Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:70, Did:0, useCase: 3


Mūsu pienākums ir būt uzticīgiem sev un dzīvot savu dzīvi

Mūsu pienākums ir būt uzticīgiem sev un dzīvot savu dzīvi
Indra Melbārde

Raksta autore: Elīna Kalēja

Nesen noskatījos jauno kinofilmu Alise Brīnumzemē, kur galveno varoni Alisi Kingsliju viņas tēvs bija iemācījis no mazām dienām ticēt saviem spēkiem. Kā viņa to iemācījās? Katru rītu viņa noticēja 6 “it kā neiespējamām” lietām. Un filmas gaitā, visas šīs lietas izrādījās iespējamas. Un tikai noticot šīm lietām, viņa spēja pildīt savu misiju. Līdzīgus apgalvojumus – “Viss ir iespējams”, mēs dzirdam gan filmā “The Secret” gan no biznesa treneru, kouču un NLP meistaru puses. Indra Melbārde un Artūrs Zeltiņš apgalvo, ka katrā no mums snauž neatmodināts potenciāls un to var atmodināt ikviens no mums. Kā to paveikt?

Indra Melbārde ir sertificēta NLP trenere, sertificēta Eriksona hipnozes speciāliste, Personības pilnveidošanās centra valdes priekšsēdētāja, grāmatu “Kad sapņi piepildās” un „Es vienmēr zinu, ko vēlos” autore.

Artūrs Zeltiņš ir sertificēts NLP treneris, Personības pilnveidošanas centra valdes loceklis.

Indra: Zinātnieki lēš, ka mēs izmantojam no sava potenciāla tikai 5-6 %. Iedomājieties, kādas prasmes un iespējas būtu jūsu dzīvē, ja jūs atmodinātu kaut nelielu daļu no atlikušajiem 95%?

Šis fakts apstiprina vienu – izcilība mūsos vēl snauž, un mēs vēlamies atklāt ceļus, kā to modināt. Mēs gribam parādīt cilvēkiem, ka ikviens var būt veiksmīgs, ka ikviens, ja patiesi vēlas, var kļūt par tīrradni savā profesijā, savā jomā, ikviens var kļūt izcils. Mēs ticam, ka Latvija ir ļoti īpaša vieta, šajā valstī ir lielisks cilvēku potenciāls, vien vajag radīt apstākļus, lai šo potenciālu prasmīgi izmantotu. Neirolingvistiskā programmēšana (NLP) ir mācība par personīgo meistarību un ietver sevī dažādus instrumentus spēju atklāšanai un attīstīšanai.

Kas ir NLP?

Indra: Mūsu skatījums – NLP ir mācība par personīgo meistarību. Pirmsākumi šai mācībai rodami pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados Amerikā, kad Santakrusas Universitātē divi - Džons Grinders un Ričards Bendlers sāka pētīt, kas ir kopīgs veiksmīgiem cilvēkiem. Šīs izpētes rezultātā, viņi atklāja, ka veiksmīgus cilvēkus no neveiksmīgiem atšķir viņu domāšanas veids jeb domāšanas struktūra. Ja šādu domāšanas struktūru iemācās cits indivīds, viņš var pārņemt citu cilvēku veiksmīgas stratēģijas un izmantot savā dzīvē. To sauc par modelēšanu un tā ir galvenā NLP metode.

Artūrs: Es teiktu, ka NLP ir metožu un paņēmienu sistēma, kas palīdz cilvēkam kļūt veiksmīgākam un apgūt sev svarīgās prasmes efektīvi, īsā laika posmā. Piemēram, kā sevi mobilizēt pirms svarīgas prezentācijas – daudziem cilvēkiem ir bailes uzstāties auditorijas priekšā, viņiem uzstāšanās sagādā vai nu neveiklus mirkļus vai viņi sāk no tām izvairīties vispār. Bet, ja cilvēks apgūst noteiktu domāšanas stratēģiju, viņš viegli iemācās mobilizēties un izmantot pilnīgāk savus iekšējos resursus uzstāšanās laikā. Tā viņš gūst pozitīvu pieredzi, kas jau vēl vairāk viņu atbalsta nākamajā uzstāšanās reizē. Un to var iemācīties ikviens, ja vien pats to vēlas.

Indra: Dzīvē nereti ir situācijas, kad skolotājs māca skolniekus, kuri pēcāk pāraug meistarībā pašu skolotāju. Modelēšana mums ikvienam ir pazīstama, mēs visi bērnībā esam vērojuši pieaugušos un atkārtojuši viņu rīcību – modelēšana ir daļa no mūsu pasaules apgūšanas metodes. Un NLP māca pieaugušus cilvēkus atsvaidzināt šīs prasmes un apzināti izmantot, lai atkal no jauna apgūtu vēl nezināmu pasaules telpu. NLP meistaru kursā, mācot modelēšanu, apmācību procesā ir tāds vingrinājums – iejusties bērna lomā un pētīt pasauli, atmetot ieradumu visu vērtēt un analizēt – kas ir pareizi, kas ir nepareizi, uztraucoties, kā tas viss izskatīsies no malas.

