Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44), Fid:195, Did:0, useCase: 3


Receptes no 200 gadus vecas pavārgrāmatas

Redakcija
Redakcija

Ir ļoti interesanti lasīt senas pavārgrāmatas un vēl interesantāk mēģināt pagatavot ēdienus, kuri tikuši gatavoti muižkungiem pirms nedaudz vairāk kā 200 gadiem. Protams, šajās grāmatās nākas sastapties ar vecvārdiem, kuru nozīme ne vienmēr mums saprotama, taču labi pameklējot, atšifrēt var pilnīgi visu. Nolēmām padalīties arī ar jums šajās receptēs. Lai lasītājam būtu interesantāk, saglabājām gan veco izrunu, gan gramatiku. Daži vārdi jums varbūt šķitīs nesaprotami, citi mūsdienās tiek pat par nepieklājīgiem uzskatīti, taču tā ir mūsu pagātne. Malači, ja mēģināsiet kaut ko no aprakstītā pagatavot (mēs pamēģinājām), taču, ja tas šķiet pārāk sarežģīti, vismaz būs interesanti palasīt.

Zemāk aprakstītās receptes ņemtas no 1796. gadā izdotās pirmās oriģinālās latviešu valodā sarakstītās pavārgrāmatas "Latviska pavāru grāmata muižas pavāriem". Tās autors- Kristofs Harders.

Brūkleņu Zuppe

Kad tās Brūklenes labbi nomazgātas, uzliec tos ar pussi ūdens, puss- baltu Vīnu, kad tie puss- stundu virruši, pieliec Citronu mizas un Cukkeru cik vaijaga, izkāsi tos caur Duršlaku, ieliec restētu baltu- maizi, un uzkaisi Cukkeru un Kanēli. Šo rikti arrī varr aukstu ēst.

Viena stipra Zuppe priekš Slimmiem

Izcepp veccu vistu, un kad puss- gatava, sagrūdi to mazos gabalos, pieleij vienu stopu stipras Zuppes, sagrūdi 1/4 mārciņu Mandeļu un liec tos arrī klāt; tā lai viss kopā dikti verd; pēc izleij vissu caur drānu, un kam patīk tas varrētu kādu gabbaliņu Citronu- mizzas un Kanēli pielikt, kamēr viss vēl kopā verd, arrī drusciņ no tās Citronu sulas.

Pildītas citrones

Pārgriezi tās citrones pa vidu, izņem visu skābumu skaidri un lai pāri reizes ūdenī uzverd un atkal atdziest. Ņemm uz katru citronu vienu pautu, smalki sagrūztas saldas mandeles, kardemomu, kanielu, muskatu puķķes, saberztu maizes mīkstumu un drusciņ kausētu sviestu; samaisi to labbi kopā, pildi ar to tos citroņu čaumulus un izcepsi tos slappētā sviestā; liec tad bļodā un taisi to suilu no vīna, pautu dzeltenumiem, cukkera, skappātām citronu mizām, sullas un kordemoma, lai uz oglēm tummīga top un pārleij tās citrones bļodā.

Rāciņu un borkānu rikts

Tie rāciņi un borkānes top labbi nomazgāti un tā vesseli vārīti (jo tad paliek saldi), kad labbi atdzissuši irr, tad top uz rīvi smalki saberzti un Kastrullē ar sviestu kas iekš miltiem apvārtīts irr, saldu krējumu, sāli, pipperu un muskatu puķķēm gosāti; šo rikti arrīdzan ar sviestu brūni ceptiem miltiem brūnu varr pataisīt.

Zuppe no Puķķu- Kāpostiem

Ņemm 5 jeb 6 puķķu- kāposta galvas, nopuccē un sagriez tos gabbalos, novāri tos labbi papriekš ūdenī, un tad stiprā Gaļļas Zuppē pagallam mīkstas. Nu būs tev 1/4 mārciņu sviestu ar miltiem gosāt, un to ar 4 Stopiem tās Zuppes samaisīt; to Kāpostu ieliec sausu tannī bļodā. Kad tā Zuppe pareizi virrusi un noputināta, samaisi to ar 8 pautu dzeltenumu, un uzleij viņu tiem Kāpostiem virsū. Beidzot uzrīvē Muskatu, un ieber drusciņ sāli.

Skābeņu sullas torte

Ņemm labbu tiesu skābbeņu, mazgā un sakappā tās smalki, izspiedi to sulu, vāri to ar cukkeru, smalku kanēlu, 3 jeb 4 sagrūztiem cvībakiem, sviestu, 3 jeb 4 pautu dzeltenumiem, saberztu citronesmizu un oranžu ziediem, kamēr biez paliek, lai tad atdziest un taisi to torti iekš smalkas lappu mīklas.

Āboļupautukarraša

Sagriez nomizzētus āboļus it smalki, sakuļļ 8 jeb vairāk pautus ar vienu karroti smalka cukkera, kanēlu, kordemomu, sīkām rozīnēm un it smalki sagrieztu citroņu mizu, liec tos sagrieztos āboļus klāt; izceppi labbu tiesu saberztu maizes mīkstumu pannā ar sviestu kamēr saus un ciets top, piemaisi to klāt, ka labbi bieza mīkla top, izceppi tad pannā ar sviestu; kad ir gārdu gribb taisīt, tad liec vēl klāt smalki sagrūztas nomizzētas saldas mandeles klāt. Kad tā karraša pie pannas pielippusi būtu, tad sakuļļ 3 pautus, leij drusciņ ūdeni klāt un ieleij visapkārt pannā.

Zināšanai!

Nedaudz jaunākas (aptuveni 100 gadu senas) receptes var atrast apgāda Zvaigzne ABC izdotajā grāmatā "Minjonas pavārniecības māksla", kurā iekļautas 1837 receptes, kas ir ne tikai latviešu ēdieni, bet arī cittautu pavārmākslas šedevri.
Tāpat šeit ir atrodams viss, kas attiecas uz ēst vārīšanas mākslu, tai skaitā skaidrojumi par vielu ķīmisko sastāvu un iedarbību uz cilvēka organismu, pamācības par produktu pirmapstrādi, ieteikumi augļu, dārzeņu un sēņu kaltēšanai un marinēšanai, gaļas sālīšanai un žāvēšanai, padomi, kā saglābt sabojātu ēdienu.

Daudz kas no teiktā ir mūsdienīgs un pielietojams mūsu ikdienā.

Grāmata nopērkama Zvaigzne ABC grāmatnīcās!