Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:376, Did:0, useCase: 3


7 saprātīgas psiholoģiskās aizsardzības metodes

Redakcija
Redakcija

Vai ir kādi saprātīgi psiholoģiskās aizsardzības mehānismi, kuras praktizē veseli cilvēki? Protams, ir. Ja tā var pasargāt sevi no neizbēgamām nepatikšanām, tas ir tā vērts. Ir daudz saprātīgu paņēmienu, pieeju un metožu, kā aizsargāt sevi no nepatīkamiem pārdzīvojumiem, kas saistīti ar problemātiskiem cilvēkiem vai situācijām.

Protams, vislabāk būtu izvairīties no kontaktiem ar nepatīkamiem cilvēkiem vai neapspriest tēmas, kuras izraisa spriedzi un var novest pie konfliktiem.

Ja mēdz sāpīgi reaģēt uz tev adresētiem vārdiem, var palīdzēt dažas psiholoģiskās aizsardzības pret stresu metodes.

1. Psiholoģiskās aizsardzības mehānisms: “Ventilators”

Paanalizē, uz ko tu reaģē vissāpīgāk. Kas tevi kaitina, izraisa agresijas lēkmi? Kas satrauc, skumdina vai liek justies apjukušam? Atceries oponentu vai aizvainotāju konkrētos vārdus, intonācijas, žestus.

Tagad iztēlojies, ka sēdi pretī cilvēkam, kurš tev sniedz šos psiholoģiskos sitienus. Viņš saka nežēlīgus, aizvainojošus vārdus. Tu jūti, ka sāc “uzvilkties”. Iztēlojies, it kā tu saņemtu sitienu. Kāda ķermeņa daļa uz to reaģē? Kas notiek: vai karstums izplūst pa visu ķermeni, vai iekšā kas saraujas, vai varbūt vienkārši aizraujas elpa? Kas notiek tieši ar tevi?

Izmanto emociju ventilēšanas paņēmienu. Iztēlojies, ka starp tevi un aizvainotāju novietots spēcīgs ventilators, kurš nekavējoties aizpūš viņa vārdus uz sāniem, to asās bultas tevi neskar.

Ar labo roku izveido pigu un pārklāj to ar kreisās rokas plaukstu. Domās aizsūti to cilvēkam, kurš cenšas izsist tevi no emocionālā līdzsvara. Atceries, kā tā pati piga bērnībā palīdzēja „atriebties” apvainotājiem.

2. Psiholoģiskās aizsardzības mehānisms: “Akvārijs”

Ja, komunicējot ar negatīvi pret tevi noskaņotiem cilvēkiem, sāpīgi reaģē uz viņu uzbrukumiem, izmanto šo paņēmienu. Iztēlojies, ka starp tevi un pāridarītāju ir bieza stikla akvārija siena. Viņš runā ko nepatīkamu, bet tu tikai redzi viņu, bet nedzirdi vārdus, tos pārtver ūdens, uz ūdens virsmas tie burbuļo kā putas un uz tevi neiedarbojas. Tu, nezaudējot savaldību un sirdsmieru, nepadodies provokācijām, nereaģē uz aizskarošiem vārdiem.

3. Psiholoģiskās aizsardzības mehānisms: “Disnejlenda”

Psiholoģiskā trieciena sāpīgumu var mazināt vai pat pilnībā novērst, ja izturies pret visiem cilvēkiem tā, it kā viņi būtu mazi bērni. Tu taču neapvainojies uz nesaprātīgiem bērniem?

Iztēlojies, ka esi viens pret negatīvi noskaņotu cilvēku grupu. Spēku pārsvars viņu pusē. Tev ir tikai viena iespēja mainīt situāciju savā labā: iedomāties viņus kā bērnu bariņu rotaļu laukumā. Viņi ir dusmīgi, nerātni, kliedz, vicina rokas, met zemē rotaļlietas, sit kājas pret zemi. Vārdu sakot - dara visu iespējamo, lai tevi nokaitinātu. Bet tu kā pieaudzis, gudrs cilvēks iecietīgi izturies pret viņu bērnišķīgām blēņām un paliec mierīgs. Tu neuztver viņu vārdus kā apvainojumus, nereaģē uz viņu izlēcieniem. Tev nāk smiekli to vērojot kā pieaugušajam, tas arī viss.

4. Psiholoģiskās aizsardzības mehānisms: “Lapsa un vīnogas”

Ja pagātnē bijuši gadījumi, kad kādam izdevās tevi tā nokaitināt, ka sakāves garša nav līdz šim aizmirsusies, izmanto racionalizācijas paņēmienu, noņemot negatīvos "enkurus". Atceries fabulu “Lapsa un vīnogas”: netiekot klāt vīnogām, lapsa teica, ka viņai nemaz negribas vīnogas - tās ir skābas un zaļas.

5. Psiholoģiskās aizsardzības mehānisms: “Miera okeāns”

Iztēlojies sevi par līdzības galveno varoni: “Okeāns savāc daudzu nemierīgu upju ūdeņus, bet pats paliek mierīgs. Tas, kurā tāpat ieplūst visas domas un emocijas, paliek mierīgi bezkaislīgs.”

6. Psiholoģiskās aizsardzības mehānisms: “Absurda teātris”

Var izmantot tādu psiholoģiskās aizsardzības paņēmienu kā situācijas novešana līdz absurdam. Tas būtībā ir tas pats, kas pataisīt no mušas ziloni. Tas ir, skaļi pārspīlēt līdz nepazīšanai to, uz ko kāds tikai deva mājienu, tā negaidīti izsitot no ienaidnieku vai nelabvēļu rokām psiholoģiskos ieročus. Mērķis - panākt, ka visi turpmākie nelabvēļa uzbrukumi neizraisa neko citu kā smieklus.

7. Psiholoģiskās aizsardzības mehānisms: “Leļļu teātris”

Ja tev grūti komunicēt ar emocionāli nozīmīgiem cilvēkiem, izmanto šo paņēmienu. Iedomājies, ka tie ir tikai TV šova "Lelles" varoņi un savā starpā runā dažādas muļķības. Tu vienkārši vēro viņus no malas un izsaki savu novērtējumu. Lūk, šis gudrinieks iztēlo sevi par supermenu, bet otrs izliekas par spēcīgu personību, profesionāli, bet patiesībā ir vājš un tikai blefo. Ja tev nāk smiekli, tā ir zīme, ka metode darbojas.
Abrahams Linkolns teicis: "Es iznīcinu savus ienaidniekus, pārvēršot tos par saviem draugiem". Vēl viens lielisks psiholoģiskās aizsardzības mehānisms!