Artūrs: Modelēt nozīmē, ka ikviena cilvēka domāšanu rīcību var sīki izpētīt, pierakstīt, iemācīties un atkārtot. Ja kāds ir ģēnijs savā jomā, viņš ir gadu gaitā noslīpējis un pilnveidojis savas meistarības stratēģijas. Modelējot šīs stratēģijas, kāds cits to var iemācīties daudz īsākā laikā un atkārtot.

Indra: Piemēram, ja kādu iedvesmo Ričarda Brensona dzīve un panākumi, viņš var modelēt viņa domāšanas stratēģijas. Viņa dzīves stāstu tagad var nopirkt ikvienā grāmatnīcā. Viņš pats ir ļoti atvērts šim procesam un brīvi dalās ar visu nepieciešao informāciju, lai cilvēki viņu varētu kopēt un arī gūt lielus panākumus. Viņš pasniedz savu pieredzi kā uz paplātes, it kā sakot: ņemiet un esiet veiksmīgi.

Un tad visi kļūs par Brensoniem....

Artūrs: Kopēt Brensonu vai citu veiksmīgu cilvēku nenozīmē klonēt viņa dzīvi, tas nozīmē pārņemt viņa stratēģijas un pielietot tās tajā nozarē vai darbībā, kas ir svarīga tieši tev. Šajā procesā ir svarīgi nepazaudēt sevi, savus mērķus un savu misiju. Mēs nekopējam viens pret vienu, bet kopējam kādu vienu iezīmi, kas ir būtiska mūsu darbībā. Piemēram, ja jūs esat galdnieks un protat taisīt burvīgus galdus, bet neprotat tos pārdot, tad jūsu biznesa veiksmei būtiska ir šādu zināšanu un prasmju apgūšana. Šādā gadījumā, jums ir būtiski nomodelēt no R. Brensona viņa prasmes prezentēt un pārdot savus produktus. Iemācoties to, jūs nekļūstiet par Brensonu, bet iemācaties pārdot savus galdus labāk.

Indra: Tā būtu liela kļūda mēģināt pilnībā pārņemt otra cilvēka domāšanas un rīcības stratēģijas, ignorējot savu individualitāti, nerealizējot savu dzīves misiju. NLP tehnikas ļauj cilvēkam labāk izprast pašam sevi, apzināties savas patiesās vēlmes, savu misiju. Misijas apzināšanās ikviena dzīvei piešķir milzīgu jaudu, spēku un motivāciju. Patiesi žēl, ka tādas lietas, kā savas misijas apzināšanās un mērķu definēšana, nemāca mūsu skolās, jo tas ļoti mainītu cilvēku dzīves. Nebūtu tik daudz cilvēku, kas prestiža pēc ir aizgājuši mācīties, piemēram, par juristiem un ekonomistiem, lai gan viņu patiesais talants ir būt ģēnijiem pavisam citā jomā. Rezultāts tam ir tāds, ka daudzi cilvēki pusmūžā nāk uz mūsu kursiem, lai meklētu savu patieso ES. Bet labāk vēlu, nekā nekad… Ja tā notiek, tad nereti cilvēks savā dzīvē ievieš būtiskas korekcijas un turpmāk gūst ļoti labus panākumus.

Kā šīs zināšanas ietekmējušas jūsu dzīvi?

Artūrs: Manu dzīvi neirolingvistiskā programmēšana ir ietekmējusi būtiski. NLP prasmes man dod iespēju labāk dzīvot – mazāk stresa un vairāk gandarījuma par sasniegto. Tās man palīdz veidot labākas attiecības ar apkārtējiem cilvēkiem. Es pat nezinu, kā tas būtu dzīvot bez NLP zināšanām.

Indra: NLP ir mana pamatnodarbošanās, un es esmu atradusi šajā metodē iespēju palīdzēt citiem cilvēkiem. Priekš manis vērtīgākais ir tas, ka šī mācība savulaik man ir palīdzējusi saskatīt, ko es patiesi vēlos un, ko es nevēlos, un šāda skaidrība man palīdz vadīt savu dzīvi un pārvaldīt savas emocijas. Sakot „pārvaldīt”, es domāju, nevis tās apspiest, bet virzīt sev labvēlīgā virzienā. Kopumā es teiktu, ka NLP man ir paaugstinājis dzīves kvalitāti un ļauj man būt ikdienā redzīgākai un dzirdīgākai.

Vai NLP zināšanu ieguvējs var savā labā ietekmēt arī citu cilvēku dzīvi?

