Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:15, Did:0, useCase: 3


Mājas tehniskā pārbaude – lieka greznība vai nepieciešamība?

Redakcija
Redakcija

Bieži iegādājoties īpašumu, klients nemaz nezin ko viņš pērk. Lai klientam rastos pilnīga skaidrība, par pirkuma kvalitāti ir nepieciešama speciālista konsultācija. Arī bankas pie kredītu izsniegšanas pieprasa noteikt īpašuma tirgus vērtību. Ir plašas iespējas noalgot īpašuma vērtētāju, kas nosaka ēkas tirgus vērtību, balstoties tikai uz dokumentāciju. Vai nebūtu drošāk, ja tavu jauno īpašumu apsekotu sertificēts būvinženieris? Jautājam speciālistam par ēku tehniskās apsekošanas niansēm. Uzaicināju uz interviju Sia “Investcom” izpilddirektoru Leonīdu Ozoliņu.

1. Vai būvinženieris ikdienā biežāk apseko vēl nepabeigtus objektus, vai jau gatavus mājokļus pirms iegādes?
Klientu pasūtījumus varu sadalīt 3 daļās: 30% no pasūtījumiem ir jau gatavu objektu ekspertīzes pie pirkšanas un pārdošanas darījumiem, 30% no pasūtījumiem ir jaunbūves, kur klientam ir radušās aizdomas par būves defektiem un 30% ir uzbūvēti objekti ar defektiem.

2. Banka izsniedzot kredītu īpašuma iegādei pieprasa īpašuma vērtējumu. Vai šis vērtējums parāda ēkas tehnisko kvalitāti?
Mūsu firma sia “Investcom” veic profesionālu vērtēšanu, kas noteiks īpašuma gatavības pakāpi. Sertificēts būvinženieris izvērtē ari nama tehniskos defektus. Ja būve nav līdz galam izbūvēta, tad tirgus vērtība tiek rēķināta atpakaļgaitā. Paredzamie remonta izdevumi tiek atrēķināti nost no pilnās vērtības.

3. Vai ekspertīzes tiek veiktas pēc dokumentācijas, vai reāli tiek pārbaudīti celtniecībā izmantotie materiāli?
Pirmā īpašuma novērtēšana tiek veikta pēc dokumentācijas un ēkas apskates. Ja īpašnieks vēlas, tad ir iespējams papildus noteikt, kādi materiāli ir izmantoti. Tas protams palielina ekspertīzes izmaksas. Praksē ļoti reti ir gadījumi, kad nepieciešams laboratorijā veikt materiālu analīzi. Varu minēt piemēru, kur veicot ēku apsekošanu zem bēniņu pārseguma atklāja lielu daudzumu balta pulverveida materiālu. Šo pulveri nodevām būvinženieru savienības laboratorijā. Pēc slēdziena konstatēja, ka tas ir padomju laikos izgudrots siltināšanas materiāls – fenilformaldehīda putas. Ļoti reti izmantots materiāls.
Apsekojot ēku speciālists izvērtēs gan elektroinstalāciju kvalitāti, gan apkures sistēmas efektivitāti un arī ēkas energoefektivitāti.

4. Vai vērtējot daudzdzīvokļu mājā atsevišķu dzīvokli, tiek ņemts vērā mājas kopējais tehniskais stāvoklis?
Pērkot dzīvokli īpašnieks kļūst par mājas domājamās daļas īpašnieku. Līdz ar to viņa interesēs ir zināt ari mājas kopējo tehnisko stāvokli. Mūsu firma piedāvā veikt ēkas tehnisko apsekošanu un sagatavot atskaiti par konstatētiem defektiem un riskiem. Pēc šādas atskaites ir iespējams sastādīt veicamo darba plānu un nepieciešamo budžetu uzlabojumu veikšanai.

5. Kādos gadījumos ēku tehniskā apsekošana ir nepieciešama un kad tā neatmaksājas? Piemēram, pie pirkšanas, pārdošanas, īrēšanas vai izīrēšanas?
Visbiežāk klienti vēlas zināt ēku tehnisko stāvokli tieši pie pirkuma izdarīšanas. Mana prakse tikai vienu reizi īpašuma pārdevējs vēlējas dokumentāli parādīt pircējam, ka māja ir ļoti labā tehniskā stāvoklī un cena par to ir adekvāta. Taču diemžēl pieredze rāda, ka pārdevējs un banka nav ieinteresēti uzrādīt patieso tehnisko gatavību īpašumam.

6. Vai pilnu tehnisko apsekošanu īpašumam veic viens speciālists?
Parasti mēs šādas ekspertīzes veicam divatā ar kolēģi. Taču, ja ir nepieciešams izvērtēt kādu specifisku tehnisku mezglu, tad piesaistām atsevišķus speciālistus.
Sertificēts būvinženieris varēs kvalitatīvi izvērtēt jūsu īpašumu un sniegt ieteikumus uzlabojumiem. Var protams izmantot ari kaimiņu elektriķi un santehniķi, taču, ja rodas strīdus situācijas un lieta nonāk tiesā, tad juridisks spēks ir tikai sertificēta būvinženiera slēdzienam. Mūsu uzņēmums SIA “ Investcom” piedāvā pilnu pakalpojuma komplektu. Kā ari izmantojam modernu apsekošanas tehniku.”

7. Kāds ir Jūsu viedoklis, cik kvalitatīvas ir jaunuzceltās dzīvojamās mājas?
Katru objektu ir nepieciešams vērtēt atsevišķi. Varu teikt, ka jebkuras ēkas kvalitāti ietekme gan izstrādātais projekts, gan celtnieku veikto darbu atbilstība projektam. Par darbu atbilstību plānotajam seko līdz būvuzraugs. No tehniskā viedokļa Latvijas klimatam neatbilstošas ir ēkas ar stiklotām terasēm augšējos stāvos. Terases savienojuma vietās ar grīdu sniega un lietus ietekme ir lielāka. Kas ilgtermiņā palielina risku appludināt apakšējos kaimiņus.
Kā ari jaunie plastikāta logi vecajā mājā nav veiksmīgs risinājums, ja nav paredzēta speciāla ventilācija. Jaunajos objektos šādas problēmas nerodas.

8. Vai šogad pēc bagātīgas sniegotās ziemas ir ekspertīzes tieši Jumtiem?
Jā, šogad ir vairāk jautājumu tieši par jumtiem. Protams, ka biezā sniega sega ir sabojājusi daudz īpašumus. Mūsu valstī ir likums par jumtu tīrīšanu, lai novērstu sniega nokrišanu uz ietves. Bet šis gads ir parādījis, ka sniegs lielāku kaitējumu ir nodarījis tieši īpašumiem. Mans viedoklis ir tāds, ka pareizi uzceltai mājai jumtu nevajadzētu tīrīt. Problēmas rodas, kad bez speciālista ieteikumiem tiek siltināti māju bēniņi un rekonstruētas vecas mājas. Siltie bēniņi kausē sniegu uz jumta un tad rodas problēmas garāmgājējiem.

     [+] [-]

, 2011-06-29 21:35, pirms 13 gadiem
Interesanta intervija, paldies, ka Jums interesē ari pārējie cilvēki.