Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:4, Did:0, useCase: 3

Kā efektīvi pārvaldīt savu biznesu. 3. daļa. Mazie un individuālie uzņēmumi

Redakcija
Redakcija

Autors: Garijs Hermanis


Šajā rakstā mēs runāsim par individuāliem un maziem uzņēmumiem, kuros strādā neliels skaits darbinieku un darbs balstās uz ģimenes biznesa principu. Tādi uzņēmumi parasti nav tendēti uz lielu peļņu. Viņu galvenais uzdevums ir nodrošināt darbiniekiem algas, kas apmierinātu ikdienas obligātās vajadzības. Tādos uzņēmumos darbinieki apvieno vairākus amatus. Teorētiski, mazie un individuālie uzņēmumi varētu pilnībā atrisināt nodarbinātības problēmu, taču praksē tie ir visvairāk apdraudētie.

Pirms šī raksta tapšanas es veicu nelielu pētījumu par mazo uzņēmumu izdzīvošanu politiskajā un likumdošanas vidē, konsultējos ar uzņēmumu vadītajiem un darbiniekiem. Tā rezultātā, kaut ar visu manu optimismu, man jāatzīst, ka mazie uzņēmumi mūsu valstī izdzīvot nevar. Daži lasītāji, iespējams, nepiekritīs tādam secinājumam, jo ir arī daudz veiksmīgi mazie uzņēmumi. Jā, eksistē, bet drīzāk kā izņēmums, nevis norma.

Galvenās problēmas mazos un individuālos uzņēmumos ir šādas:
• Laika trūkums, lai izstrādātu un īstenotu jaunas idejas uzņēmuma attīstībā, darbinieki ir pārslogoti, jo tiek apvienoti vairāki amati;
• Trūkst finanses reklāmai, mārketinga speciālistam, uzņēmuma attīstībai;
• Nepietiekamas zināšanas uzņēmuma vadīšanā;
• Nodokļu politika;
• Trūkst efektīva valsts atbalsta maziem un vidējiem uzņēmumiem;

Tomēr šis pesimistiskais secinājums nav spriedums. Pamatojoties uz šo pētījumu, ir izstrādātas uzņēmumu dzīvotspējas metodes, to skaitā arī zemnieku saimniecības, kur apgrozījums nepārsniegtu 10 – 15 tūkstošus latu mēnesī. Dažu padomus es jums došu šajā rakstā. Pirms tam es gribu atgādināt dažus savus principus:
• Gudra reklāma;
• Klients ir vissvarīgākais;
Un tā, izskatīsim uzņēmumus, kurus pieminējām iepriekšējā rakstā.

Mūsu mērķis ir reklāma un jaunu klientu piesaistīšana.
1. Piemērs. Kā attīstīt velosipēdu darbnīcu?
Piedalīties pasākumos, kas ir saistīti ar velosipēdiem. Piemēram, sarunāt ar organizatoru, ka jūs pasākuma laikā bez maksas remontēsiet velosipēdus. Visticamāk, pasākuma organizators pieņems jūsu priekšlikumu. Jūs varat piedalīties oficiālās sacensībās apbalvojot uzvarētājus un pasākuma dalībniekus, piemēram, ar dāvanu karti velosipēda remontam vai atlaides kuponiem remontam. Pie nelielām izmaksām jūs esat izziņojis par savas meistardarbnīcas esamību un ja paveiksies „iemirdzēsieties” televīzijā, radio vai presē. Kā arī iesaku piedalīties sociālo tīklu forumos, kas saistīti ar velosipēdiem un ratiņiem. Piemēram, jaunās māmiņas ir ieinteresētas par ratiņu remontu.

2. Piemērs. Kā attīstīt frizētavu?
Šis piemērs ir balstīts uz manu personīgo pieredzi. Uz frizētavas bāzes es organizēju frizieru kursus. Maksa par kursiem nebija liela. Tāpēc mācīties gribētāju šajā profesijā bija pietiekama, lai apmaksātu pasniedzēja darbu. Starp citu, daudzas sievietes šo profesiju apguva tāpēc, lai varētu nofrizēt savus tuviniekus. Lai mācītos apgriezt matus, bija vajadzīgi cilvēki uz kuriem varētu mācīties. Es kaimiņu mājās izplatīju sludinājumu, ka pie mums var nogriezt matus par 0,50Ls, un drīz jau mums bija pirmie klienti. Baumas par lētu griezumu izplatījās ātri. Nākotnē pie mums vienmēr veidojās rindas, cilvēki brauca pat no pilsētas otra gala.

3. Piemērs. Kā attīstīt kafejnīcu?
Kafejnīcas atveras dažādās pilsētas daļās, un tas ir atkarīgs kādai auditorijai tās domātas. Tomēr „pieklājīgai” kafejnīcai ir noteikumi, kas ir jāievēro. Tā ir laba virtuve, tīrība un komforts. Lai piesaistītu klientus var uzaicināt dažādus mūziķus, nodrošinot viņiem uzstāšanās vietu, par to saņemot visa vakara dzeramnaudu. Jūs nopelnīsiet uz ēdieniem un dzērieniem. Jūs varat arī organizēt tematiskos vakarus. Piemēram, iepazīšanās vakars, tiem kam pāri 30, utt.

