Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:2, Did:0, useCase: 3


Iesnas - vai tā ir nopietna saslimšana?

Redakcija
Redakcija

Vai atradīsies cilvēks, kuram nekad mūžā nav bijušas iesnas? Laikam jau, ka nē. Runā, ka tā ir populārākā slimība pasaulē un aptver Ginesa rekordu cienīgus apmērus, saslimušo skaita ziņā.
Ir izpētīts, ka vidēji cilvēks sava mūžā laikā iesnains aizvada trīs līdz četrus gadus un, ka šo saslimšanu var izraisīt vairāk nekā 200 vīrusu. Mēdz sacīt, ka neārstētas iesnas ilgst vienu nedēļu, bet ārstētas pāriet septiņu dienu laikā. Kā ir patiesībā? Ir vai nav tā saslimšana? Vajag, vai nevajag tās ārstēt?

Vai atradīsies cilvēks, kuram nekad mūžā nav bijušas iesnas? Laikam jau, ka nē. Runā, ka tā ir populārākā slimība pasaulē un aptver Ginesa rekordu cienīgus apmērus, saslimušo skaita ziņā.
Ir izpētīts, ka vidēji cilvēks sava mūžā laikā iesnains aizvada trīs līdz četrus gadus un, ka šo saslimšanu var izraisīt vairāk nekā 200 vīrusu. Mēdz sacīt, ka neārstētas iesnas ilgst vienu nedēļu, bet ārstētas pāriet septiņu dienu laikā. Kā ir patiesībā? Ir vai nav tā saslimšana? Vajag, vai nevajag tās ārstēt?
Populārākā iesnu ārstēšana ir deguna skalošana ar sālsūdeni. Simptomu atvieglināšanai šī metode noder vienmēr, it īpaši tagad, kas sālsūdens aptiekās ir pieejams spreju formā vēlamā koncentrācijā. Par pārejiem iesnu līdzekļiem ir jādomā atkarībā no saslimšanas rakstura un personiskā noskaņojuma.

Vai ārstēt?
Patiesībā iesnas nebūt nav tik nevainīgs sīkums kā dažkārt šķiet. Protams, ir gadījumi, kad tās viegli pāriet, bet reizēm tas var būt arī priekšvēstnesis kādai nopietnākai infekcijai. Vienkāršākais veids kā tikt pie iesnām ir organisma atdzišana. Ja esat nosalis, īpaši, ja jums ir nosalušās kājas, iesnas tuvāko dienu laikā ir gandrīz garantētas. Aukstums samazina organisma spēju pretoties apkārtējā vidē dzīvojošiem mikroorganismiem, galvenokārt vīrusiem, bet smagākos gadījumos tiem pievienojas arī bakteriālas infekcijas.

Pazīstami vairāk kā 200 rino vīrusu serotipi, kas arī izskaidro faktu, ka rinovīrusa infekcija ir biežākais elpošanas ceļu iekaisumu (iesnu) iemesls. Infekcija izplatās gaisa pilienu un roku kontakta ceļā. Rino vīrusu cirkulācija novērojama visu gadu, maksimālo intensitāti sasniedzot pārsvarā rudenī un pavasarī. Inkubācijas periods ilgst līdz divām dienām. Pati slimība - piecas līdz septiņas dienas. Slimības sākums parasti akūts, retāk pakāpenisks. Raksturīgas katarālas parādības - šķaudīšana, skrāpēšanās sajūta kaklā, apgrūtināta elpošana caur degunu, pēc nedaudz stundām parādās daudz serozu izdalījumu no deguna, kuri vēlāk paliek gļotaini un sabiezē. Var būt arī nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra.

Iesnas ir deguna gļotādas iekaisums ar visiem tam raksturīgajiem simptomiem: pietūkumu, apsārtumu, paaugstinātu temperatūru un sāpēm. Deguna gļotāda ir pietūkusi, apsārtusi, var būt ožas traucējumi, un slimnieks ir spiests elpot caur muti, kas savukārt saslimšanu vēl vairāk padziļina, jo neapsildīts, no mikrobiem neattīrīts gaiss nonāk rīklē, trahejā, bronhos.

Iesnas ir slimība un tāpēc, tām būtu jāpievērš uzmanība, jo, ilgstoši neārstējot akūtas iesnas, tās var pāriet hroniskās. Bez tam nebūtu lieki atcerēties, ka deguna dobums ir saistīts ar blakus esošiem orgāniem acīm un ausīm, un nereti neārstētas iesnas rada komplikācijas arī šajos orgānos.

Deguna infekcijas rezultātā deguna blakusdobumos pietūkst gļotādas un tiek kavēta šķidruma izvadīšana no deguna blakus dobumiem uz degunu.

