13 interesanti fakti par alu un alus darīšanu
Diemžēl mums nav īpaši daudz ko teikt par alu klasiskajās Eiropas kultūrās. Senie grieķi par sevis cienīgu dzērienu uzskatīja vīnu, labības brūvējumus atstādami barbaru ziņā. Līdzīgos uzskatos bija arī grieķu kultūras pārmantotāji romieši. Zīmīgi, ka Romas impērijas robežas lielā mērā sakrīt ar klimatisko areālu, kurā padodas vīnogulāju audzēšana, - ziemeļu zemes, kur vīnogas neaug, Apenīnu pussalas iedzimtie uzskatīja par dzīvošanai nepiemērotām un īpaši netiecās tās pakļaut. Tādas bija teritorijas uz ziemeļiem no Donavas un Reinas, kuras pamatā apdzīvoja ģermāņu ciltis, un šiem ziemeļniekiem, kā liecina arheoloģiskie atradumi, alus darīšana bijusi pazīstama jau ap 1000. gadu pirms mūsu ēras.
Mūsu ēras 1. gs. beigās romiešu ģeogrāfs Publijs Kornēlijs Tacits raksturo ģermāņus kā lielus alus mīļotājus, sakot, ka viņus uzveikt būtu vieglāk ar reibinoša dzēriena nevis ar ieroču spēku. Vai brūvēšanas māka pie viņiem nonākusi no Tuvajiem Austrumiem ar Vidusjūras tirgotāju tautu (grieķu un feniķiešu) starpniecību, vai izkopta pašu spēkiem, par to nav vienota viedokļa.
Par to, ka alus darīšana Centrāleiropā un Ziemeļeiropā izplatījusies no ģermāņu zemēm, liek domāt arī alus vārda līdzība daudzās valodās, kurās atpazīstama senā protoģermāņu valodas sakne aluth: angļu ale, skandināvu øl / öl, somu olut, igauņu õlu, slovāku ol, latviešu un lietuviešu alus.
Alus ziedu laiki Eiropā iestājās ap mūsu ēras 5. gadsimtu, kad tie paši ģermāņu barbari, uz kuriem romieši gadsimtiem bija skatījušies no augšas, sagrāva vareno lielvalsti un paši kļuva par valdniekiem tās robežās. Viduslaiku eiropietim alus bija svarīgs ne tikai kā apreibināšanās līdzeklis - tas bija salīdzinoši droši dzerams, jo darīšanas procesā bija vārīts, tātad bija mazākas iespējas, ka tas varētu būt inficēts.
Viduslaiku mediķu acīs alus gan neizpelnījās īpašu piekrišanu, jo par to nebija augstās domās vai vispār neko nerakstīja grieķu un arābu ārsti - nozīmīgākās autoritātes tā laika medicīnā. 13. gadsimta medicīnas traktāta autors Aldobrandino no Sjenas rakstīja, ka nāk par sliktu kā galvai, tā vēderam, tas izraisot sliktu elpu, bojājot zobus un, protams, reibinot. Tiesa, alus palīdzot tikt pie baltas un gludas ādas, kā arī esot labs urīndzenošs līdzeklis.
Alus ir arī uzturvielām bagāts. Sevišķi to novērtēja mūki, kuriem gavēņa laikā bija krietni jāierobežo savs uzturs, bet alus dzeršanas ziņā ierobežojumu nebija. Tieši mūki bija pirmie, kas izkopa alus brūvēšanas māku, darot alu vispirms pašu vajadzībām, tad - klosteros pastāvīgi apmetušos svētceļnieku uzcienāšanai; galu galā bīskapi un abati nolēma šādā veidā papildināt savu budžetu, un pie klosteriem parādījās krogi. Klosteru brūžu priekšrocība bija lēts darbaspēks un izejvielas (graudā maksāta desmitā tiesa) un atbrīvojums no jebkādiem nodokļiem, attiecīgi klosteru alus bija lēts. Vairāki klosteru brūži 10.-11. gadsimtā sasniedza visai ievērojamus ražošanas apjomus. Ap šo laiku alu kā peļņas avotu sāka novērtēt arī laicīgie zemes kungi, un Dienvidvācijā līdzās klosteru brūžiem parādījās arī muižnieku uzturētas alus darītavas, kuras gan tikai pamazām spēja pietuvoties ilgā laikā izkoptajai mūku alus darīšanas prasmei.
Ziemeļvācijā, savukārt, par galvenajiem klosteru konkurentiem alus darīšanā kļuva pilsētu namnieki. Klosteru aldariem bija vēl viena priekšrocība - labākās iespējas tehnoloģijas attīstīšanai.
