Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:2, Did:0, useCase: 3


Bērnu bieds – oklūzijas jeb slinkās acs ārstēšana

Redakcija
Redakcija

Oklūzijas ir terapijas veids, ko lieto ambliopijas jeb slinkās acs ārstēšanai.
Ambliopija ir pavājināts redzes asums vienā vai abās acīs, ko nevar koriģēt ar brillēm vai kontaktlēcām. Labas redzes galvenais nosacījums ir skatāmā objekta projekcijas (attēlošanās) kvalitāte uz acs tīklenes. Uz abu acu tīklenēm jāveidojas diviem aptuveni vienādi skaidriem attēliem. Tālāk informācija pa redzes traktiem tiek nogādāta galvas smadzenēs, kur abu acu objekta attēlus sapludina vienā kopējā attēlā. Ja viens no šiem attēliem ir neskaidrs, tīklenes un redzes garozas zonas šūnas smadzenēs neattīstīsies un bērns ar šo aci neiemācīsies redzēt. Acs kļūs „slinka” (ambliopa). Tā veidojas zīdaiņa vecumā vai agrā bērnībā, kas ir visjūtīgākais bērna redzes attīstības periods. Ambliopās acs redzes funkciju vēlākā vecumā atjaunot vairs nebūs iespējams.

Ambliopiju rada jebkurš iemesls, kas traucē attēlam nonākt tīklenē caur acs optisko sistēmu.

Galvenie iemesli:
1. Šķielēšana (funkcionāla ambliopija);

2. Anizometropija (refrakcijas atšķirība starp cilvēka abu acu korekcijām);

3. Acs caurspīdīgās vides slimības, kas neatļauj attēlam precīzi projicēties uz tīklenes (apduļķojumi radzenē, iedzimta katarakta, ptoze jeb plakstiņa noslīdējums);

4. Arī acu traumas (asins izplūdumi stiklveida ķermenī, tīklenē vai priekšējā kamerā, traumatiska katarakta), īpaši bērniem līdz 6 gadu vecumam.

Ambliopiju diagnosticē acu ārsts, veicot pilnu acs izmeklēšanu. Svarīgi atcerēties par obligātajām profilaktiskajām apskatēm 1 gada vecumā, 3 gadu vecumā un pirms skolas. Iedzimtu acs patoloģiju gadījumā nepieciešama agrīna acu ārsta apskate, ko nozīmēs ģimenes ārsts.

Lai ārstētu ambliopiju, tiek izmantota veselās jeb labāk redzošās acs oklūzija (aizklāšana), tā stimulējot vājāk redzošo aci strādāt – skatīties.
Jānovērš arī tās cēlonis (jālieto brilles, jāoperē šķielēšana vai katarakta).

Maza bērna vecumā vislabāk būtu labāk redzošo aci aizlīmēt ar speciālu plāksteri – oklūderu. Vēlākā vecumā, ja bērns nēsās brilles, var lietot gumijas oklūderi, ko piestiprina pie brilles stikla. Oklūzijas var veikt arī ar speciāliem acu pilieniem, kas rada neskaidru redzi labāk redzošajā acī. Oklūziju ilgumu un režīmu noteiks oftalmologs. Lai
izvērtētu oklūziju efektivitāti, būs nepieciešamas arī regulāras redzes asuma pārbaudes. Redzes asums jāpārbauda arī veselajā acī, jo pie ilgstošām oklūzijām tas var pazemināties.

Oklūzijas ir jāuzsāk laikā, kad bērnam var veltīt maksimāli daudz uzmanības (piem., nedēļas nogalēs). Lai bērns ir labā noskaņojumā, izgulējies. Īpaši grūtas ir pirmās dienas. Bez uzraudzības atstāts bērns plēsīs nost oklūderi. Ja oklūders tiek noņemts, uzreiz ir jāuzlīmē cits.
Mazākiem bērniem jāvalkā cimdi. Oklūziju laikā jābūt rūpīgai uzraudzīšanai, lai nodrošinātu „nelūrēšanu”. Lai bērns ar prieku nēsātu oklūzijas, vecākiem būtu jācenšas oklūderu izkrāsot, apzīmēt, izšūt, lai mazajam un apkārtējiem būtu interesanti. Oklūziju laikā bērnam ir jābūt nodarbinātam ( TV, spēles, grāmatas, pat – dators). Iespējama arī „piekukuļošana”– kārumi vai kas cits. Var darboties arī bonusu sistēma vai apbalvošana, ja mēnesi esmu labi veicis oklūzijas, tad ejam uz kino!

Lai aizsargātu bērnu redzi, vecākiem ir jāapzinās ambliopija kā iespējama problēma. Jāveic obligātās profilaktiskās apskates. Jo agrīnāk tiek uzsākta terapija, jo labāks ir rezultāts. Terapijas efekts būs atkarīgs arī no ambliopijas veida (iemesla), un pacienta līdzestības. Pēc 8-9 gadu vecuma oklūzijas terapija ir neefektīva.

Lai izdodas!

Bērnu oftalmologs
Dr. Rometa Valtere