Indra: Ietekmi pār citiem vai spēju manipulēt ar otru cilvēku, mums ir pārmetuši daudzi, pārsvarā gan tie, kas līdz galam nav iedziļinājušies šajā metodē. Šiem oponentiem, es varu teikt, ka, tas, kā ikvienas zināšanas izmanto cilvēki, nav atkarīgs no šīm zināšanām, bet gan no indivīda. Es NLP redzu kā mācību par personīgo meistarību.

Artūrs: Kad mēs vēlamies kādam iepatikties, mēs apzināti piestrādājam pie sava izskata, izturēšanā, cenšoties sevi parādīt no vislabākās puses – gan privātajā dzīvē, gan biznesā. Vecāki apzināti ietekmē savus bērnus, vēloties, lai viņi izaug par kārtīgiem cilvēkiem. Tā visa ir ietekmēšana. Labāk to apzināties un izmantot šo potenciālu saskaņā ar labākajiem nolūkiem, nekā noliegt un, līdz ar to nerealizēties savā dzīvē, atstājot savus mērķus nesasniegtus.

Indra: Mūsu mācībās uzsvars ir uz to, kā izprast sevi, kā ietekmēt vai izmainīt sevi, un caur to, kā darīt savu dzīvi labāku. Ja tas ir vadītājs, tad viņš var mācīties gan pilnveidot sevi, gan caur izmaiņām sevī uzlabot savu darbinieku sniegumu, meklējot atbildes, piemēram, uz jautājumu – kas jādara, lai uzņēmuma darbinieki uz darbu nāktu ar prieku? Tas, ko mēs mācam - ir ikvienās attiecībās veicināt win-win scenāriju – lai ieguvēji ir abas puses. Tu dari kaut ko labu citam un arī priekš tevis, tas ir kaut kas labs. Manuprāt, tā dzīvot ir vieglāk, ērtāk. Rupju manipulāciju laiks pakāpeniski aiziet pagātnē.

Artūrs: Turklāt, tik mazā valstī kā Latvijā, manuprāt, win-win scenārijs ir vienīgais kā var ilgtermiņā veiksmīgi darboties, jo tikai šādā gadījumā pie tevis atkal un atkal nāks klienti, sadarbības partneri un draugi. Citi scenāriji ilgtermiņā, manuprāt, nemaz nestrādā.

Vai modelēšana nav pārāk analītisks process? Kur paliek intuīcija?

Artūrs: Zinātnieki ir pierādījuši, ka intuīcija ir saistīta ar cilvēka iepriekšējo pieredzi. Piemēram, ir situācijas, kuras cilvēks jau ir piedzīvojis un atradis priekš sevis labvēlīgākos risinājumus. Nākamajā reizē piedzīvojot līdzīgas situācijas atkal, cilvēkam rodas intuitīva nojausma, par to, kā rīkoties šajā situācijā. Tās nav zināšanas, jo bieži vien viedi un intuitīvi cilvēki nav beiguši prestižas augstskolas, bet viņi ir uzkrājuši praktisku dzīves pieredzi un šo pieredzi saglabājuši zemapziņas līmenī. Jebkas, ko mēs dzīves laikā dzirdam, redzam, jūtam, nekur nepazūd, tas viss ir saglabāts un intuīcija ir saikne ar šo informāciju.

Indra: Mēs savās apmācību programmās lielu uzmanību pievēršam mākslai ieklausīties savā intuīcijā, savā iekšējā balsī. Tās ir tādas atklātas sarunas ar sevi, kurās tu uzdot sev jautājumu un saņem atbildi. Dažreiz tā ir atbilde, kas runā pretim loģikai, tomēr priekš cilvēka tā ir tā vērtīgākā. NLP iemāca, kā gūt kontaktu ar savu iekšējo es, iekšējo balsi, tādejādi piekļūstot ļoti vērtīgam resursam, savam iekšējam potenciālam.
Cik ilgā laikā var apgūt šo personības meistarību?

Artūrs: Man gribētos teikt, ka visu dzīvi. Tomēr būtiskas iemaņas, lai cilvēks savā ikdienā kļūtu efektīvs, var apgūt jau pēc pirmā mācību gada. Mūsu apmācības programmā pēc viena gada var kļūt par NLP praktiķi. Ja interese ir liela, var turpināt mācīties otro gadu un apgūt zināšanas un prasmes NLP meistara līmenī. Un tad ir trešais līmenis – NLP treneris, kas ir sagatavots, lai mācītu citus cilvēkus. Šāda hierarhija ir izveidota un strādā visā pasaulē. Pasaulē ir gan starptautiski atzīta sertifikācijas sistēma, gan savi pētniecības institūti, kas turpina pētīt un attīstīt šo nozari tālāk.

