TOP 5 sadzīves tehnika ar lielāko elektrības patēriņu
Lai gan mūsdienās lielākā daļa sadzīves tehnikas tiek ražota īpaši efektīva, samazinot darbībai nepieciešamās elektrības patēriņu, tomēr elektrība tiek patērēta vairāk nekā jebkad. Ja mēs rūpīgāk novērtējam savu mājsaimniecību, varam secināt, ka elektronika ir visās telpās un lielā apjomā – sākot ar naktslampiņām un televizoru, beidzot ar cepeškrāsni un veļas mašīnu. Saraksts patiesībā ir ļoti garš – lielās elektriskās ierīces būs aptuveni 15, bet mazās ierīces vienā mājsaimniecībā var sasniegt pat 100 vienību un vairāk.
Svārstīgās elektrības cenas būtiski ietekmē ģimenes kopējās izmaksas par komunālajiem pakalpojumiem. Šī iemesla dēļ zemāk noskaidrosim, kuras ierīces visvairāk patērē elektrību un kā to lietošanu padarīt efektīvāku.
1. Ledusskapis
Mūsdienās teju neviena mājsaimniecība nav iedomājama bez ledusskapja. Ir jāņem vērā, ka no visām lielajām sadzīves tehnikām, tieši ledusskapim elektrības patēriņš ir visapjomīgākais, jo ierīce darbojas 24 stundas diennaktī. Elektrības patēriņš notiek gan saldēšanas, gan dzesēšanas procesā. Ir būtiski izvēlēties energoefektīvu ierīci, kas turklāt atbilst arī ģimenes nepieciešamībām. Eiropā vidēji 50 procentos mājsaimniecību ledusskapis ir lielāks nekā nepieciešams, kas nozīmē, ka lielu daļu laika tas stāv pustukšs, bet notiek pilna apjoma dzesēšana. Rodas lieks enerģijas patēriņš un negatīva ietekme uz vidi kopumā. Ieteikums neizmantot vecās paaudzes ledusskapjus, kuriem ir īpaši negatīva ietekme uz dabu.
2. Veļas žāvētājs
Šī ierīce attiecībā pret tās lietošanas biežumu patērē elektrību ievērojami vairāk. Lai elektrības patēriņš būtu mazāks, vienmēr jāizvēlas žāvētājs ar augstu energoefektivitāti un veļa jāžāvē optimālā apjomā (ne par maz, ne par daudz, jo tad žāvēšana var ievilkties un elektrības patēriņš var ievērojami palielināties), kā arī jāizvēlas enerģijas taupīšanas un noteiktajam apģērbam atbilstoša programma. Miksētie režīmi vienmēr būs ar lielāku elektrības patēriņu nekā specifiski vienam apģērba veidam paredzētie. Šajā gadījumā izdevīgs būs dinamiskais elektrības pieslēgums, kad veikt žāvēšanu var tad, kad elektrības cenas ir zemākas.
3. Mājas apgaismojums
Lai gan spuldzei elektrības patēriņš pati par sevi nav liels, tās sasummējot, tiek iegūts apjomīgs rādītājs. Mūsdienās arvien populārāks ir viedais apgaismojums. Tas darbojas uz sensoriem, kuri regulē gaismas aktivitāti atkarībā no kustības, kā arī iespējams kontrolēt gaismas spožuma līmeni, tādejādi elektrības patēriņš būtiski tiek samazināts. Arī LED spuldzes, kuras mūsdienās ir pieejamas plašā klāstā visa veida vajadzībām, ļauj būtiski samazināt elektrības patēriņu. Vidēji 10 procenti no kopējā elektrības rēķina ir tieši par ikdienas apgaismojumu. Vidēji vienā mājoklī ir ap 10 spuldzēm, un tās tiek lietotas piecas stundas diennaktī, skatoties gada nogrieznī. Kā vienkāršākais, bet būtiskākais ieteikums šai grupai elektrības cenas samazināšanai, ir maksimāli izmantot dienas gaismu.
4. Izklaides aprīkojums
21. gadsimtā lielai daļai no mājās esošajām izklaides ierīcēm – telefoniem, televizoriem, datoriem, planšetdatoriem, videospēļu konsolēm, mūzikas atskaņotājiem u. c. – nepieciešama elektrība. Īpaši nozīmīgs ir viedo kontaktdakšu lietojums, jo pretējā gadījumā ierīces pasīvi tērē elektrību 24 stundas diennaktī, ievērojami palielinot kopējo elektrības rēķinu. Elektrības patēriņš ir atkarīgs ne tikai no tehnikas lietošanas biežuma, bet arī no ierīces jaudas. Izklaides aprīkojums veido vidēji līdz pat 30 procentiem no kopējā mājsaimniecības elektrības rēķina, un visvairāk šajā grupā elektrība tiek iztērēta spēļu konsoļu lietošanas laikā. Lai šajā kategorijā samazinātu izmaksas, svarīgi atcerēties, ka tikpat aizraujoša izklaide var būt arī došanās dabā, galda spēles un citas aktivitātes.
5. Ēdiena gatavošanas ierīces
Pie šīs kategorijas pieder cepeškrāsnis, elektriskās plītis, tvaika katli, kafijas automāti, ūdens vārīšanas kannas, blenderi u. c. Cepeškrāsns patērē visvairāk elektrības, īpaši lietota ar augstiem grādiem. Mazās virtuves tehnikas ierīces vienmēr būs ekonomiskāka izvēle, piemēram, siermaizītes ātrāk un ar mazāku elektrības patēriņu uzceps tosteris, nevis cepeškrāsns, tāpat arī dažus šķīvjus ir izdevīgāk nomazgāt ar rokām, nevis darbināt nepilnu trauku mazgājamo mašīnu. Elektrība vienmēr tiks tērēta efektīvāk, ja vienlaikus tiks darbinātas vairākas ierīces, – to der atcerēties, veidojot ikdienas gatavošanas paradumus.
Tāpat ir svarīgi pieminēt, ka jebkura elektriskā ierīce patērē vairāk elektrības, ja tā ir bojāta vai neapkopta (piemēram, ir netīri filtri). Parūpējieties par ierīces kvalitāti, un tad tā spēs nodrošināt efektīvāku elektrības patēriņu.