nerādās uz ielas, bet citiem tieši otrādi – šāda datuma un dienas sakritība nes veiksmi. Pie kuras kategorijas piederi Tu?

Nelaimīgais 13. skaitlis jeb vella ducis nav tikai latviešu izdomājums, to par neveiksmju nesēju uzskata arī citas tautas.

Dzirdēts, ka ārvalstīs dažās viesnīcās neesot 13. numuriņa, lidmašīnās - 13. vietas, ielās - 13. mājas, bet mājās - 13. dzīvokļa un dažās augstceltnēs pat tiekot ignorēts 13. stāvs – aiz 12. tūlīt seko 14. Numeroloģijas zinātāji teic, ka katram skaitlim ir sava vibrācija, kas kaut ko izraisa un ietekmē. Vai patiešām trīspadsmitais ir visu nelaimju cēlonis?

Tuvojoties piektdienai - trīspadsmitajam, cilvēki izsenis izjutuši nelielu diskomfortu, bažas, nemieru, bet no numeroloģijas viedokļa raugoties, tas ir pavisam nekaitīgs skaitlis. Saskaitot ciparus, summā veidojas skaitlis četri, un četrinieks- tā ir stabilitāte. Tas ir tāpat kā galds, kuram ir četras kājas, kā četras debess puses - ziemeļi, rietumi, austrumi, dienvidi. Numeroloģe Ineta Ventniece stāsta, ka skaitlis 13 uz katru cilvēku iedarbojas citādāk - vienam palīdz, citam varbūt nav īpaši labvēlīgs.

Numeroloģijā tiek uzskatīts, ka skaitlis trīspadsmit ir to cilvēku skaitlis kuri ir dzimuši no 1.-19. datumam. Šie cilvēki ļoti labi sadzīvo ar skaitļa 13 vibrācijām, tāpat arī tie, kuri ir dzimuši 22. un 31.datumā, šiem cilvēkiem skaitlis 13.varbūt pat pozitīvs. Būtībā, baidīties no 13. ir tas pats, kas baidīties no melna kaķa, kurš pēkšņi izdomājis jums šķērsot ceļu.

Jau kopš Bībeles pirmsākumiem un, iespējams, vēl senāk skaitlis 13 un piektdiena ir ar diezgan negatīvu nozīmi. Ādams un Ieva aizliegto augli baudīja tieši piektdienā. Kristus krustā tika sists piektdienā, taču vēsture rāda, ka šī kombinācija kopā salikta tikai 20 gs. Šo leģendu lielā mērā radījuši masu mediji, un tā, visticamāk, nāk no Amerikas pēc biržu krīzes sākuma 1927. gadā. Tā ievadīja ekonomisko drudzi un lielās depresijas laiku. Biržu krīze sākās piektdienā, kas bija 13. datums, un dažādi avoti vēstī, ka tas esot noticis precīzi trīspadsmitos un trīspadsmit minūtēs. Līdz ar šo notikumu šai dienai tika dota iesauka – Melnā piektdiena, un leģenda kļuva nemirstīga.

Vēstures un kultūras spiediena rezultātā radītais mīts dzīvo vēl joprojām. Daži pētījumi apgalvo, ka piektdienās, ja tā iekrīt trīspadsmitajā datumā, uz ceļiem notiek vairāk avāriju un negadījumu nekā parastā piektdienā. Taču, manuprāt, ja tā tas arī ir, tad tas ir nevis tādēļ, ka 13.piektdiena ir neveiksmīga, bet gan tāpēc, ka cilvēki šīm nelaimju virknēm noskaņojas jau psiholoģiski.

Senākais stāsts, kas noticis 13. datumā un piektdienā, saistīts ar 1120. gadā dibināto Templiešu ordeni. Tas ir pieminēts arī mūsdienu bestsellerā “Da Vinči kods”. Templiešu ordenis tika apsūdzēts visādās ķecerībās un iznīcināts 1312. gadā. Tas notika piektdienā, 13. oktobrī.

19. gadsimta beigās Anglijā, mēģinot oponēt Melnās piektdienas mītam, tika uzbūvēts kuģis, kuram deva vārdu “Piektdiena”. Komanda tam tika nofraktēta piektdienā, kapteiņa uzvārds bija Fraidejs (Piektdienis), kuģi ūdenī nolaida piektdienā, no ostas tas izbrauca piektdienā… un kopš tā laika kuģi vairs nekad neviens nav redzējis...

Numeroloģijā 13 ir karmisks skaitlis, kura nēsātājiem šajā dzīvē kaut kas jāatstrādā vairāk, nekā pārējiem. Sasummējot abus ciparus, galarezultātā iegūst četri, un četrinieks no darba nekur nespruks, taču vieninieks un trijnieks to īsti negrib. Tālab, ja ticam reinkarnācijai, var izsecināt, ka šie cilvēki iepriekšējā dzīvē tā pavairāk slinkojuši, neizmantojot savus talantus.

Kā apgalvo paranormālo parādību eksperti, piektdiena un 13. datums nav neveiksmīgāka kā citas dienas. Vācu sociologs no Haidelbergas Paranormālo zinātņu foruma Edgars Vunders savu apgalvojumu pamatojis, detalizēti analizējot 146 877 satiksmes negadījumus, kas notikuši Vācijā, jebkurā piektdienā laika posmā no 1985. līdz 1999. gadam.

Taču kopumā neviena diena nav ne balta, ne melna, ne slikta, ne laba. Katra diena ir tieši tāda, kādu mēs paši to veidojam. Ja pamostamies ar sliktām domā, tad arī diena būs slikta, neatkarīgi no tā, vai ir trīspadsmitais vai kāds cits datums. Vienkārši trīspadsmitajā-piektdienā mēs tam pievēršam pastiprinātu uzmanību. Tādēļ arī liekās, ka šai dienai ir kāda specifiska gaisotne. Tātad - tam, ka noteikti 13. datumā un vēl piektdienā, atgadīsies kaut kas slikts, ticēt nevajadzētu. Galvenais šodien ir nesatraukties un nedomāt sliktas domas. Tas jau sen pierādījies, no kā visvairāk baidies, tas arī var notikt. Tādēļ šodien – esam mierīgi, harmoniski un laimīgi! :)

Ar 13. piektdienu saistīti interesanti fakti:

- Numeroloģijā skaitlis 13 raksturo nekārtību, grēkošanu un pilnības izjaukšanu.
- Bailēm no 13. datuma kā fobijai ir arī savs nosaukums - Tridekafobija.
- Tāpat ir aprēķināts, ka 13. datums visbiežāk iekrīt piektdienās, nekā jebkurās citās nedēļas dienās.

Pasmaidi un lai jautra un vērtīga šī 13. datuma saulainā piektdiena!