Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:15, Did:0, useCase: 3


Kur likt nederīgās elektriskās un elektroniskās iekārtas

Redakcija
Redakcija

2012. gadā pārstrādei nodoti tikai 26% no realizētajām elektriskajām un elektroniskajām iekārtām, liecina Latvijā lielākā videi kaitīgo preču atkritumu apsaimniekotāja „Latvijas Zaļais elektrons” darbības rezultāti. Neskatoties uz to, ka ar katru gadu pieaug pārdoto elektropreču apjoms, sabiedrības izpratne un paradumi par nolietotās elektrotehnikas nodošanu nemainās. Arī iepriekšējos gados pārstrādei nodots vien nedaudz vairāk par ceturto daļu no tirgū realizētajām iekārtām.

Pēc A/S „Latvijas Zaļais elektrons” datiem 2012. gadā populārākajās preču grupās iedzīvotāji viss aktīvāk nodevuši: monitorus – 49% no šinī gadā realizētajām apjoma, mobilos telefonus – 25%, televizorus – 20%, liela izmēra mājsaimniecības iekārtas – 25% (veļasmašīnas, elektriskās cepeškrāsnis, mikroviļņu krāsnis, radiatori u.c.), liela izmēra dzesēšanas iekārtas (ledusskapji, saldētavas u.c.) – 25%, IT un elektronisko sakaru iekārtas (peles, printeri, skaļruņi, procesori, klaviatūras, kopētāji, telefoni, projektori u.c.) – 25%. Uz katru Latvijas iedzīvotāju pārstrādei gadā ir jānodod 4kg elektrisko un elektronisko iekārtu, Latvijā šis skaitlis joprojām ir nedaudz virs diviem kilogramiem no cilvēka.

„Lai uzlabotu elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu pārstrādes rezultātus un spētu tuvoties Eiropas Savienības (ES) direktīvas noteiktajiem rādītājiem, ir nepieciešams steidzami uzsākt vairākus pasākumus valstiskā līmenī. Būtiskākais ir izskaust nelegālo savākšanas plūsmu, kad uzņēmumi bez atļaujām piedāvā atkritumu izvešanu. Arī elektrisko un elektronisko iekārtu ražotāji aktīvāk jāpiesaista atbildībai par iekārtu pārstrādi, kā tas ir citās Eiropas valstīs. Turklāt valstī jāievieš iedzīvotājiem draudzīgāki un pieejamāki atkritumu savākšanas risinājumi, piemēram, nodrošinot iespēju nolietoto tehniku nodot tur pat, kur tā iegādāta - tirdzniecības vietās,” skaidro A/S „Latvijas Zaļais elektrons” pārstāvis Ilgmārs Purmalis. „Mūsu sabiedrībā turpinās krāšanas kults, kas joprojām nolietoto tehniku liek uzglabāt pieliekamajos, bēniņos, saimniecības telpās un garāžās. Gan ražotājiem un pārdevējiem, gan pārstrādātājiem un patērētāju organizācijām ir jāizglīto sabiedrība, informējot un skaidrojot šādas rīcības nelabvēlīgo ietekmi uz cilvēku veselību un vidi.”

Ekonomiskās lejupslīdes rezultātā 2009. gadā bija ievērojams kritums elektrisko un elektronisko iekārtu realizācijas apjomā, toties kopš 2010. gada daudzās elektrisko un elektronisko iekārtu grupās pārdošanas apjomi ir gandrīz dubultojušies. Savukārt iekārtu pārstrādes apjoma pieaugums ir nepietiekams un nespēs sasniegt rādītājus, kas ļautu 2016. gadā izpildīt ES regulējumu.

ES direktīvā par elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem Latvijai jau tā noteikti zemāki iekārtu savākšanas rādītāji. Tomēr līdzšinējās tendences ļauj prognozēt, ka noteiktajā termiņā – 2016. gadā – nespēsim sasniegt noteiktos rādītājus, pārstrādei savācot 40% no iepriekšējos trīs gados tirgū realizētajām elektrisko un elektronisko iekārtām. Tādējādi pret Latviju var tikt vērstas soda sankcijas, kas valstij var izmaksāt vairākus simtus tūkstošus un pat miljonus.

Latvijai un vēl deviņām dalībvalstīm, kam nav atbilstošas infrastruktūras un ir zemāks elektrisko un elektronisko iekārtu patēriņš, līdz 2016. gadam būs jāsavāc 40% no iepriekšējos trīs gados tirgū laisto elektrisko un elektronisko iekārtu. Līdz 2021. gadam savākto atkritumu īpatsvars jāpalielina līdz 65% no iepriekšējos 3 gados pārdotā daudzuma vai 85% no valsts teritorijā radītajiem elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem.

Kā nodot nederīgās elektriskās un elektroniskās iekārtas?

Lielās nolietotās elektrotehnikas savākšanu varat pieteikt, zvanot uz “Latvijas Zaļā elektrona” bezmaksas tālruni 800 00 515. Pakalpojums Rīgā un Pierīgā ir bez maksas. Zvanot uz norādīto tālruni, iespējams uzzināt arī papildus informāciju par atkritumu punktu atrašanās vietām, pieņemtajiem atkritumu veidiem, darba laikiem un kontaktiem visā Latvijā. Savukārt mazās nolietotās elektrotehnikas savākšanai “Latvijas Zaļais elektrons” ir izvietojis īpašas kastes „Maxima XX” un „Maxima XXX” veikalos. Tāpat vecās elektropreces var nodot „RD Electronic” veikalos.

Lai mazinātu draudus apkārtējai videi un uzlabotu pārstrādei atdoto nolietoto elektropreču apjomu, pavasarī tiks atsākta iedzīvotāju informēšanas un nolietotās elektrotehnikas savākšanas kampaņa visā Latvijā. Līdz ar sniega nokušanu ceļā pa Latviju dosies vides objekts Elektromonstrs, kas simboliski ataino Latvijas iedzīvotāju nolietotās elektrotehnikas uzkrājumus.