Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:15, Did:0, useCase: 3


8 garšīgas rudens laika konservējumu receptes. 2.daļa

Redakcija
Redakcija

Raža šoruden esot padevusies makten varena, tāpēc turpinām gatavot ziemai dažādus garšīgus un veselīgus salātus, konservus un biezeņus.

Saldo piparu pākstis tomātu sulā

Receptē dotais daudzums paredzēts divu litru burkas piepildīšanai.

16- 20 saldo piparu pākstis (bulgāru pipari),
1 litrs tomātu sulas,
2 tējkarotes sāls,
1 tējkarote cukura, 4 daiviņas ķiploka.

Saldo zaļo piparu pākstis notīra, nogriež galu, izņem sēklotni un blanšē 5-8 minūtes, līdz pākstis kļūst elastīgas un tās var ērti iepildīt burkā. Burkā ieliek ķiploka daiviņas un visu pārlej ar karstu tomātu sulu, kurai pievienots sāls un cukurs.
Burkai uzliek metāla vāciņu un sterilizē:

0,5 litru burkas- 60 minūtes
1 litra burkas- 90 minūtes.

Tad, kā parasti, burkas noslēdz un atdzesē.

Veselības salāti

Šie salāti ir ar augstu diētisko vērtību.

400 g burkānu,
300 g skābās šķirnes ābolu,
200 g selerijas saknes,
30 g puravu,
10 g mārrutku,
5 g ķiploku,
10 g zaļumu,
1,5 - 2 ēdamkarotes cukura, 2 tējkarotes sāls,
0,5 tējkarotes citronskābes,

0,5 litri ūdens pārliešanai.

Sulīgus burkānus un sakņu selerijas nomazgā, notīra, nomizo, noskalo un sarīvē uz rupjās sakņu rīves skaidiņās. Lai selerijas nepaliktu tumšas, rīvēšanas laikā pievieno nedaudz atšķaidītas citronskābes.

Ābolus nomazgā, tiem izņem serdi, sarīvē uz sakņu rīves. Puravus notīra un sagriež gredzenos.

Mārrutku sakni un ķiplokus notīra un sarīvē uz smalkās rīves. Zaļumus (dilles, pētersīļus, seleriju lapas) noskalo un sīki sagriež. Sagatavotos dārzeņus sajauc ar garšvielām un cieši iepilda izkarsētās burkās.

Burkas pārlej ar verdošu ūdeni tā, lai ūdens apsedz burkas saturu. burkām uzliek metāla vāciņus, pasterizē 85 grādu temperatūrā:

0,5 litru burkas 10 minūtes
1 litra burkas- 15 minūtes.

Tad burkas kā parasti aizvāko un atdzesē.

Salāti "Delikatese"

Šie salāti ir ne tikai garšīgi, bet arī ļoti dekoratīvi.

400 g tomātu,
300 g gurķu,
100 g ziedkāpostu,
100 g pupiņu,
50 g zirnīšu,
50 g puravu,
6 g citronskābes,
5 ēdamkarotes olīveļļas,

Pārliešanai:
1 litrs ūdens,
40 g sāls,
30 g cukura.

Tomātus un nomizotus gurķus sagriež 1 cm biezās šķēlēs. puravu saknes sagriež plānās ripiņās. Ziedkāpostu galviņas sadala mazās rozetēs un patur 1 stundu sālsūdenī.

Pupiņu un zirņu pākstīm nogriež slīpi abus galus, apvāra sālsūdenī pusmīkstas, tad strauji atdzesē aukstā ūdenī. Tāpat pusmīkstas apvāra ziedkāpostu rozetes.

Dezinficētā burkā kārtām ievieto gurķus, tomātus, pupiņu pākstis, ziedkāpostu rozetes, zirnīšu pākstis, puravus utt.

Pa starpām gar burkas malām ieliek pētersīļu un diļļu lapas. piepildītai burkai uzlej olīveļļu, pārkaisa citronskābi un pārlej ar karstu sāls un cukura ūdeni.

