Kā efektīvi pārvaldīt savu biznesu. 1. daļa. Ievads
Autors: Garijs Hermanis
Šajā ievadā es gribu uzrakstīt par kādu no uzņēmējdarbības principiem, manu viedokli par uzņēmējdarbības stāvokli Latvijā, un kā arī par to, ko es saucu par efektīvu pārvaldīšanu vai menedžmentu un vēl atbildēt uz dažiem jautājumiem un komentāriem. Uzreiz gribu atzīmēt, ka manis piedāvātās metodes, lai veiksmīgi pārvaldītu uzņēmējdarbību, nav vienīgās pareizās. Ir arī citi risinājumi, lai efektīvi vadītu uzņēmumu. Tādēļ esmu gatavs pieņemt kritiku, ieteikumus, padomus, kas palīdzēs mums ar jums izveidot un saglabāt biznesu.
Lūk daži principi:
• nav nekādas krīzes, ir tikai izmaiņas ekonomiskajos apstākļos.
• Uzņēmumam nepārtraukti ir jāattīstās
Diemžēl mūsu valstī iesācējiem un pat pieredzējušiem uzņēmējiem, nav ne jausmas par uzņēmējdarbības metodēm un principiem, tās vadīšanu. Tā saucamajos treknajos gados ar mums izspēlēja nežēlīgu joku. Tā vietā, lai mācītos strādāt konkurences apstākļos, mēs nesteidzīgi baudījām dzīvi zem naudas lietus, kas izšķērdīgi baroja bankas.
Daudzi uzņēmēji Latvijā atbalsta viedokli, kas bija rakstīts vienā no komentāriem - «Neviens, kurš šobrīd vada veiksmīgu biznesu, nav nekad lasījis nevienu rakstu - kā vadīt biznesu veiksmīgi parasti ir mentori - paziņas vai ģimenē ir tradīcija veidot labu biznesu. čuj, ņuh i poņa - labākie veiksmīga biznesa draugi. Pārējais - teorētisks bulšits». Personīgi es uzskatu, ka sekmīgas uzņēmējdarbības pamatā ir ikdienišķs darbs, plānošana un sistēmas pieeja.
Ar ko atšķiras uzņēmuma pārvaldība, kas balstīta uz vadītāja personīgām spējām starp uzņēmumu, kas balstās uz sistemātisku vadības pieeju? Pirmais ir balstīts uz individuālu spēju un ātru ražošanas peļņu (pērkot un pārdodot nekustamo īpašumu, nekustamā īpašuma kredīti un citi vienreizēji darījumi) „čuj, ņuh i poņa” arī tam ir vajadzīga, lai uzostu, kur var dabūt laimestu. Ja uzņēmums ir pārstājis nest reālus ienākumus, tad ar šādu vadītāju uzņēmums neattīstīsies, viņa deguns meklēs jaunus „gardo kumosiņu”. Viņam vieglāk ir uzņēmumu aizvērt, atlaist darbiniekus un sākt jaunu biznesu ar jaunu personālu. Lai pārvaldītu tāda veida biznesu ir nepieciešama vadītāja klātbūtne, jo tikai viņam ir „čuj, ņuh i poņa” un lēmumus pieņem tikai viņš.
Ir uzņēmumi, kas uzplauka tikai treknajos gados un tagad to uzņēmumu vadītāji ir zaudējuši „čuj, ņuh i poņa”, atceras par labajiem laikiem un sūdzas par augstiem nodokļiem.
Es atbalstu viedokli, un prakse to pierāda, ka uzņēmuma vadība būtu jāīsteno sistemātiski. Atšķirīga pazīme tādiem uzņēmumiem ir ilglaicīga darbība izvēlētajā virzienā, neskatoties uz ekonomiskās situācijas mainīšanos. Par šādu uzņēmumu vadītājiem saka, ka viņš var aiziet atvaļinājumā, bet uzņēmums turpinās strādāt kā pulkstenis.
Es daļēji piekrītu autoram, kas rakstījis augstāk minēto komentāru, ka pēc grāmatām nevar veidot biznesu. Grāmata ir nopietns un efektīvs palīgs tikai tam, kas studē uzņēmējdarbības zinātni pie pasniedzēja, kuriem ir reāla, veiksmīga pieredze uzņēmuma vadīšanā.
Diemžēl, mūsu valstī praktiski neapmāca reālu biznesa vadīšanu. Pa šiem neatkarības gadiem Latvijā vēl nav izveidota uzņēmējdarbības kultūra. Latviešu bizness vēl nav attīstījies no paaudzes paaudzē, kā tas ir izveidojies ASV. Tāpēc mūs bieži māca pasniedzēji, kas ne reizi nav reāli strādājuši uzņēmumā. Kādas zināšanas viņi var dot?
Nākamajā rakstā mēs runāsim par sistemātisku pieeju uzņēmuma vadībā, efektīvu biznesa vadīšanas tehnoloģiju un to reālu pielietošanu mazajos uzņēmumos.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
NU pasakie tik, ka atceraties visu no augstskolas.
Es uzskatu, ka augstskola disciplinē, rada atbildību. ne tik daudz kā zināšanas. Jo diemžēl augstskolas šobrīd arī dara tikai to, kā maļ teoriju, bet "kā to pielietot dzīvē" nekā.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]