Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:15, Did:0, useCase: 3


Padomi, kā izvēlēties LED spuldzes

Redakcija
Redakcija

Mūsdienās ir ienākušas daudzas jaunas tehnoloģijas. Tāpat ir mainījušās mums jau ierastās lietas. Vieni no jauninājumiem ir ienākuši arī elektroenerģijas nozarē, piemēram, jau ierasto kvēlspuldžu vietā ir parādījušās LED spuldzes. Protams, šāda veida spuldzes veikalos ir pieejamas jau vairākus gadus, tomēr ir cilvēki, kuri vēl nav sākuši regulāri iegādāties un savā mājoklī izmantot tieši šīs spuldzes.

Pat, ja tās veikalos atrodas jau vairākus gadus, iespējams, ir kādi jautājumi, kas ir palikuši neatbildēti tieši par LED spuldzēm. Lai saprastu, kādas LED spuldzes iegādāties mājoklim, nepieciešams iegūt vairāk informācijas. Raksta turpinājumā atradīsiet pāris vērtīgus padomus, kas ļaus izdarīt pareizo izvēli.

Vatu lielums
Iespējams, ka nevienam cilvēkam iepriekš nebija problēmu saprast, kā noteikt kvēlspuldžu spožumu. Ja agrāk bija pierasts iegādāties kvēlspuldzes ar 40, 60, 75 vai 100 vatiem, tad tagad tas ir nedaudz citādāk. Kvēlspuldzēm vatu skaits noteica to spožumu. Tas nozīmē, ka 40 vatu spuldzīte nebūs tik spoža kā 100 vatu spuldzīte.

Savukārt, LED spuldžu vati nosaka elektroenerģijas patēriņu nevis to spožumu. Lai noskaidrotu, cik spožas būs konkrētās LED spuldzes, nepieciešams vērst uzmanību, kāda ir gaismas plūsma.

Gaismas plūsmu mēra lūmenos. Šis ir ļoti būtisks faktors, kam vajadzētu pievērst uzmanību, iegādājoties LED spuldzes. Jāsaka, ka princips ir salīdzinoši vienkāršs, nepieciešams paskatīties, kāds lūmenu skaits ir norādīts uz spuldzītes iepakojuma. Jo lielāks tas būs, jo spožāka gaisma tiks izstarota.

Ir ražotāji, kuri uz iepakojuma norāda informāciju, kur tiek parādīts, cik vatu kvēlspuldzei atbilst konkrētā LED spuldze. Ja pats nesaprotat, cik lūmenu lielu spuldzi ņemt, tad ieteicams izvēlēties spuldzes, kurām uz iepakojuma ir norādīta iepriekš minētā informācija.

Gaismas temperatūra
Vēl nepieciešams pievērst uzmanību spuldzes izstarotajai gaismas temperatūrai. Šo temperatūru mēra Kelvina grādos. Temperatūra nosaka, kāda gaisma tiek izstarota telpā, piemēram, zilgana, balta vai arī dzeltenīga gaisma.
Lai vieglāk saprastu, nepieciešams pieminēt, ka kvēlspuldzes gaismas temperatūra ir sākot no 2700 līdz pat 3500 Kelvinu. Taču dienasgaismai raksturīgā temperatūra ir 4200 Kelvinu. Izvēloties spuldzes, vajadzētu paturēt prātā, ka cilvēka redzei vispierastākā ir dzeltenīgā gaisma.

Spuldzes cokols
Izvēloties spuldzes, noteikti vajag pārliecināties, ka tās atbildīs vajadzīgajam apgaismes ķermenim. Lai iegādātos pareizās spuldzes, jāpievērš uzmanība to cokolam. Veikalos lielākoties ir spuldzes ar E14 un E27 cokolu, protams, ir arī citi varianti, taču tie nav tik pieprasīti. E14 spuldze ir skrūvējama ar tievu galu, bet E27 ir skrūvējama ar resnu galu.

Energoefektivitāte
Noteikti arī energoefektivitāte ir jāņem vērā. Pašas labākās būs A un A+ klases spuldzes, taču par sliktākajām tiek uzskatītas G klases spuldzes. Lai zinātu, kurai klasei pieder konkrētā spuldze, nepieciešams izpētīt tās iepakojumu. Energoefektivitātes klase uz iepakojuma tiek norādīta ar melnu bultu. Par pietiekami labu variantu tiek uzskatītas spuldzes, kam ir 12kWh patēriņš. Protams, var atrast arī ekonomiskākas spuldzes.

Ja Jūs vēl domājat, vai ir vērts mainīt kvēlspuldzes pret LED spuldzēm, tad derētu zināt, ka, nomainot vecās spuldzes uz LED spuldzēm, iespējams par 90% ietaupīt elektroenerģiju. Tā kā LED spuldzes maksā vairāk par kvēlspuldzēm, tad iespējams pakāpeniski nomainīt spuldzes, sākot ar tām telpām mājoklī, kurā uzturaties visbiežāk.

Spuldzes kalpošanas laiks
Uzmanību vajadzētu pievērst arī spuldzes darbības laikam. Ņemot vērā ražotāju norādes, LED spuldze vidēji kalpo 30 000 stundas. Ja šīs stundas tiek pārvērstas gados, tad iznākums ir vērā ņemams. Protams, spuldzes darbības laiks ir atkarīgs arī no elektrosistēmas kvalitātes un tā, cik bieži dienas laikā spuldze tiek ieslēgta un izslēgta. Bet tāpat spuldžu kalpošanas laiks ir pietiekami iespaidīgs, lai pieņemtu lēmumu tādas uzstādīt savā mājoklī.

Ražotājs
Pirms konkrētās spuldzes iegādāšanās vajadzētu pievērst uzmanību arī tās ražotājam. Labāk izvēlēties zināmus ražotājus. Protams, to ražotās spuldzes noteikti būs dārgākas, bet vismaz Jums būs garantija, ka esat iegādājies kvalitatīvas un drošas spuldzes, kas kalpos ilgu laiku.

Kur iegādāties LED spuldzes?
LED spuldzes var iegādāties daudzos sadzīves preču veikalos, būvmateriālu veikalos, kā arī pārtikas veikalos. Tāpat LED spuldzes iespējams nopirkt internetā. Piemēram, interneta veikals 220.lv piedāvā plašu LED spuldžu klāstu, kurā noteikti varēsiet atrast savam mājoklim piemērotākās spuldzes.