Protams, manos padomos ir «zemūdens akmeņi», bet ir zināms, ka zem guļoša akmens ūdens netek. Lai kaut ko panāktu, ir arī kaut kas jādara. Tādi padomi vairāk der hiperaktīviem cilvēkiem. Tātad, ja Jums kāda iemesla dēļ šie padomi nav pieņemami, tad piedāvāju citu taktiku, lai sasniegtu mērķus. Ir daudzas organizācijas, kuru iekšējas spējas mēs varam izmantot, bezmaksas vai salīdzinoši nedārgi, klientu meklēšanai un reklāmas izvietošanai. Nākošajos rakstos es jūs iepazīstināšu ar tādiem uzņēmumiem un kā ar viņiem pareizi sadarboties. Šodien es jums pastāstīšu par bartersistēmu ABSI. Sadarbojoties ar šo organizāciju, kā arī ar citām organizācijām ir jāievēro princips – mēs izmantojam organizāciju, nevis organizācija mūs.

Sākumā ieejam mājas lapā ABSI - vienīgais uzņēmumu sadarbības tīkls... Labajā lapas pusē var atrast un apskatīt pakalpojumu sarakstu, ko sniedz uzņēmumi, kas darbojas ABSI sistēmā. Ja Jūs neinteresē saraksts ar precēm un pakalpojumiem, tad aizveram ABSI mājas lapu un gaidām nākamo rakstu. Ja Jūs kaut kas ir ieinteresējis, un ko Jūs periodiski varētu iegādāties (pakalpojumus vai preces), sazinieties ar ABSI menedžeri. Visticamāk, Jums piedāvās novadīt nelielu prezentāciju. Piekrītiet. Tādā veidā Jūs uzzināsiet visus ABSI noteikumus un darbības principus. Ja Jūs viss apmierina un esat nolēmis ieiet sistēmā sazinieties ar ABSI menedžeri un pastāstiet, ka jūs par viņiem uzzinājāt no epadomi.lv portāla. Tas dod Jums tiesības uz 50% atlaidi no sākotnējās iemaksas. Kļūstot par ABSI biedru, jūsu uzņēmums pastāvīgi, un tas nav mazsvarīgi, bezmaksas atradīsies diezgan apmeklētā portālā. Starp citu, ABSI menedžeri pastāvīgi informē savus klientus par jauniem pakalpojumiem un precēm, tā ka jūsu uzņēmums nepaliks nepamanīts. Tāpat notiek arī citi pasākumi, kur personīgi tiek iepazīstināti ABSI dalībnieki. Iesaku, tieši sazināties ar sistēmas dalībniekiem. Tā kā visi ir ieinteresēti bartera apmaiņā, stāsts par jūsu uzņēmumu un tā pakalpojumiem būs vērtējams pozitīvi. Ja Jums ir radušās kādas šaubas par dalību ABSI, tad varat īsi aprakstīt kādas preces vai pakalpojumus piedāvā jūsu uzņēmums un atsūtīt man uz e-pastu garijs.hermanis@inbox.lv. Īsā laikā es Jums sniegšu individuālu atbildi. Ja Jums ir veiksmīga pieredze maza uzņēmuma vadīšanā un Jūs vēlaties pastāstīt par to citiem uzņēmējiem, tad droši rakstiet man uz e-pastu garijs.hermanis@inbox.lv. Tāpat arī sūtiet jebkurus citus jautājumus par uzņēmuma vadīšanu uz to pašu e-pastu.

     [+] [-]

, 2011-04-08 12:00, pirms 14 gadiem
Šo izlasot, saparotu, ka grūti būs attīstīt biznesu, jo esam mazs un jauns uzņēmums.

     [+] [-]

, 2011-04-26 11:34, pirms 14 gadiem
Nu šis jau tāds sakarīgāks teksts, kur vismaz kaut kas vērā ņemams uzrakstīts. Tie iepriekšējie tāda parunāšana vien bija. Ja turpinās šādā garā, tad lasītāju netrūks.

     [+] [-]

, 2011-05-01 13:11, pirms 14 gadiem
Paskatījos to absi lapu, bet īsti nesaprotu jēgu. Kaut kā negribas ticēt, ka tur viss par velti izvietojams. Nu es pieteikšu savu uzņēmumu un ko tālāk? Pēc kāda laiciņa šie man sāks prasīt naudu par kaut ko. Neticu, ka kaut ko mūsdienās var dabūt par velti.

     [+] [-]

, 2011-05-01 19:18, pirms 14 gadiem
Jā, te daudz kam var iekrist, taču bez reklāmas attīstīties praktiski nav iespējams. Varam jau teikt, ka nesanāk tai nauda, taču....ja neatradīsiet tai naudu, paliksiet vienmēr mazs un nepamanāms.

     [+] [-]

, 2011-05-01 22:07, pirms 14 gadiem
Paldies par ieteikumiem, dažus izmēģināšu.

     [+] [-]

, 2011-05-03 10:53, pirms 14 gadiem
Labs rakstiņš, noderēs!

     [+] [-]

, 2011-05-04 13:39, pirms 14 gadiem
Nekas īpašs jau nav pateikts, varētu kaut ko nopietnāku uzrakstīt. šo zina visi, kam ir savs uzņēmums.