Trīsslāņu parketa ieklāšana, pielīmējot pie pamatnes
Lai gan trīsslāņu parketa popularitāte pēdējā gadā ir ievērojami mazinājusies, tomēr vēl joprojām šis materiāls tiek izvēlēts kā grīdas segums un arī veikta tā ieklāšana. Neapšaubāmi, ka trīsslāņu parkets kā materiāls nav slikts, taču Latvijā ļoti bieži ir sastopams tieši otrās šķiras trīsslāņu parkets, kas gan nodrošina ļoti labu materiāla cenu, bet nebūt ne labu kvalitāti. Parasti, kā vienu no argumentiem, par labu trīsslāņu parketa iegādei, pārdevēji piemin tā vienkāršo montāžu un, vairumā gadījumu, trīsslāņu parkets tiek ieklāts kā “peldošais segums”, tātad stiprinot to tikai savā starpā
Grīdasmeistars gan parasti iesaka saviem klientiem šo materiālu līmēt pie pamatnes un šoreiz, apskatot kādu no objektiem, kur Grīdasmeistars veica trīsslāņu parketa ieklāšanu līmējot pie pamatnes, mēs arī pacentīsimies uzskaitīt šādas ieklāšanas priekšrocības.
Vispirms jau jāpiemin tie gadījumi, kad trīsslāņu parkets ir kā labākais risinājums jūsu grīdai. Kā viens no tādiem ir “apsildāmā grīda” un vēlme, lai grīdas segums būtu no koka. Diemžēl, koks ir ļoti slikts siltuma vadītājs, tāpēc masīvkoks noteikti nav piemērotākais grīdas segums apsildāmajai grīdai. Taču, ja uz apsildāmās grīdas tiek ieklāts trīsslāņu parkets, kā “peldošais segums”, nereti tas diez gan ātri sāk deformēties (dēļi izliecas, piebriest vai tieši otrādāk, saraujas, veidojot izteikti nesmukas savienojumu vietas). Grīdasmeistars savā darba praksē ir pieredzējis gadījumus, kad uz apsildāmajām grīdām ieklātam trīsslāņu parketam sāk atlobīties virsējā kārta, taču šādi gadījumi ir vairāk saistīti ar pašu trīsslāņu parketa, kā materiāla, kvalitāti. Tāpēc vienmēr iesaka uz apsildāmām grīdām trīsslāņu parketu ieklāt pielīmējot pie pamatnes, tas ne tikai nodrošinās labāku siltumatdevi, bet arī neradīs vairumu no augstāk minētajām problēmām.
Šoreiz gan trīsslāņu parkets tika ieklāts kādas privātmājas otrajā stāvā, uz parastas finiera grīdas, bez grīdas apsildes. Kāpēc tad to vajadzēja līmēt pie pamatnes? Te nu nedaudz jāpievēršas trīsslāņu parketa ieklāšanas instrukcijai, ja tas tiek ieklāts kā “peldošais segums”. Proti, visur gar sienām un citām savienojuma vietām ir jāatstāj vismaz 10mm lielas spraugas, kā arī parketam katrā telpā ir jābūt ieklātam atsevišķi (visās durvju ailēs izmantojot savienojuma sliekšņus). Taču, ja mājas otrais stāvs ir diez gan liels (kopā ap 100 m2) un sastāv no daudzām telpām, bet sliekšņus durvju ailēs jūs nevēlaties, tad vienīgais pareizais risinājums ir ieklāt parketu pielīmējot pie pamatnes.
Parasti materiālu, kurš tiek līmēts pie pamatnes, ieklāšanu uzsāk no telpas vidus, tāpēc arī šoreiz ieklāšana tika uzsākta no trepju laukuma malas. Lai nofiksētu pirmās parketa līnijas, Grīdasmeistars izmantoja pieskrūvētus metāla leņķīšus un 10mm biezus finiera klucīšus. Tāpat arī ieklājot trīsslāņu parketu, pielīmējot to uz koka pamatnes, papildus ir iespējams izmantot arī parketa naglas. Starp citu, vēl diezgan bieži izplatīts defekts trīsslāņu parketa grīdai ir tā saucamā grīdas krakšķēšana - staigājot pa trīsslāņu parketu, kurš ir ieklāts kā “peldošais” segums tas nedaudz ”šūpojas, vietām radot nelielu, bet tomēr diezgan kaitinošu grīdas krakšķēšanu. Arī šis defekts nekad nerodas pielīmētai grīdai.
