Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:329, Did:0, useCase: 3


Holesterīna līmenis zem kontroles? Sāc ar šiem 3 ieradumiem

Redakcija
Redakcija

Holesterīns ir būtiska viela organismā — “labais” holesterīns (ABL) palīdz aizsargāt sirdi, bet “sliktais” (ZBL) var veidot nogulsnes asinsvados, palielinot risku sirds slimībām un insultam. Problēma ir tā, ka paaugstināts holesterīns bieži ir bez redzamiem simptomiem, tāpēc to viegli ignorēt.

Apskatīsim 3 ieradumus, ko vari ieviest jau šodien — dabiski, vienkārši un efektīvi — lai turētu holesterīna līmeni zem kontroles un rūpētos par savu veselību.

1. ieradums: Uztura korekcija – ēd, lai dziedinātu asinsvadus

Pareizs uzturs ir viens no spēcīgākajiem līdzekļiem, lai rūpētos par asinsvadu veselību un samazinātu holesterīna līmeni. Sabalansētu uzturu, kas satur daudz šķiedrvielu un veselīgo tauku, ir būtiski cilvēkiem, lai uzturētu normālu holesterīna līmeni.

● Iekļauj savā ēdienkartē vairāk šķiedrvielu, piemēram, auzu pārslas, pākšaugus, lēcas un ābolus.
● Tāpat, izvēlies veselīgos taukus — olīveļļu, avokado, riekstus un sēklas. Īpaši treknās zivis, satur omega 3 taukskābes, piemēram, DHA, kas pozitīvi ietekmē cilvēka sirds un smadzeņu veselību. Tie atbalsta “labā” holesterīna līmeni un palīdz sirds veselībai.
● Vienlaikus samazini transtauku un piesātināto tauku daudzumu, izvairoties no ceptiem ēdieniem, pusfabrikātiem, desām un saldumiem, kas veicina holesterīna paaugstināšanos un asinsvadu bojājumus.
● Lai papildus atbalstītu sirdi, izmēģini Vidusjūras diētu, kas ir zinātniski pierādīta pieeja, kas uzlabo lipīdu profilu un palīdz kontrolēt holesterīnu.

Omega 3 taukskābes ir neaizvietojamas uzturvielas, kas nepieciešamas cilvēka organismam, lai uzturētu normālu šūnu darbību un samazinātu iekaisumu. Taču, ja uzturā netiek iekļautas pietiekami daudz zivis vai citi omega 3 avoti, var būt nepieciešams apsvērt uztura bagātinātājus.

2. ieradums: Ikdienas kustība – mazāk sēdi, vairāk kusties

Regulāras fiziskās aktivitātes ir viens no vienkāršākajiem un efektīvākajiem veidiem, kā samazināt holesterīnu un uzlabot tā līmeni. Kustība paaugstina ABL jeb “labā” holesterīna daudzumu, kas palīdz izvadīt lieko ZBL jeb “slikto” holesterīnu no organisma. Rezultātā samazinās kopējais holesterīna līmenis un mazinās sirds un asinsvadu slimību risks.

Nav nepieciešams sarežģīts sporta režīms — pietiek ar 30 minūtēm pastaigas piecas reizes nedēļā. Vari sākt ar vienkāršiem mājas vingrojumiem, piemēram, pietupieniem, stiepšanos vai jogu. Galvenais ir kustēties regulāri un nesēdēt visu dienu pie datora vai televizora.

Praktiski padomi ikdienai:

● Lejupielādē soļu skaitītāja lietotni — tā palīdzēs sekot līdzi aktivitātei.
● Uzstādi atgādinājumu ik pēc 2 stundām – piecelies, izkusties, izstaipies vai nedaudz pastaigā.
● Atrodi sev tīkamu veidu kustēties – tā tas kļūs par ieradumu, nevis pienākumu.

Kustība ne tikai palīdz samazināt holesterīnu, bet arī uzlabo enerģijas līmeni, miega kvalitāti un garastāvokli.

