Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:12, Did:0, useCase: 3


No grumbām izglābs... tomāti?

Varbūt, ka tas, ko cilvēki sauc par „jaunības avotu” ir tepat līdzās? Pastāv teorija, ka molekulas, kuras dažiem produktiem dod to krāsu, ir spējīgas pretoties novecošanas procesam. Pieņem, ka šīm vielām ir antioksidantu īpašības un tas var spēlēt izšķirošo lomu cīņā ar novecošanu un grumbām.

Novecot – tas nav vienkārši kļūt vecākam. Galvenos novecošanas simptomus izsauc nestabilas molekulas, kuras sauc par brīvajiem radikāļiem. Tās veidojas saules ultravioletā starojuma iedarbībā, kā arī smēķēšanas un vides piesārņojuma rezultātā. Kad molekulas sakrājas pārāk daudz, tās sagrauj organisma šūnas: olbaltumvielas, taukus un DNS. Šeit arī veidojas potenciālās veselības problēmas.

Brīvie radikāļi izdara nopietnu kaitējumu cilvēka veselībai. Katru dienu jebkurā organisma daļā tie sagrauj šūnas. Novecojot, šis zaudējums sakrājas, pasliktinot cilvēka ķermeņa stāvokli un saprātu. Visu – sākot no grumbām līdz sirds slimībām daļēji izsauc brīvo radikāļu iedarbība.

Vesels organisms izstrādā antioksidantus, kuri palīdz neitralizēt brīvos radikāļus. Antioksidanti, kuri ir ēdienā, arī strādā organisma labā. Molekulas, kuras dod produktiem krāsu, neitralizē kaitīgos brīvos radikāļus un palīdz aizsargāt organismu.

Angļu pētnieki nolēma pārbaudīt šo teoriju un sāka ar pigmentu, kurš dod tomātiem spilgti sarkano krāsu. Lai uzzinātu, vai tomāti patiešām ir spējīgi aizsargāt ādu no ultravioletā starojuma, viņi veica interesantu eksperimentu. Eksperimentam bija nepieciešamas 36 tūbiņas tomātu pastas vienam cilvēkam, speciāla ierīce, kura apdedzināja ādu ar ultravioletiem stariem un 23 brīvprātīgie.

Protams, tādi brīvprātīgie atradās. Šie cilvēki iekļāva savā ēdienkartē tomātus trīs mēnešu garumā, lai pārbaudītu vai tas ietekmē ādas jūtīgumu saulē.
Vielu, kura dod tomātiem piesātināto sarkano krāsu, sauc par likopīnu. Tas ir daudzu oranžu un sarkanu augļu un dārzeņu sastāvā. Taču lielākā daudzumā tas atrodams tieši tomātos. Iekļūstot cilvēka organisma ādas šūnās, likopīns aizsargā tās no brīvajiem radikāļiem, neitralizējot brīvo radikāļu darbību, pirms tie nodara kādu ļaunumu ādai.

Visiem zināms, ka Saule ir kaitīga savu ultravioleto staru dēļ, kuri iekļūstot ādas dziļumā, kaitē DNS. Tas viss paātrina novecošanos un paaugstina risku saslimt ar ādas vēzi. Tieši tāpēc eksperimenta sākumā brīvprātīgos dalībniekus apstaroja ar dažādas intensitātes ultravioleto starojumu ar nelieliem apdegumiem. Pēc tam trīs mēnešu laikā viņi katru dienu, uzņemot barību, lietoja 55 gramus tomātu pastas. Eksperimenta beigās visus dalībniekus atkal pakļāva ultravioletam starojumam.

Vai tomāti spēja samazināt ādas jūtīgumu pret saules starojumu?

Pēc rezultātu salīdzināšanas varēja izdarīt apbrīnojamu secinājumu: apstarošana izraisīja par 30 % mazāku ļaunumu ādai. Trīs mēnešos tomāti paaugstināja spēju aizsargāties pret starojumu par trešdaļu. Tātad- 55 g tomātu pastas dienā var uzlabot dabisko ādas aizsardzības līmeni pret sauli.

Kāpēc ēdienam piedāvāja tomātu pastu, nevis svaigus augļus? Zinātnieki ir pierādījuši, ka labāks likopīna avots ir tomātu pasta un tomātu biezenis, jo satur 5 reizes vairāk likopīna nekā svaigi tomāti.

Tomēr, neskatoties uz tomātu palīdzību aizsardzībā pret sauli, ilgi uzturoties saulē, nepieciešams izmantot arī citus saules aizsarglīdzekļus.