Indra: Ir vēl viens neformālais līmenis, kas nozīmē mācīties visas dzīves garumā. Ir cilvēki, kas pabeidz augstskolu un saka, ka tagad nu mācīšanās ir beigusies, bet patiesā macīšanās jau sākas tikai pēc augstskolas. Pats mācīšanās un pilnveidošanās process ir dzīve. NLP trenere Merilina Atkinsone ir teikusi, ka vairums cilvēku nomirst jau 25 gadu vecumā, viņus tikai aizmirst apglabāt līdz 80 gadu vecumam …
Pie mums nāk mācīties cilvēki kuri ir aktīvi savā dzīvē, tie kas daudz jau ir sasnieguši un vēlas sasniegt vēl vairāk. Pirms gada veicām aptauju un tie bija pat 70% privātā biznesa vadītāji un īpašnieki. Mācās arī progresīvi skolotāji un psihologi, kas meklē jaunas metodes, kā strādāt ar bērniem un klientiem. Es gribu uzsvērt, ka NLP mācīties var ikvienas profesijas cilvēki un mācību viela tiešā veidā piesaistīta uzņēmējdarbībai vai konkrētai profesijai. Svarīgi, vai pats cilvēks vēlas pozitīvas pārmaiņas savā dzīvē un ir gatavs mācīties.

Kad jāiet mācīties NLP?

Indra: Ideālā gadījumā NLP būtu jāmāca jau bērnudārzā, jo viena no centrālajām prasmēm, ko var apgūt caur šo metodi, ir prasme uzstādīt mērķus, apzināties savas vērtības un attīstīt pozitīvu pasaules redzējumu. To var nesaukt par NLP, bet šai metodei ir liels spēks atraisīt cilvēka iekšējo potenciālu.

Ja nav mērķa, nav noteikta virziena un nav arī attīstības. Un te mēs varam runāt jau Latvijas mērogā, jo ne tikai indivīdiem trūkst mērķu uztādīšanas prasmes, bet arī Latvijai kopumā. Politiķiem ir ļoti izdevīgi, ka cilvēkiem nav mērķi, jo tad ar viņiem ir vieglāk manipulēt, tomēr katram cilvēkam individuāli ir svarīgi zināt savus personīgos mērķus, apzināties savas vērtības un būt tām uzticīgam. Šādi indivīdi kopumā veido stipru sabiedrību.

Artūrs: Gan NLP gan biznesa konsultācijās, gan koučingā cilvēkam tiek jautāts - ko tu vēlies sasniegt? Kad cilvēki pie mums uzsāk mācības, viņi dažkārt pavada ilgu laiku skaidrojot, ko viņi nevēlas savā dzīvē. Kad aicinām definēt, ko tad viņi vēlas, viņi aizdomājas pavisam citā kvalitātē. Mērķu uzstādīšanai vajadzētu būt pilnīgi dabīgai, tomēr tā nav, jo mums tas nav iemacīts. NLP darbs pie personīgās meistarības izaugsmes sākas tanī brīdi, kad cilvēks ir gatavs noformulēt, ko viņš vēlas. Tikai tad sapņi var piepildīties.

Publicēts:
Portālā B2Binfo.lv

     [+] [-]

, 2010-09-17 08:33, pirms 12 gadiem
Es skaidri zinu, ko vēlos dzīvē sasniegt. Vai tad man vajag šādas apmācības?

     [+] [-]

, 2010-09-17 11:26, pirms 12 gadiem
Izklausās labi!

     [+] [-]

, 2010-09-18 09:59, pirms 12 gadiem
Sun rakstīja: Es skaidri zinu, ko vēlos dzīvē sasniegt. Vai tad man vajag šādas apmācības?
Nu, varbūt šāda veida mācības kā reiz arī palīdzētu savu mērķi sasniegt!

     [+] [-]

, 2010-09-23 12:42, pirms 12 gadiem
Domāju, ka iemācīties un apgūt ko jaunu ir noderīgi katram. Vajadzēs aiziet paklausīties.

     [+] [-]

, 2010-09-24 12:20, pirms 12 gadiem
mana draudzene ar vienmēr saka, ka zina, zina, bet tas, kas notiek viņas dzīvē.... nekas nenotiek..... un dusmojas, ka neviens viņai nepalīdz. es esmu diezgan sen g
ajusi pie pasniedzējas Indras melbārdes un mērķa kursiem, toreiz atceros, kā šoidien tik daudz liatas manā dzīvē sakārtojās un sapratu, kāpēc es gribu tieši to, sapratu arī kāpēc man lietas neiet.
Un pats galvenais, iegumu augstāku pašvērtējumu un ticību, ka tikai es pati varu savu "mašīnu stūrēt, neviens cits to nevar..... var gan, bet tad tas nebūs mans ceļš, bet tā otra.