Krabja mentalitāte vai “Spainis ar krabjiem” teorija – kas tas ir un kā darbojas?
Iedomājies: tu paziņo vecākiem, ka mācies otru svešvalodu, bet viņi rauc degunu un tā vietā iesaka darīt kaut ko patiešām noderīgu - piemēram, nodibināt ģimeni. Vai arī tev pavērusies iespēja darbā saņemt paaugstinājumu un doties uz ārzemēm, bet labākais draugs mēģina pierunāt palikt un pārliecināt, ka no tā nekas labs nesanāks, nav vērts pat mēģināt. Šādu izturēšanos sauc par krabja mentalitāti (crab mentality) jeb spaiņa ar krabjiem teoriju (crab bucket theory). Kas tā ir par teoriju, kāpēc citi šādi rīkojas un ko darīt?
Kāda ir “spainis ar krabjiem” teorijas būtība
Noteikti ikviens saskāries ar situācijām, kas līdzīgas iepriekš aprakstītajām: tu dalies savos plānos, bet atbalsta vietā saņem negatīvu nostāju, tiek noniecināti gan tavi plāni, gan tu pats. Tāda izturēšanās tiek dēvēta par krabju mentalitāti. Tā nozīmē savtīgu cilvēku vēlmi neļaut citam sasniegt to, kas nav gaidāms no viņiem pašiem vai neiederas viņu pasaules ainā. Šķiet, kāds sakars ar to vēžveidīgajiem? Iemesls ir viņu uzvedības īpatnības, kurām pievērsa uzmanību psihologs un arī kaislīgs makšķernieks Džons Rojeks.
Viņš pamanīja, ka spainī ar lomu notiek īsta drāma: viens no krabjiem mēģināja izkļūt, bet viņa nelaimes biedri neļāva to izdarīt, un vilka viņu atpakaļ. Vienatnē vēžveidīgais salīdzinoši mierīgi izkļūtu no spaiņa, bet sugas brāļu klātbūtnē nolemts bojāejai. Izrādījās, ka līdzīgs uzvedības modelis raksturīgs arī cilvēkiem.
Pievērsiet uzmanību, ka spaiņa ar krabjiem teorija neietver konstruktīvu kritiku vai noderīgus padomus. Citiem vārdiem sakot, ne jau visi negatīvie vārdi par tavu ieceri jāuztver kā krabju mentalitātes izpausme - dažreiz negatīvās atsauksmes ir noderīgākas nekā pozitīvās. Krabju teorija apraksta noniecināšanu, nekonstruktīvu kritiku, nepamatotu negatīvismu.
Krabja mentalitātes iemesli
Patiesībā krabji nemēģina otru noraut lejā ļaunu nodomu vadīti, arī viņi vēlas izkļūt no spaiņa, taču šim nolūkam izmanto vienkāršāko ceļu - mēģina kārpīties uz augšu pa to sugas brāli, kurš jau ticis augstāk (bet rezultātā visi slīd lejā). Ar cilvēkiem ir sarežģītāk - viņu gadījumā šādas mentalitātes izpausme var būt gan apzināta, gan nē. Arī iemesli ir dažādi.
1. Egoisms
Ja tavi plāni nav otram cilvēkam izdevīgi, viņš var sākt aizstāvēt savas ērtības un ar tevi manipulēt. Cilvēki ar nopietniem garīgās attīstības traucējumiem, tostarp perversi narcisi un sociopāti, bieži rīkojas šādā veidā.
2. Slinkums un bailes no pārmaiņām
Aiz mēģinājuma atturēt tevi no plānu īstenošanas var maskēties oponenta nevēlēšanās atstāt savu komforta zonu un sagraut pazīstamo pasaules ainu. Ja cilvēks ieraudzīs, ka esi sasniedzis vairāk nekā viņš, viņam būs jāatzīst, ka līdzīgi sasniegumi ir iespējami. Daudzi izmanto dažādus attaisnojumus, piemēram, “Tas ir bezjēdzīgi, jo tas ir neiespējami” (“Man neizdosies gūt panākumus nevis tāpēc, ka es neko nedaru, bet gan tāpēc, ka visi apkārtējie apstākļi ir pret mani”) un pat nemēģina sākt.
Tavs piemērs parādīs, ka līdzīgas atrunas nedarbojas un arī viņš spētu sasniegt augstāku līmeni (citiem vārdiem sakot, arī viņam jāpieliek pūles, lai izkļūtu no spaiņa ar krabjiem). Bet diskomforts, izejot no komforta zonas, ir pārāk spēcīgs, un šādi cilvēki nevēlas paplašināt savas domāšanas robežas.
3. Skaudība
Citu panākumi izraisa skaudību. Lai nesniegtu sev iemeslu apskaust, cilvēki attur citus no potenciāli veiksmīgiem centieniem, vadoties pēc principa: "Ja es to nevaru izdarīt, tad arī tu nevari."
4. Bailes no vientulības
Šādu rīcību var diktēt bailes palikt vienatnē otrā barikāžu pusē. Cilvēkam ar līdzīgām problēmām vajadzētu uzlabot pašapziņu un pašnovērtējumu.
5. Kompleksi, nepārliecinātība par sevi
Cilvēkam var piemist uzmācīga nepieciešamība sacensties ar kādu (kaimiņu, kolēģi, paziņu) un pastāvīgi pierādīt vērtību/inteliģenci/panākumus. Tādiem cilvēkiem būs ļoti grūti panākt tevi, ja dari to, kas, viņuprāt, ir "neiespējami". Tāpēc ir vieglāk tevi vispār atturēt no plāna.