3. ieradums: Miegs un stresa vadība

Lai arī miegs un stresa līmenis nereti tiek ignorēts holesterīna kontroles procesā, tie spēlē ļoti būtisku lomu. Ilgstošs stress veicina paaugstinātu kortizola izdalīšanos, kas izjauc lipīdu līdzsvaru organismā un palielina “sliktā” (ZBL) holesterīna līmeni. Savukārt miega trūkums ir tieši saistīts ar augstāku ZBL un zemāku “labā” (ABL) holesterīna līmeni, kas būtiski palielina sirds un asinsvadu slimību risku.

Lai labvēlīgi ietekmētu holesterīnu, ir svarīgi parūpēties par kvalitatīvu miegu un ikdienas stresa mazināšanu.

Praktiski soļi, ko vari ieviest jau šodien:

● Miega rutīna: centies gulēt vismaz 7–8 stundas katru nakti vienā un tajā pašā laikā.

● Ekrānu ierobežošana: izslēdz telefonus un datorus vismaz 1 stundu pirms gulētiešanas – zilā gaisma traucē miega hormona melatonīna izdalīšanos.

● Stresa vadība: izmēģini elpošanas vingrinājumus, meditāciju vai mierīgas pastaigas dabā – tās palīdz nomierināt nervu sistēmu un līdzsvarot hormonus.

● Ja stresa līmenis ir augsts ilgstoši, apsver iespēju aprunāties ar speciālistu.
Miegs un emocionālais līdzsvars nav luksuss — tie ir veselīga dzīvesveida pamatelementi, īpaši, ja mērķis ir dabiskā veidā samazināt holesterīnu un uzlabot sirds veselību.

Uztura bagātinātāji – ko vari pievienot profilaksei vai terapijai

Līdztekus sabalansētam uzturam, fiziskām aktivitātēm un miega kvalitātei, uztura bagātinātāji var būt vērtīgs papildinājums holesterīna kontroles ceļā. Tie var palīdzēt gan profilaktiski, gan jau esošas problēmas gadījumā – īpaši tad, ja meklē dabīgākus risinājumus vai papildinājumu medikamentozai terapijai (vienmēr konsultējoties ar ārstu).

Omega-3 taukskābes: Viens no visvairāk pētītajiem un ieteiktajiem uztura bagātinātājiem sirds veselībai. Omega 369 palīdz samazināt triglicerīdu līmeni asinīs, kā arī var uzlabot “labā” (ABL) holesterīna rādītājus. Turklāt, Omega 3 taukškabes mazina iekaisumu organismā – tas ir svarīgi, ja vēlies pasargāt asinsvadus no bojājumiem un aterosklerozes attīstības.

Berberīns: Dabisks augu savienojums, ko plaši izmanto gan holesterīna, gan cukura līmeņa regulācijai. Pētījumi rāda, ka berberīns var palīdzēt samazināt ZBL (“sliktā”) holesterīna līmeni, uzlabot insulīna jutību un veicināt kopējo vielmaiņas līdzsvaru.

Svarīgi: uztura bagātinātāji nav brīnumlīdzeklis, bet tie var būt efektīvs papildinājums, ja tiek lietoti pārdomāti, regulāri un kopā ar veselīgiem ikdienas ieradumiem.

Pirms uzsāc jebkura uztura bagātinātāja lietošanu, vienmēr konsultējies ar ārstu vai farmaceitu. Tā Tu pārliecināsies, ka izvēlētais līdzeklis ir piemērots tieši Tev un neietekmē citu medikamentu lietošanu (ja lieto) vai veselības stāvokli.

Izvēlies tikai uzticamu ražotāju produktus, piemēram, Fitnesakanals.lv un izvairies no nepārbaudītiem brīnumlīdzekļiem ar skaļiem solījumiem, bet bez zinātniska pamatojuma. Tava veselība ir vērtība, ko esi pelnījis aizsargāt ar pārdomātām izvēlēm!