Cukura diabēta komplikācijas acīs un to ārstēšanas iespējas ar lāzerterapiju
Biežākā diabēta komplikācija ir tīklenes asinsvadu izmaiņas un diabētiskā retinopātija. Tā ir vispārējās asinsvadu saslimšanas lokāla izpausme acīs, kas var novest pie redzes zuduma.
Diabētiskas retinopātijas biežums pieaug, pieaugot diabēta ilgumam un cukura līmenim asinīs. Tās gaitu nelabvēlīgi var ietekmēt:
hipertonija,
nieru slimības,
anēmija,
paaugstināts holesterīns,
grūtniecība.
Retinopātijas ārstēšanai svarīga ir agrīna diabētiskās retinopātijas diagnostika, jo šī slimība agrīnās stadijās ilgstoši noris bez simptomiem, redze ir ideāla, un līdz pat cukura diabēta atklāšanai pacients var nezināt par tās esamību. Tikai progresējot tīklenes izmaiņām, redzes aktivitāte pazeminās. Rodas redzes grūtības darbā un diskomforts mājas sadzīvē. Šādi tiek atklāti novēloti diabētisku retinopātiju gadījumi.
Diabētiskās retinopātijas diagnozi nosaka kvalificēts oftalmologs ar fundus oculi biomikroskopijas, tīklenes fluorescentās angiogrāfijas palīdzību.
Lāzerterapijas metodes
Lāzerterapijai paredzēta speciāla lāzeraparatūra un tehnoloģija. Dr. Lūkina acu klīnikā lāzerkoagulācija tiek veikta ar jaunākās paaudzes lāzeru. Šo ārstēšanu nodrošina ārsts, oftalmologs, lāzerspeciālists. Lāzerterapija tiek izdarīta ambulatori, pacienti pēc procedūras ir darbspējīgi un var doties mājās, tomēr nav ieteicams uzreiz pēc procedūras vadīt automašīnu.
Lāzerķirurģijas metodes pamatā ir lāzera stars- gaismas enerģija no gaismas avota. Procedūra tiek veikta lokālā anestēzijā. Pati piedzedzināšana ir nesāpīga, tomēr, atkarībā no enerģijas lieluma un individuālās jutības, pacienti dažreiz atzīmē sāpju sajūtu. Iekšķīgi lietot pretsāpju līdzekļus nav nepieciešams. Veiksmīgai sadarbībai ir vēlama pacienta baiļu sajūtu un uztraukuma likvidācija. Tādos nolūkos ir ieteicams vieglu nomierinošu līdzekļu pielietojums.
Kādos gadījumos jāveic lāzerkoagulācija?
Jautājumu par lāzerkoagulācijas nepieciešamību izskata, ja tiek atrastas izmaiņas tīklenē. Slimības vieglākās stadijās, maksimāli saudzējot tīkleni, lāzeroftalmologs koagulāciju var izdarīt etapveidīgi. Tā rezultātā tīklenes lāzerkoagulācija tiek veikta ilgākā laika periodā (1-2 gadi). Pacientiem ar macula tūsku, ja ir grūti diferencēt tīklenes topogrāfiskās vienības, ieteicams savienot lāzerkoagulācijas seansus ar konservatīvu terapiju, pēc iespējas normalizējot un stabilizējot vispārējo stāvokli. Vietās, kur ir tūska, lāzerkoagulācija ir lielākos apmēros. Rezultātā tiek saglabāta centrālā redze, kas ir lielākais lāzerkoagulācijas sasniegums.
Diabēta slimniecēm, kas plāno grūtniecību, pirms grūtniecības iestāšanās jāveic pilna acu apskate pie kvalificēta oftalmologa. Grūtniecēm, kas slimo ar diabētu, neatkarīgi no izmaiņām tīklenē, kontrole nepieciešama reizi trijos mēnešos vai pēc oftalmologa ieskatiem- biežāk. Pēc dzemdībām 3-6 mēnešu laikā nepieciešama acu pārbaude. Atkarībā no indikācijām lāzerārstēšana pēc lāzeroftalmologa ieskata var tikt veikta gan grūtniecības laikā, gan pēcdzemdību periodā. Terapija nav bīstama grūtniecības norisei.
Gadījumos, kad nevar izdarīt lāzerkoagulāciju, pielieto tradicionalās ķirurģijas metodes (vitrektomiju).
Viena no iespējamām diabēta slimnieku acu komplikācijām ir katarakta. Tā var apgrūtināt un padarīt neiespējamu lāzerkoagulāciju. Šādos gadījumos vispirms jāveic apduļķotās lēcas ekstrkcija un mākslīgās intraokulārās lēcas implantācija, un pēc tās lāzerkoagulāciju tīklenē var izdarīt pēc divām dienām.
Lāzeroftalmologs
Dr. Žanna Artiņa
Vairāk informācijas: www.acuklinika.lv