Ir svarīgi pretoties cilvēkiem, kas mēģina ievilkt atpakaļ krabju spainī, pretējā gadījumā vēlāk nožēlosi, ka neīstenoji savu plānu.
Kā atpazīt krabju domāšanu sevī?
Krabju izturēšanās ir neapzināta - bieži vien mēs vienkārši neapzināmies, ka rīkojamies tieši tā. Iedomājies, ka darbā tev ir ikdienas rituāls - došanās uz smēķētavu kopā ar kolēģi. Tev patīk šie pārtraukumi, jo var atpūsties no ikdienas uzdevumiem un papļāpāt. Pēkšņi kolēģis paziņo, ka atmet smēķēšanu.
Ko tu jutīsi - patiesu prieku par draugu vai vientulības sajūtu, jo tagad nāksies smēķēt vienatnē? Vai sāksi pārliecināt draugu, ka pēc tik daudziem smēķēšanas gadiem viņš nespēs atmest? Vai mēģināsi pavedināt ar dārgas markas cigareti? Vai arī no sirds novēlēsi viņam panākumus?
Krabju domāšana var izpausties dažādos veidos, un ir svarīgi ne tikai spēt tai pretoties, bet arī iznīdēt to sevī.
Kā labot situāciju?
Jāsaprot un jāpieņem, ka ir nepareizi atņemt citam iespēju realizēt savus plānus un sasniegt mērķus tikai tāpēc, ka tev tas sagādās diskomfortu. Kam tu dod priekšroku: savām neērtībām vai tuva cilvēka laimei? Neļauj skarbiem izteicieniem sabojāt jūsu attiecības. Labāk priecājies par draugu, atbalsti viņu.
Jāpaanalizē arī sava uzvedība. Ļoti svarīgi saprast, kas tieši izraisīja tavu negatīvo reakciju: bailes no vientulības, bailes no pārmaiņām vai citas personīgās problēmas un īpašības. Ja tās uztrauc, rada diskomfortu, loģiskāk būtu cīnīties ar tām, nevis ar citu cilvēku iespējamiem panākumiem.
Kā nepakļauties cilvēkam ar krabja mentalitāti?
Uzvedības stratēģija atkarīga no tā, cik svarīgs tev ir oponents un kāpēc viņš mēģina novirzīt tevi no mērķa. Vispirms mēģini saprast, kas motivē šo cilvēku, un pārdomā turpmāko mijiedarbības stratēģiju.
Ja tā ir toksiska, skaudīga personība, vienkāršāk būs distancēties vai vismaz nedalīties ar personīgu informāciju. Ja runājam par patiešām tuvu cilvēku, ar kuru nevēlētos zaudēt kontaktu un sabojāt attiecības, jāizmanto cita taktika.
Atceries: tavu ieceru noraidīšana nenozīmē, ka cilvēks nevēlē tev laimi un panākumus. Varbūt viņu pārņēmušas dziļas pretrunīgas emocijas, kas saistītas ar viņa paša kompleksiem un ilgstošām problēmām, un tāpēc viņš patiesi tic, ka tu taisies velti tērēt laiku. Izmēģini šādus paņēmienus un padomus:
1. Atbrīvojies no vēlmes izpatikt visiem
Tu nekad nevarēsi izpatikt visiem, lai kā tev to gribētos. Padomā, kāpēc to mēģini darīt – vai baidies palikt viens, baidies, ka par tevi domās sliktu un aprunās, vai nevēlies konfliktus?
2. Uzlabo pašnovērtējumu
Par sevi pārliecinātiem cilvēkiem ir vieglāk pretoties manipulācijām.
3. Pulcē ap sevi pozitīvi noskaņotus cilvēkus
4. Distancējies no toksiskiem cilvēkiem un enerģijas vampīriem
5. Nepadodies manipulācijām ar vainas sajūtu
Nesoļo to cilvēku pavadā, kuri mēģina likt justies vainīgam par viņu cerību nepiepildīšanu. Ja tie ir draugi vai ģimenes locekļi, un nevari pārtraukt ar viņiem komunicēt, izturies saprotoši.
Vari mēģināt iedvesmot kopīgiem sasniegumiem. Lai to izdarītu, vairāk runā par savām emocijām: mēģini pateikt, cik svarīgs un interesants ir tavs plāns. Iesaisti viņus procesā. Piemēram, ja gatavojies mācīties otru valodu, parādi, cik daudz iespēju tā paver. Varbūt arī viņi sagribēs apgūt svešvalodu un ceļot pa pasauli.
6. Iemācies pateikt nē
Dažās situācijās ir svarīgi aizstāvēt savu viedokli un nepiekrist sarunu partnerim. Ja pastāv iespēja, ka vari viņu pārliecināt, izmēģini, ja nē - saki “nē” un slēdz tēmu.
Krabju mentalitāte ir universāla parādība, vienā vai otrā mērā tā raksturīga daudziem. Šāda tuvredzīga domāšana var izpausties gan nelabvēlīgos apstākļos dzīvojošu cilvēku, gan sabiedrības augšējo slāņu vidū. Svarīgi spēt atpazīt krabju domāšanu gan sevī, gan citos, saprast tās rašanās iemeslus un savlaicīgi to iznīdēt.
Tēmu aplūkoja lapas experimental-psychic.ru speciālisti.