Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:15, Did:0, useCase: 3


Nekaitīgi tīrīšanas līdzekļi, ar kuriem aizstāt sadzīves ķīmiju

Redakcija
Redakcija

Vai esat kādreiz aizdomājušies par to, kādu ļaunumu cilvēka organismam nodara sadzīves ķīmija? Cik neskaitāmu slimību, alerģisku reakciju un postošu seku tā rada mūsu dzīvē? Daudzu patieso iemeslu mēs pat nenojaušam, taču pilnīgi iespējams, ka pie vainas ķīmiskie sadzīves līdzekļi. Tieši tāpēc portāls Epadomi.lv iepazīstina ar briesmām, ko var radīt šie līdzekļi, kā arī piedāvā vairākas nekaitīgas receptes, kā pašu spēkiem pagatvot veselībai nekaitīgus uzkopšanas līdzekļus.

Kāpēc sadzīves ķīmija ir bīstama veselībai?

1. Sadzīves ķīmijas sastāvā ir tā saucamās VAV jeb virspusēji aktīvās vielas, dažas no kurām var gadiem ilgi uzkrāties uz ādas, izjaucot šūnu membrānas veselumu un nokļūstot cilvēka organisma iekšienē. Rezultātā notiek traucējumi taukaudu, olbaltumu un ogļūdeņraža apmaiņas procesos.

Dažas VAV, ko satur ķīmiski ražotie sadzīves līdzekļi, piemēram, fosfāti spēj uzkrāties orgānos, veicinot šo vielu uzkrāšanos uz audu šķiedrām. Pēc dažiem pētījumiem, šāda veida ilgstoša iedarbība var novest pie saslimšanas ar vēzi. Iemesls tam- pastāvīgais intoksikācijas perēklis organismā.

Veļas pulveris

Pat tajā brīdī, kad ieberam veļas pulveri veļas mašīnā, mēs to ieelpojam, līdz ar to pulvera mikrodaļiņas nokļūst elpošanas ceļos, izraisot kairinājumu, iekaisumu un pat alerģiju. Mazgājot ar rokām, pulveris nokļūst mijiedarbībā ar roku ādu, caur kuras paplašinātājām porām- dziļāk cilvēka organismā.
Arī auduma izstrādājumi- īpaši kokvilna, vilna un pusvilna- pēc mazgāšanas parasti saglabā veļas pulvera daļiņas, un pat desmitkārtēja skalošana karstā ūdenī pilnībā neatbrīvo no tā ķimikātiem. Ideālajā variantā veļas pulverim būtu jāsartur ne vairāk par 5% VAV un fosfātu, taču lētajos mazgāšanas līdzekļos to var būt krietni vairāk.

Trauku mazgāšanas līdzekļi

Arī trauku mazgājamie līdzekļi ir pilni ar dažādām VAV. Pie kam daudzi no tiem uz trauku virsmas rada gandrīz nenomazgājamu plēvi, no kuras tauku molekulas burtiski "atlec", bet mēs to pastāvīgi ēdam. Lai atbrīvotos no šādas plēves, ir nepieciešams milzum liels ūdens daudzums, kas novestu pie ūdens pārtēriņa, bet anjonās VAV vispār izjauc dabīgās aktīvās ūdens īpašības.

2. Lētajos sadzīves ķīmijas līdzekļos lielos apjomos atrodas fosfora savienojumi, kas izraisa dermatītu. Sadzīves ķīmija vispār ir absolūts līderis starp alergēniem, un var izraisīt alerģisku reakciju ne tikai tiem, kas cieš no hroniskas alerģijas, bet praktiski jebkuram cilvēkam. Tā, piemēram, par nenosakāmas izcelsmes klepus iemeslu visbiežāk kalpo pulverveidīgie līdzekļi un aerosoli, kuru daļiņas pēc to lietošanas lielā vairumā paliek gaisā.

3. Lielākā dala sadzīves ķīmijas līdzekļu gan iziet sarežģītu daudzpakāpju sertifikāciju, tomēr fosfāti tik un tā atrodami daudzu līdzekļu sastāvā. Nokļūstot ūdenstilpnēs, tie veicina zilaļģu attīstību, kas var novest pie saindēšanās. Savukārt, netīrs dzeramais ūdens rada traucējumus normālai grūtniecības norisei, izraisa kuņģa zarnu trakta vēzi, pazemina imunitāti un saīsina cilvēka mūžu kopumā.

4. citi sadzīves ķīmijas lietošanas mīnusi:

- palielinās plastmasas iepakojumu lietojamība,
- pieaug pagaidām vēl neizpētītā gēnu mutācijas iespējamība,

Ar ko aizstāt kaitīgo sadzīves ķīmiju

Lielos vilcienos skatoties, varianti ir divi: iegādāties ekoloģiskos sadzīves un uzkopšanas līdzekļus (šobrīd tā nav problēma) vai pagatavot tos pašu spēkiem mājas apstākļos.

Praktiski jebkurš tīrīšanas līdzeklis ir viegli pagatavojams mājas apstākļos, un visas sastāvdaļas viegli pieejamas.

DZERAMĀ SODA- notīra praktiski jebko

CITRONA SULA- noņem rūsu, dezinficē, attīra flīzītes, noņem kaļķakmeni.

ETIĶIS- notīra traipus, dezinficē, attīra flīzītes, noņem kaļķakmeni. Ne visiem patīk tā aromāts, taču piekrītiet- dažs ķīmisks līdzeklis "smaržo" daudz trakāk.

NĀTRIJA TETRABORĀTS- novērš pelējuma veidošanos un izmantojams kā labs tīrīšanas līdzeklis.

SILTS ZIEPJU ŠĶĪDUMS- kalpo kā universāls mazgāšanas līdzeklis. Pievineojiet tam nedaudz dzeramās sodas un iegūsiet lielisku trauku mazgājamo līdzekli, kura sastāvā nebūs abrazīvo un kaitīgo ķīmisko līdzekļu. Pie kam ar šo maisījumu varat mazgāt arī linoleju.

OŽAMAIS SPIRTS- pievienojot pie ziepju šķīduma, iegūsiet lielisku mazgājamo līdzekļi virsmām, kas pārklātas ar eļļas krāsu.

SINEPES AR DZERAMO SODU- tāpat būs lielisks trauku mazgājamais līdzeklis, kas turklāt nekaitēs roku ādai.

SĀLS- lielisks līdzelis kaļķakmens un piedegumu notīrīšanai.

ZIEPJU RIEKSTI- tos var izmantot pat veļas mazgāšanai veļasmašīnā. tiesa, gaišām drānām būs jāpievieno balinātājs.

Noderīgi!

- Traukus būs vieglāk nomazgāt, kā arī ietaupīt ūdeni, ja visus piederumus vispirms saziepēsiet (turot ūdens krānu aizgrieztu ciet), bet pēc tam vienlaicīgi noskalosiet.

- sadzīvē labāk izmantot nevis birstošus pulverveida, bet gan šķidros uzkopšanas līdzekļus, vai arī tabletīšu formā- tajos ir mazāk gaisā nokļūstošo vielu.

- Vienmēr rūpīgi izlasiet konkrētā līdzekļa sastāvu un apskatiet tā marķējumu. Veselībai nekaitīgie līdzekļi ir apzīmēti kā "organic" vai tiem ir drošības sertifikāts.

Esiet veseli!