Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:2, Did:0, useCase: 3


"Kad rokas paliek par īsu." Presbiopija

Redakcija
Redakcija

Pēc 40 - 45 gadu vecuma vairums cilvēku sāk just grūtības skaidri saskatīt mazus priekšmetus tuvumā, turklāt tos vieglāk kļūst saskatīt, pakāpeniski palielinot darba attālumu. Šo parādību sauc par presbiopiju jeb vecuma tālredzību.

Līdz 40 gadu vecumam, skatoties tuvumā, cilvēks ir spējīgs mainīt acs lēcas formu (akomodēt), lai nodrošinātu pietiekamu staru laušanu un skaidra attēla veidošanos uz tīklenes, bet vidēji pēc 45 gadu vecuma acs lēcas fizioloģisko un ķīmiskā sastāva izmaiņu rezultātā lēca kļūst blīvāka (tajā veidojas ciets kodols). Tā zaudē savu elastību un akomodācijas spēks samazinās. Presbiopija ir organisma fizioloģiskās novecošanas sekas, tādēl ikvienam cilvēkam pēc 40 gadu vecuma pienāks brīdis, kad būs nepieciešamība pēc brillēm tuvumā. Briļļu stiprums parasti palielinās par 1 dioptriju 2 gadu laikā, taču lielākoties šis process apstājas 55 - 60 gadu vecumā, kad brilles ir no +2,5 līdz +3,0 dioptriju stipras.

Presbiopijas pazīmju parādīšanās ātrums ir atkarīgs no pacienta redzes stāvokļa. Nediagnosticētas vai nekoriģētas tālredzības pacientiem presbiopija sāksies relatīvi ātrāk nekā pacientiem, kam nav redzes traucējumu. Tuvedzīgam pacientam presbiopijas pazīmes parādīsies relatīvi vēlāk, jo sākumā viņš būs spējīgs lasīt, noņemot brilles, tomēr jāatceras, ka ar laiku papildus brillēm tālumā būs nepieciešamas atsevišķas brilles tuvumam vai to kombinācija vienās brillēs. Pacientam pēc lāzerkorekcijas, kas no tālredzīga vai tuvredzīga ir kļuvis emmetrops (redz labi gan tuvumā, gan tālumā), lasāmās brilles būs nepieciešamas vēlāk nekā tad, ja viņš paliktu tālredzīgs, bet par dažiem gadiem ātrāk nekā tad, ja viņš paliktu tuvredzīgs, jo, skatoties tuvumā, vairs nevarētu noņemt brilles, tomēr jāatceras, ka, lai kāds būtu pacienta redzes stāvoklis, pēc 45 gadiem visiem būs nepieciešamas brilles tuvumam.

Pirmās pazīmes, kas liecina, ka ir sākusies presbiopija:

1) nogurums, diskomforts, galvassāpes pie tuvuma darba;

2) redzei tuvumā nepieciešams labs apgaismojums;

3) pēc lielas slodzes dienas laikā redze tuvumā, bet vakaros tālumā miglojas;

4) grūtības veikt darbus, kas ir tuvāki par ierasto lasīšanas attālumu vai jau parādās grūtības veikt darbus esošajā lasīšanas attālumā.

Problēmas risinājumi.

Sākoties redzes problēmām tuvumā, nepieciešams doties uz konsultāciju pie optometrista vai oftalmologa. Atkarībā no pacienta redzes īpatnībām, ikdienas vajadzībām, kopā ar speciālistu tiks rasts labākais risinājums ikvienam pacientam.

Lasāmbrilles- vienkāršākais presbiopijas korekcijas līdzeklis. Labs variants cilvēkiem, kuriem ir laba redze tālumā vai tiem, kuriem nav bieži jāmaina skatīšanās attālums no tāluma uz tuvumu, jo, skatoties caur šīm brillēm, tālumā miglosies. Ja cilvēks līdz presbiopijai ir lietojis kontaktlēcas un viņš vēlas to turpināt darīt, tad iespējama kombinācija- tālumā skatīties caur kontaktlēcām, bet tuvumā virs kontaktlēcām lietot lasāmās brilles. Šis ir piemērotākais korekcijas veids pacientiem pēc lāzerkorekcijas.

Bifokālās vai progresīvās brilles- ja cilvēkam nepieciešama korekcija tālumā vai jāredz skaidri dažādos attālumos, piemēram, jāskatās dokumentos, uz datoru vai kolēģiem kabineta pretējā malā, tad kombinētās briļļu lēcas būs ērtākas, jo tā vietā, lai mainītu tāluma brilles pret tuvuma un otrādi, būs nepieciešams skatīties caur attiecīgo briļļu zonu.

Optometriste
Sanita Melngaile

Dr. Lūkina klīnika Tērbatas ielā 4, Rīgā, pieņem darba dienās no 9:00 - 18:00.
Vairāk informācijas uzzini
www.acuklinika.lv
un, zvanot uz tālruņiem 67 288 180 vai 67 240 480.