Mākslīgā elpināšana "No mutes mutē". Kā to darīt pareizi
Nekad dzīvē nav iespējams paredzēt notikumus. Nekad nav iespējams zināt, kam mēs spētu palīdzēt, ja vien savulaik būtu zinājuši, kā to pareizi darīt. Situācijās, kad jārīkojas neatliekami ātri, nezaudējot nevienu dārgu minūti, var noderēt zināšanas, kā citam sniegt pirmo palīdzību. Ja cietušais neelpo, nepieciešams veikt mākslīgo elpināšanu.
1. Vispirms cilvēks, kuram nepieciešama mākslīgā elpināšana, jānogulda uz muguras. Pamatnei, uz kuras atrodas cietušais, jābūt līdzenai un stingrai.
2. Cietušajam jāatbrīvo elpceļi, pavelkot mēli uz āru. Nevajadzētu pārbaudīt cietušā mutes dobumu ar pirkstu, jo tādējādi var nejauši aizsprostot cietušā elpceļus vēl vairāk- ja nu tur nokļuvuši kādi svešķermeņi. Gadās, ka pēc šādas elpceļu atbrīvošanas, cilvēks sāk elpot patstāvīgi.
3. Ja cietušais pēc elpceļu atbrīvošanas nav sācis elpot, jāsāk mākslīgā elpināšana. Sākumā vienas rokas plaukstu uzliek uz pieres tā, lai pirksti būtu virzienā uz deguna pusi, ar otras rokas vidējā un rādītājpirksta palīdzību paceļ cietušā apakšžokli. Jāseko, lai cietušā cilvēka galva būtu atliekta atpakaļ, zods pacelts un mute vaļā.
4. Tad ar tās rokas, kas atrodas uz pieres, pirkstiem, uzmanīgi jāaizspiež deguns, ar savām lūpām cieši jāaptver cietušā mute un divas reizes stipri jāiepūš gaiss. Jāseko, lai deguns būtu kārtīgi aizspiests gaisa pūšanas brīdī, pretējā gadījumā tas nenonāks cietušā plaušās. Tiklīdz iepūstais gaiss būs nonācis plaušās, cietušā krūšukurvis nedaudz pacelsies uz augšu. Tad jāsagaida, līdz krūšukurvis noplok (tātad gaiss būs izplūdis no tā) un jāturpina elpināt, vēlreiz pūšot 2 reizes cietušā mutē gaisu. Tikai pēc krūšukurvja kustībām var noteikt, vai gaiss nonāk cietušā plaušās jeb nē. Ja krūšukurvja kustību nav, tātad kaut ko darāt nepareizi un gaiss plaušās nenonāk.
5. Jāpārbauda sirdsdarbība, mēģinot sataustīt pulsu uz kakla virs miega artērijas (blakus vairogdziedzerim). Ja sirdsdarbības nav, jāturpina elpināšana, miksējot to ar uzspiedieniem uz krūšukurvja (netiešā sirds masāža). Pēc katrām divām elpināšanas reizēm jāizdara 15 uzspiedienus uz krūšu kaula, ik pēc minūtes pārbaudot vai cietušais nav sācis elpot. Ja cietušais sāk elpot patstāvīgi, turpināt mākslīgo elpināšanu nedrīkst. Savukārt, ja parādījies pulss, jāpārtrauc netiešā sirds masāža.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]