Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:380, Did:0, useCase: 3


Profesors Jānis Zaļkalns: kā pārvarēt vecuma nīgrumu

Redakcija
Redakcija

Sagaidot dzīves posmu, kad ir vairāk laika sev un savām interesēm, svarīgi saglabāt optimistisku un aktīvu dzīves pozīciju, neiegrimt skumji apcerīgā noskaņojumā vai vēl ļaunāk – pesimistiskā dzīves redzējumā. Profesors, gerontologs, festivāla “Zelta ritmi” vēstnesis Jānis Zaļkalns rosina: “Pārvarēsim nīgrumu, meklēsim sevī, cilvēkos un pasaulē gaišo, priecīgo un vairosim prieku sevī!”

Profesors piedāvā dažus vienkāršus ieteikumus, kurus ievērot ikdienā, lai izvairītos no vecuma nīgruma:

1. Prieks ikdienas sīkumos. Cilvēku nevarēs iepriecināt neviens un nekas, ja prieks nesāksies viņā pašā. Profesors J. Zaļkalns aicina: “Nebūsim nīgri, trenēsim un vairosim prieku sevī, darot to ikdienā pat visvienkāršākajā un parastākajā situācijā. No rīta atver acis, spīd saule, un tu priecājies, cik gaiša un saulaina ir pasaule. Vai arī – no rīta atver acis, līst lietus, un atkal tu esi priecīgs, jo zaļos zāle un koši ziedēs ziedi.”

2. Dienas plāns. Veido savas dienas aktivitātes – cik pilnīga un bagātīga būs diena, atkarīgs no mums katra paša. Ieplāno tikšanos ar bērniem, mazbērniem, draugiem vai domubiedriem, atvēli laiku arī izglītošanās procesam – grāmatu lasīšanai, lekciju apmeklēšanai. Interešu klubā nāc klajā ar savām idejām un pienesumu.

3. Nepazaudē radošumu. Šis ieteikums nebūt nenozīmē tikai gleznošanu, dzejas rakstīšanu vai dažāda veida rokdarbus. Mini krustvārdu mīklas, klausies radio, skaties televīziju – analizē, domā un ar pārdomām dalies ar draugiem vai tuviniekiem.

4. Kustību prieks. Būtiski kustēties katru dienu, kaut nedaudz, bet ar izteiktu regularitāti. Tā var būt ikdienas pastaiga, dejas, vingrošana mājās vai ārpus tās. Gūsti prieku no savas varēšanas un ķermeņa spējām.

5. Rūpes par sevi un apkārtējo vidi. Bez steigas, bet regulāri uzkop telpas, aplej puķes, istabās ielaid svaigu gaisu, mazgā veļu. Apkārtējās vides sakārtošana ir svarīga sastāvdaļa, lai tajā varētu dzīvot ar prieku.

6. Piederība. Dodies cilvēkos – piederības un līdzdalības izjūta ir ļoti nepieciešama, lai justos kā pilntiesīgs sabiedrības loceklis.

7. Personīgā higiēna. Rūpes par personīgo higiēnu ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa – zobiem un matiem vienmēr jābūt tīriem, arī ķermenim. Veļa jāmaina un apģērbs jākopj, ne tikai ejot cilvēkos, bet arī esot mājās. Pieaugošais gadu skaits nenozīmē vienaldzību pret savu izskatu.