Klosteri bija tālaika zinātnes un izglītības centri, kuros pastāvēja izpētes un zināšanu saglabāšanas tradīcijas. Bija
tikai dabiski, ka mūki savus atklājumus alus darīšanas jomā fiksēja un atstāja nākamajām paaudzēm. Starp šiem viduslaiku alus ražošanas tehnoloģijas celmlaužiem minama arī izcilā 12. gs. domātāja, rakstniece un komponiste, benediktiešu abate Hildegarde no Bingenas, kura atstājusi pirmo rakstīto liecību par apiņu izmantošanu alus ražošanā. Ir gan ziņas, ka apiņi klosteru tuvumā - jādomā, tieši alus darīšanas vajadzībām - audzēti jau 8. gadsimtā. Tomēr līdz apiņa triumfam alus darīšanā bija jāgaida vēl vairāki gadsimti.
Viduslaiku Eiropā lietoto alus piedevu klāsts bija aizraujošs savā daudzveidībā. Der piebilst, ka arī iesalam šī laika alū lietoja ne tikai miežus, bet arī citas labības un pat pākšaugu šķirnes. Visai izplatīts bija medalus, kurā medus kalpoja ne vien kā alkoholiskās rūgšanas materiāls, bet arī kā saldinātājs. Vēl garšas uzlabošanai lietoja visdažādākos augus. Tiek minēti gan garšaugi - kadiķogas, muskatrieksts, ingvers, ķimenes; gan augi, kurus mūsdienās mēdzam lietot zāļu tējām - pelašķi, dažādas mētras; gan tādas salīdzinoši retākas piedevas kā ozola miza, priežu skujas, egļu pumpuri, vira žults. Un, jāteic, viduslaiku eiropietim nebija sveši arī alus ingredienti, kuri pastiprināja tā reibinošo spēku, proti - augi ar narkotisku iedarbību. Ir zināms, ka alum liktas klāt arī driģenes, purvmirte un vaivariņi.
Tā Latgales pusē vēl mūsdienās šur tur vismaz nostāstu līmenī sastopamais motīvs „smaržai vaivariņi" ir atskaņas no tiem tālajiem laikiem.
13 interesanti fakti par alu
1. Alus ir trešais populārākais dzēriens pasaulē, tūlīt aiz ūdens un tējas. Eiropā to tradicionāli brūvē no miežiem, pievienojot apiņus, bet austrumu zemēs tiek izmantoti arī kvieši, kukurūza un rīsi.
2. Stiprākais šobrīd pārdošanā esošais alus reģistrēts Vācijā – Schorschbock (31%), bet absolūtais rekords pieder Skotijas brūvējumam – alus The End Of History esot saturējis 55% alkohola.
3. Alus patēriņš pasaulē sasniedzis 20 litrus gadā uz katru iedzīvotāju, Latvijā – 67,1 litri, bet alus lielvalstī Čehijā 160 litri alus uz iedzīvotāju gadā. Kopējo apgrozījumu alus tirgū lēš uz 300 miljardiem dolāru gadā.
4. Pati vecākā rakstītā recepte ir alus recepte. Tā ir rakstīta uz Šumēru plāksnēm un tās vecums ir 4000 gadu. Ar alus ražošanu šumēri jau nodarbojās 6000.g. p.m.ē.
5. Amerikāņu alus atšķirībā no citu valstu aliem visbiežāk ir brūvēts no rīsiem. Tas tāpēc, ka amerikāņi vairāk iecienījuši alu ar vieglu, ne pārāk uzkrītošu garšu, kas ir arī viens no iemesliem alus lielajam patēriņam arī sieviešu vidū.
6. Senajā Babilonijā alus darītājas sievietes ieņēma arī tempļu priesteru lomu. Dieviete Sīrisa bija alus patronese.
7. Katru gadu tiek pārdoti vairāk kā 35 miljardu alus galoni. Iespaidīgi salīdzināt ar ūdens pudeļu patēriņu, kas ir aptuveni 46 miljardi gadā. Šie cipari nav pārāk tālu viens no otra, ne tā?
8. Latvijas čempions Edgars Šverns pinti alus (0,568 l) ir pieveicis 4,6 sekundēs (2009), bet pasaules rekordists Stivens Petrosino litru alus spēja izdzert 1,3 sekundēs (1977).
9. Daudzas slavenības ir strādājušas par bārmeņiem – Sandra Buloka, Brūss Villis, Bils Kosbijs un Ševija.
10. Japānā alus tiek pārdots arī tirdzniecības automātos uz ielām, kā arī vilcienu stacijās.
11. Ja cilvēks kolekcionē alus pudeles, viņu dēvē par labeorfilistu, bet to, kurš krāj alus paliktnīšus, sauc par tagestologu.
12. Džordžam Vašingtonam bija pašam savs alus brūzis Mountvernonā.
13. Alus kompānijas gadā iztērē tuvu vienam miljardam dolāru par reklāmām ASV.