Burkai uzliek metāla vāciņu, pasterizē 90 grādu temperatūrā:

0,5 litru burkas- 20 minūtes
1 litra burkas- 30 minūtes.

Pēc pasterizēšanas burkas aizvalcē, apgāž ar vāciņu uz leju, pusstundu patur, tad atdzesē.

Marinēti ķiploki

1 kg ķiploku,
3 glāzes ūdens,
3/4 glāzes 9% etiķa,
1 ēdamkarote sāls,
1,5 ēdamkarote cukura,
1 šķēlīte mārrutku,
lauru lapas,
pipari,
dilles.

Dezinficētu burku piepilda ar notīrītām ķiploka daiviņām un pārlej ar sagatavotu marinādi. Marinādi vāra, pievienojot visas sastāvdaļas, izņemot etiķi, 3-5 minūtes. Beigās pievieno etiķi.

Burku azivāko ar plastmasas vāciņiem.

Kabaču adžika

1,5 kg kabaču,
800 g tomātu,
500 g sīpolu,
500 g ābolu,
200 g paprikas,
2 ķiploka galviņas,
100 ml eļļas,
1- 1,5 ēdamkarotes sāls,
1,5 - 2 ēdamkarotes cukura,
0,5 - 1 tējkarote maltu čili piparu,
etiķis.

Nomizotus un iztīrītus dārzeņus, izņemot ķiplokus, sasmalcina virtuves kombainā vai samaļ gaļas mašīnā un visu pilda katlā. Tad pievieno eļļu, sāli, piparus, cukuru, čili piparus, samaisa, uz vidēji lielas uguns, ik pa alikam apmaisot, uzvāra un no vārīšanās brīža turpina vārīt 45 minūtes. Pēc tam biezenim pievieno caur ķiploku spiedni izspiestus ķiplokus un vāra vēl aptuveni 10 m minūtes.

Karstu biezeni pilda burkās, katrā ielej pa 1 ēdamkarotei etiķa un sakrata. burkas aizvāko un uz pusstundu noliek ar vāciņu uz leju.

Marinēti ķirbji ar piparmētru

Šādi marinēti ķirbji ir ļoti, ļoti garšīgi.

1 kg gabaliņos sagriezta ķirbja,
250 g cukura,
1 ēdamkarote sāls,
250 ml baltvīna etiķa,
3 ķiploka daiviņas,
1 citrona miziņa (rīvēta),
4 piparmētras zariņi.

Ķirbjus ieber bļodā, samaisa ar cukuru, sāli, baltvīna etiķi, 250 ml ūdens un nomizotiem ķiplokiem. Uzliek vāku un atstāj 24 stundas, lai ievelkas. Nākamajā dienā ķirbjus ar marinādi ielej katlā, pievieno rīvētu citrona miziņu, uzvāra un uz lēnas uguns turpina vārīt, līdz ķirbji kļūst caurspīdīgi.

Tad tos tūlīt pat pilda burkās, katrā ieliek pa piparmētras zariņam un aizvāko ar plastmasas vāciņiem.

Burkānu un ābolu salāti

Pirms lietošanas salātiem nolej šķidrumu.

500 g burkānu,
500 g skābās šķirnes ābolu,
30 g mārrutku.

Pārlējumam:
1 litrs ūdens,
1 ēdamkarote sāls, 2-3 ēdamkarotes cukura.

Ābolus un burkānus nomazgā, notīra, noskalo un sarīvē uz rupjās sakņu rīves.
Notīrītu mārrutka sakni sarīvē uz smalkās sakņu rīves.
Visus trīs komponentus samaisa kopā un ar ēdamkaroti sapilda izkarsētās burkā.

Sagatavo pārlējumu: uzvāra ūdeni, pieliek sāli, cukuru, vēlreiz uzvāra. Sagatavotās burkas pārlej ar verdošu sāls un cukura ūdeni tā, lai šķidrums nosegtu salātus. Burkām uzliek metāla vāciņus, pasterizē 80-85 grādu temperatūrā:

0,5 litru burkas- 10 - 15 minūtes
1 litra burkas- 15 - 20 minūtes.