Trīs ārstēšanas veidi

Pirmais ārstēšanas mērķis ir šķidruma izvadīšana no blakus dobumiem. Šeit noder pilieni vai spreji (aerosoli) uz jūras ūdens bāzes, var vienkārši skalot degunu ar sālsūdeni. Pateicoties savai sāļajai dabai, jūras ūdens pilienos vai aerosolā, nokļūstot uz deguna gļotādas, piesaista šķidrumu, kas uzkrājies deguna blakus dobumos. Tādā veidā veicot deguna skalošanu, jūras ūdens labi izvelk lieko šķidrumu no deguna blakus dobumiem. Tas palīdz iztīrīt degunu un mazināt aizlikumu. Varētu palīdzēt arī gēli uz ūdens bāzes, kuru sastāvā ir sāļi.

Otrs ārstēšanas mērķis ir deguna aizlikuma mazināšana. Iesnu rezultātā ir paplašināti deguna gļotādas asinsvadi un pietūkušas gļotādas, līdz ar to ir apgrūtināta elpošana caur degunu. Tāpēc bieži vien lieto asinsvadus sašaurinošus līdzekļus, piemēram, ksilometazolīnu. Šie līdzekļi arī samazina deguna izdalījumus un, nereti, novērš iesnu radīto diskomfortu. Tomēr, ilgstoši lietojot šos preparātus, var rasties neatgriezeniski bojājumi deguna gļotādai. Tā var atrofēties un pārstāt veikt savas dabīgās funkcijas. Tāpēc ar šādu līdzekļu izmantošanu jābūt uzmanīgiem. Tos nedrīkstētu lietot ilgāk kā trīs vai četras dienas. Deguna aizlikuma mazināšanai varētu izmantot arī piparmētras un eikalipta eļļu saturošus preparātus. Piparmētru iedarbība ir nomierinoša, spazmolītiska. Tā uzlabo asinsriti kapilāros, darbojas anestezējoši. Arī eikaliptu lapu biogēni aktīvajām vielām ir spēcīga antiseptiska, pretiekaisuma un asinsvadus sašaurinoša iedarbība.

Trešais ārstēšanas mērķis ir deguna gļotādas atveseļošana un infekcijas likvidēšana. Šeit lieti noder deguna pilieni, geli un ziedes ,kuru sastāvā ir dažādi ārstniecības augi, kas darbojas bakterocīdi un audus reģenerējoši. Ļoti labi noderēs smiltsērkšķu eļļu saturoši preparāti. Smiltsērkšķu augļu sastāv vielu kompleksam raksturīga daudzveidīga farmakoloģiska iedarbība:

- pretiekaisuma,
- antimikroba,
- savelkoša,
- pretsāpju,
- kā arī bojātu audu atjaunojoša.
Kliņģerītes ekstrakts dažādu pret iesnu līdzekļu sastāvā darbojas pret iekaisumu un veicina bojāto audu reģenerāciju. Tāpat priežu, dižegļu un egļu drogām ir bakterocīda iedarbība, to biogēnās vielas darbojas spazmolītiski, uzlabo asinsriti un mazina sāpes.

No visa iepriekš minētā izriet:

- Iesnas ir slimība ar visiem slimībai raksturīgiem simptomiem.
- Iesnas ir kā bērns, kam vajadzīga uzmanība. Atstātas novārtā tās nereti kļūst nevaldāmas.
Tāpēc svarīgi ir noskaidrot, kādos apstākļos rodas iesnas. Mēģināt no tām sevi pasargāt, uzturēt veselīgu dzīvesveidu(fiziskas aktivitātes, veselīgs, vitamīniem bagāts uzturs) un ārstēt iesnas, ja tās parādās(vai vismaz neignorēt tās). Iesnu akūtajā stadijā vajadzētu ārstēties mājās, jo darba spējas tāpat ir krietni pazeminātas un, ierodoties darbā, tiek apdraudēti arī apkārtējie - kolēģi, klienti u.tml.

Raksta autore: Dr. Astra Miķelsone

Sālsūdens degunam - RINOSPRAY
Labāk un izdevīgāk!

     [+] [-]

, 2012-10-08 12:44, pirms 12 gadiem
Detox+ Imunitātes sargs.
Pirmais solis ceļā uz veselību – organisma attīrīšana no nevajadzīgām un potenciāli kaitīgām vielām. Organisma attīrīšana uzlabo vielumaiņu un imunitāti, palīdz kontrolēt svaru un paaugstina fizisko aktivitāti. To nodrošina unkārijas – UB Detox+ aktīvā komponenta – iedarbība. Bez tam šim augam piemīt pretiekaisuma un spazmolītiskas īpašības, tas uzlabo uroģenitālās, endokrīnās, kaulu un muskuļu sistēmas, elpošanas orgānu darbību.
Ieteicams imūnsistēmas darbības normalizēšanai un potenciāli kaitīgu savienojumu izvadīšanai no organisma, kā arī locītavu, ādas veselības un alerģisku problēmu gadījumā.