Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:2, Did:0, useCase: 3


Kāpēc jālieto saulesbrilles?

Redakcija
Redakcija

Runājot par acīm un sauli ir svarīgi zināt, kuras acu struktūras absorbē UV starojumu. Radzene absorbē UVC. Taču atrodoties kalnos, kur ozona slānis ir mazāks, cilvēkam var rasties fotokeratīts jeb „sniega aklums”, kas rada acu apsārtumu, fotofobiju (gaismas bailes), asarošanu un sāpes. Ja tas notiek atkārtoti, tad radzenes struktūra tiek bojāta neatgriezeniski un cilvēkam redzes kvalitāte var pasliktināties līdz pat 15-20%. Lielākus viļņu garumus radzene vairs neabsorbē. Tie iziet cauri. Lielāko daļu UVB starojuma absorbē acs lēca. Taču mazas iedarbības saules UV starojuma dzīves garumā var radīt kataraktu (lēcas apduļķošanos), līdz ar to cilvēks zaudē arī redzes kvalitāti. Ziemeļos dzīvojošām cilvēkiem kataraktas izveidošanās notiek lēnāk nekā dienvidos dzīvojošiem cilvēkiem. Tāpat arī dzīves laikā no UV starojuma cilvēkiem var izveidoties pterigium (konjunktīvas spārnveida plēve).

Saules izstarotais ultravioletais starojums tiek iedalīts trīs veidos:

UVA – starojums (no 400-315 nm), kurš iziet cauri ozona slānim un rada cilvēkam iedegumu.

UVB – šo starojuma daļu (no 315-290 nm) galvenokārt absorbē ozona slānis, bet tas rada jau nopietnāku ietekmi uz cilvēka veselību – smagus ādas apdegumus, kataraktu, imūnās sistēmas bojājumus, ādas vēzi.

UVC – viskaitīgākais starojums (no 290-200 nm), taču to pilnībā absorbē un bloķē ozona slānis.

Lai pasargātu acis no kaitīgā saules UV starojuma, jālieto saulesbrilles, tad kad ir Latvijā pavasarī un vasarā saulains laiks, ziemā sniegs un saule, kā arī atrodoties uz ūdens vai pludmalēs. Saulesbrillēm jābūt kvalitatīvām un ar marķējumu, kas norāda kāda veida UV starus tās aiztur un nelaiž cauri. Ja tiek nēsātas nekvalitatīvas saulesbrilles, tad savām acīm mēs nodarām vairāk pāri nekā nenēsājot neko. Svarīgi ir zināt arī parasto briļļu lietotāju priekšrocības. Tie cilvēki, kas izvēlas netonētās plastikāta vai polikarbonāta lēcas, arī aizsargā savas acis no UV starojuma. Diemžēl stikla lēcas neveic UV starojumu absorbciju un šīs lēcas var lietot kombinācija ar speciālu pārklājumu, kas aizturēs UV starus.

Cilvēkiem, kuri lieto ikdienā redzes korekciju, ļoti labs veids kā apvienot labu redzēšanu ar acu aizsardzību ir fotohromās jeb tā saucamās „hameleona” briļļu lēcas. Var lietot arī tonētās optiskās briļļu lēcas. Savukārt kontaktlēcu lietotāji parasti izvēlas nēsāt ne-optiskās saulesbrilles.

Atrodoties uz ūdens (jahtas) svarīgi ir acis pasargāt ne tikai ar saulesbrillēm, bet arī piesegt acis no tiešajiem saulesstariem (cepures ar nagu, saulesbrilles, kas pieguļ cieši pie acīm un no sāniem arī aiztur UV starojumu). Pētījumi arī parāda, ka jūrniekiem visbiežāk ir novērojamas konjunktīvas izmaiņas – pterygium un pineguela (konjunktīvas sabiezējums).

Dr. phys., optometriste
Gunta Krūmiņa
www.acuklinika.lv