Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:2, Did:0, useCase: 3


Cukura diabēts- slimība, kas piezogas nemanot. Kā to noteikt un ko darīt?

Redakcija
Redakcija

Diabēts ir viltīga slimība. Tā var attīstīties lēnām un sākumā gandrīz bez simptomiem. Tāpēc pie ārsta pacienti bieži vien vēršas, kad slimība jau ielaista...

Un kā ar jūsu veselību? Ātri nogurstat, sausa mute un pastāvīgi slāpst? Un vēl arī smaganas asiņo un grūti iemigt? Pēdējā laikā jūs esat novājējis, pie kam bez jebkāda redzama iemesla? Ja jūs nomoka līdzīgas sajūtas, tad pēc iespējas ātrāk jādodas vizītē pie endokrinologa, lai pārbaudītu vai jums nedaraud "saldā dzīve".

Kas ir pie vainas

Lai dzīvotu, mums visiem nepieciešama enerģija. Kur to var smelties? Visātrāk un visvienkāršāk- no glikozes, jeb, citiem vārdiem sakot, cukura, kurš nonāk organismā kopā ar barības vielām. No kuņģa un zarnu trakta glikoze nokļūst asinīs , taču, lai tā nonāktu šūnās un sniegtu mums enerģiju, nepieciešams aizkuņģa dziedzera hormons- insulīns. Ja insulīns tiek izstrādāts par maz, cukurs paliek asinīs, un sabalansētais organisma darbs tiek izjaukts.

Kāds tad ir diabēta rašanās iemesls? Kad organisms ir novājināts, tad pat parastie vīrusi un gripa var izjaukt aizkuņģa dziedzera darbību, līdz ar to izprovocējot slimības rašanos.
Dažreiz mēs paši esam vainīgi- nepareizi ēdam, uzturam neveselīgu dzīvesveidu.
Reizēm šo slimību var arī mantot.
Riska grupā ir cilvēki ar lieko svaru, jo aptaukošanās- viena no biežākajām diabēta pazīmēm. Nu un, protams, aizkuņģa dziedzera saslimšanas- pankreatīts, onkoloģija un citas- sagrauj šūnas, kas ražo insulīnu. Reizēm par slimības iemeslu kļūst ilgstošs stress, kas novājina imūnsistēmu.

Uzmanību: briesmas!

Diabēts bīstams ar to, ka slimniekiem tiek traucēta vielmaiņa. Cukura asinīs kļūst par daudz, kas veicina dažādu sirds un asinsvadu saslimšanu attīstību, tai skaitā infarkta un insulta draudus. Pie diabēta, tīklenes atrofijas dēļ, var pasliktināties redze, dažreiz rodas katarakta un var pat iestāties aklums. Bieži tiek traucēta normāla aknu un nieru funkcionēšana. Un tas nebūt nav viss problēmu saraksts, ar kurām iespējams saskarties pie ielaista cukura diabēta.
Kāds ir secinājums? Pie pirmajiem pamanītajiem simptomiem nevajag gaidīt, ka viss kaut kā nokārtosies, pāries pats no sevis, bet nekavējoties doties pie ārsta. Pareiza profilakse un diabēta ārstēšana tā sākuma stadijā, kā arī rekomendāciju ievērošana, parasti palīdz ja ne izārstēties pilnībā, tad vismaz slimības prognozi padarīt daudz pieņemamāku.

Ko darīt?

Pat ja starp jūsu radiniekiem nav diabēta slimnieku, pēc četrdesmit gadu vecuma nepieciešams vismaz reizi gadā pārbaudīt cukura līmeni asinīs. Un īpaši svarīgi to darīt, ja ģimenē kāds ir slimojis ar diabētu. Lai noteiktu slēpto diabēta formu, jānosaka glikozētā hemoglobīna līmenis asinīs. Ja tas pārsniedz 5,5 mmol/l- tas jau ir trauksmes signāls. Tādā gadījumā jums būs jānodod vēl papildus analīzes (tās jums nozīmēs ārsts), lai veiktu sīkāku izmeklēšanu.

Kā zināms, ir vieglāk nepieļaut slimības rašanos, nekā ārstēt to. Tāpēc pat pie nedaudz paaugstināta cukura līmeņa asinīs (it sevišķi, ja esat sasnieguši 40 gadu slieksni) jāievēro sekojošas rekomendācijas:

- Vairāk kustieties un centieties pēc iespējas mazāk nervozēt.

- Ēdiet vairāk svaigus dārzeņus- īpaši kāpostus, topinambūrus, sīpolus un seleriju.

- No augļiem un ogām īpaši ieteiami apelsīni, greipfrūti, kivi, ķirši, jāņogas un upenes.

- ļoti vērtīga ir skābētu kāpostu sula.

- Ierobežojiet dažādu saldumu lietošanu uzturā. Arī cukuru un medu lietojiet mērenās devās.

- Atsakieties no gāzētiem dzērieniem.

- Pilnībā izslēdziet no savas ēdienkartes baltmaizi, bulciņas, pīrādziņus. Ēdiet rupjmaizi.

- Nevēlami arī baltie rīsi un makaroni.

- Ēdiet griķu biezputras un neattīrītus brūnos rīsus.

- Ēdiet liesu gaļu un jūras zivis.

- Aizmirstiet par smēķēšanu un alkoholiskajiem dzērieniem.

- Kontrolējiet arteriālo spiedienu un cukura koncentrāciju asinīs.

Stap citu, cukura līmeni asinīs pazemina zaļā tēja. Tāpēc tieši šo dzērienu (bez cukura) ārsti iessaka lietot kopā ar miltu izstrādājumiem. Neatšķaidiet to ar pienu, tā kā pēc piena pievienošanas tējā ievērojami samazinās visu vērtīgo vielu daudzums!

Ieskaties! Tev var noderēt!

Šajās Apgādā Zvaigzne ABC izdotajās grāmatās ievietotas ātri un viegli pagatavojamu, uzturvielām bagātu ēdienu receptes, kas noderēs ne tikai cilvēkiem, kuriem ir diabēts, un viņu ģimenes locekļiem, bet jebkuram, kurš interesējas par veselīgu uzturu un vēlas iemācīties pagatavot gardu un daudzveidīgu ēdienu.

Grāmatās apkopotās receptes:
• aptver visu ēdienkartes spektru – no uzkodām līdz desertam un dzērieniem,
• lieliski noderēs cilvēkiem ar diabētu un visiem, kas ievēro diētu,
• ir papildinātas ar noderīgām ogļhidrātu, maizes vienību un kilokaloriju daudzuma tabulām biežāk lietotajos produktos.
Ēdieni satur pazeminātu cukura, sāls un ogļhidrātu daudzumu un ir pagatavojami no Latvijā nopērkamiem produktiem.