Vēl kāds no diezgan plaši izplatītiem trīsslāņu parketa defektiem (jo īpaši, ja grīda ir gaišā tonī un bez gropēm), ar laiku parādās spraugas savienojuma vietās, kuras kļūst melnas un diezgan neglītas. Te gan jāatzīmē, ka šo parādību arī pielīmēšana neizslēdz pilnībā, jo trīsslāņu parkets ir ražots no koka, bet tas, savukārt, pie temperatūras un mitruma svārstībām mēdz sarukt vai piebriest, taču pielīmētam trīsslāņu parketam šī parādība ir izteikti mazāka (tieši tāpēc, līmējot pie pamatnes, grīdu var ieklāt bez kompensācijas sliekšņiem).
Diezgan bieži problēmas ar trīsslāņu parketu rodas nelielās un šaurās telpās (piemēram gaiteņos). Parasti šādās telpās nav mēbeļu, tātad grīdu nekas nepiespiež un trīsslāņu parkets šādās vietās mēdz sākt deformēties (dēļi sāk izliekties, veidojot tādas kā gaisa pumpas grīdas vidū, kas neizbēgami noved pie savienojuma vietu salūzšanas). Tāpēc arī šādās telpās trīsslāņu parketu noteikti būs labāk līmēt pie pamatnes.
Starp citu, šoreiz Grīdasmeistaram pagadījās tiešām diezgan sarežģītas konfigurācijas grīda, aptuveni puse ieklāšanas tika veikta taisni, bet puse pa diagonāli un ja ņem vērā, ka vietām trīsslāņu parketa dēļi no gaiteņa uz abām pusēm “iegāja” istabās, tad grīdas garums šādās vietās veidojās diez gan iespaidīgs. Šāda ieklāšana ir diezgan sarežģīta gan pielīmējot, gan “peldošajā klājumā”, taču mēģināt ieklāt parketu pašu spēkiem (vai uzticēt šo darbu kaimiņam, kurš it kā ir celtnieks) mēs noteikti neieteiktu, jo pat meistariem tas radīja zināmas grūtības. Te vēl būtu jāpiemin, ka izmaksas trīsslāņu parketa ieklāšanai pielīmējot pie pamatnes gan ir nedaudz dārgākas, nekā “peldošajam klājumam”, taču līme izmaksā aptuveni tikpat, cik korķa apakšklājs.
Kā vēl vienu no “peldošās ieklāšanas” priekšrocībām parasti min iespēju nomainīt kādu no bojātiem parketa dēļiem. Tā tas protams ir, tikai, ja šāds dēlis ir jānomaina telpas vidū, tad vienalga nāksies izjaukt visu grīdu. Taču arī pielīmētam trīsslāņu parketam ir iespējams veikt šādu - viena dēļa nomaiņu. Taču, ja pēc vairāku gadu ekspluatācijas Jūs gribēsiet grīdu pārslīpēt un pārlakot vai pāreļļot, tad ar pielīmētu trīsslāņu parketu problēmas neradīsies, taču ar “peldošajiem klājumiem” tādas ir gan - diezgan grūti ir noslīpēt virsmu, kura, kaut nedaudz, bet tomēr kustas.
Un visbeidzot, kādos tad gadījumos mēs saviem klientiem iesakām izvēlēties trīsslāņu parketu. Tātad, pirmais ir apsildāmās grīdas, otrais, ja Jūs vēlaties kādas īpašas, ekzotiskās koksnes grīdu, šādā gadījumā trīsslāņu parkets būs pat vairākas reizes lētāks nekā masīvkoks. Tāpat, ja Jūs vēlaties grīdu no platiem dēļiem, bet pamatne ir no betona, arī šādā gadījumā trīsslāņu parkets, iespējams, būs labāks materiāls par masīvkoku. Taču jāņem arī vērā, ka trīsslāņu parketu nez vai varēs pārslīpēt vairāk, kā divas reizes (arī mēs zinam, ka pārdevēji veikalos stāsta par 5., 6. reizēm, taču tas ir ļoti apšaubāmi, ja ņem vērā, ka virsējā trīsslāņu parketa kārta ir 3-4 mm ), tātad, aptuvenais trīsslāņu parketa kalpošanas ilgums ir 15-20 gadi, savukārt masīvkoks nokalpos krietni ilgāk.
www.grīdasmeistars.lv