Pēc pasterizēšanas burkas aizvāko un pusstundu patur ar vāciņu uz leju.

Kaukāza plūmīšu jeb aliču pikantais biezenis

2 kg kaukāza plūmīšu,
100 g ķiploku,
200 g paprikas,
100 g pētersīļu zaļumu,
100 g koriandra zaļumu,
50 g diļļu,
sāls pēc garšas,
malti melnie pipari pēc garšas.

Plūmītes ber katlā, pielej nedaudz ūdens un uz lēnas uguns sautē mīkstas. Pēc tam izberž caur sietu, lai atbrīvotu no kauliņiem. Paprikai izņem sēklas, mīkstumu kopā ar nomizotiem ķiplokiem sasmalcina virtuves kombainā vai samaļ gaļas mašīnā. Zaļumus ļoti smalki sakapā.

Visus produktus pilda katlā, pieber sāli un piparus pēc garšas un uz lēnas uguns vāra 10- 15 minūtes.

Krastu biezeni pilda mazās burciņās, tad aizvāko.

Noderīgi!

Grāmata, kuru noteikti ieteiktu iegādāties katrai mājsaimniecei, ir apgāda Zvaigzne ABC grāmata "Dārzeņu, augļu un sēņu konservēšana". Šī ir viena no iecienītākajām konservēšanas recepšu grāmatām. Receptes gadu gaitā ir pārbaudītas; viss, kas pagatavots tā, kā grāmatā ieteikts, pagrabu plauktos bez bojāšanās uzglabājas ne vienu gadu vien. Grāmata veikalos tiek meklēta jau sen, jo iepriekšējo gadu izdevumi no biežas lietošanas daudzām saimniecēm ir sadalījušies pa lapiņām.
Grāmatā sniegtas receptes konservēšanai mājas apstākļos. Aprakstīts, kā skābēt, sālīt, marinēt un kaltēt dārzeņus, augļus, ogas un sēnes. Izklāstītas metodes ogu saglabāšanai ziemai bez karsēšanas. Sniegti sulu, kokteiļu un liķieru gatavošanas paņēmieni un receptes. Uzzināsiet arī, kā ar vienkāršu tehnoloģiju un nelieliem līdzekļiem no ogām, augļiem un to mizām sagatavot sukādes (sauso ievārījumu), ar ko aizstāt veikalos nopērkamos našķus.
Receptēs minētos dārzeņus, augļus un ogas viegli var izaudzēt katrā ģimenes dārziņā un konservus var sagatavot, izmantojot visparastāko virtuves iekārtu.

Otra grāmata, kuras iegādi nenožēlosiet, arīdzan izdota apgādā Zvaigzne ABC un tās nosaukums ir "Konservēšanas rokasgrāmata". 

Praktiskās un ļoti noderīgās rokasgrāmatas autore Iveta Galēja – pazīstamā kulinārijas un gastronomijas speciāliste, populāru pavārgrāmatu autore, žurnāliste, tulkotāja un Radio SWH "balss" – piedāvā vairāk nekā 300 konservēšanas receptes – gan pašradītas, gan pārņemtas no citu konservētāju pieredzes, pārveidotas un pielāgotas savai garšai.
Iveta Galēja raksta: "Lai gan konservēšanas pamatprincipi ir seni kā pasaule, produktu saglabāšanu burkās un kārbās mūsdienu izpratnē ieviesa franči. Par to paldies jāsaka gan Nostradamam, gan Napoleonam: pirmajam – par uzdrošināšanos saldos ievārījumus bagātināt ar pikantām garšvielām un sāļām piedevām, otrajam – par ideju pildīt produktus pudelēs.
Konservu gatavošana lielākās un mazākās burkās, muciņās un pudelēs jau gadiem ilgi ir mans vaļasprieks "ar garšu".
Konservēšana ir radošs process, kurā katrs var izpaust savus priekšstatus par garšu un smaržu harmoniju. Priecāšos, ja šajā grāmatā piedāvātās receptes kalpos par iedvesmas avotu lasītājiem un labas garšas cienītājiem!"