Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:13, Did:0, useCase: 3


Kā rūpēties par četrkājaino draugu rudens sezonā

Redakcija
Redakcija

Lai uzturētu suņa veselību labā formā rudens sezonā ir vairākas lietas, kas tev būtu jāzina un jāievēro. Tāpēc ieklausies vērtīgos padomos, ko sniedz praktizējoša veterinārārste Aelita Baumane un Latvijā populārās suņu barības DOGO zīmola vadītāja Ligita Strode.

Uzmani suni no ērcēm

Lai arī iestājies rudens, tas nenozīmē, ērces vairs nav bīstamas. Pētījumi liecina, ka daudzas ērču sugas ir aktīvas pat ziemas periodā un spēj pārdzīvot pirmo salu. Lai pasargātu savu suni no ērcēm, neradi šiem insektiem labvēlīgu vidi – likvidē to iecienīto vidi, piemēram, lapas un dārza atkritumus, kur ērces dažkārt var izdzīvot visu ziemu. Turpini lietot ērču atbaidīšanas līdzekļus, ir sevišķi tad, ja kopā ar suni pavadi daudz laika svaigā gaisā.

Piesargies no žurku indes un citām grauzēju indēm

Rudens ir laiks, kas peles, žurkas un citi grauzēji meklē vietu, kur paglābties no aukstuma, un bieži vien tās var ieviesties tavās mājās. Esi uzmanīgs, kad izvieto savā mājoklī peļu slazdus un indes grauzējiem. Neviens negrib peļu invāziju, taču daudzas veikalos nopērkamās indes var būt ļoti kaitējošas suņiem un citiem mājdzīvniekiem. Ja suns apēdīs indi tiešā veidā vai kopā ar saindētu grauzēju, sekas var būt letālas. Pārrunā ar savu veterinārārstu par insektu kontroles metodēm, kas ir drošas suņiem un citiem mājdzīvniekiem.

Uzmanību – indīgas sēnes

Rudens ir sēņu ražas laiks. Lai gan lielākā daļa sēņu ir pilnībā drošas, dažas no tām ir ļoti toksiskas gan mums, gan mūsu spalvainajiem draugiem. Pāršķirsti grāmatas par sēnēm un uzzini, kuras no tām var nodarīt kaitējumu tava suņa veselībai vai pat apdraudēt dzīvību. Ja tev šķiet, ka suns ir apēdis indīgu sēni, nekavējoties nogādā savu mīluli pie veterinārārsta.

Baro suni pareizi

Ārā ir kļuvis vēsāks, un zemāka temperatūra nozīmē, ka sunim ir vajadzīga lielāka enerģija, lai justos silti. Iespējams, tev nepieciešams dot sunim nedaudz vairāk barības. Pārtika dod ķermenim siltumu, tāpēc suņiem, kas daudz laika aktīvās nodarbēs pavada ārā, ir jāēd vairāk nekā vasarā. Tomēr nesāc uzreiz dot sunim vienkārši vairāk barības – vispirms konsultējies ar savu veterinārārstu, jo katra suņa vajadzības ir atšķirīgas.

Uzmani suni no antifrīza

Rudens ir laiks, ka cilvēki sagatavo savas automašīnas ziemai un bieži vien maina antifrīzu un citus šķidrumus, kuri var būt nāvējoši mūsu mājdzīvniekiem. Ņem vērā – viena vai divas tējkarotes antifrīza var nogalināt aptuveni astoņus kilogramus smagu suni. Problēma slēpjas etilēnglikolā – tā ir antifrīza sastāvdaļa ar slimīgi saldu smaržu, kas vilina mājdzīvniekus to uzlaizīt. Tāpēc – ja antifrīzs ir izlijis, ir svarīgi tā traipus nekavējoties notīrīt, un pārliecināties, vai tavs suns vai cits mājdzīvnieks neatrodas garāžā, kad tu maini automašīnas šķidrumus.

Sargi suni no šokolādes un sātīgas pārtikas

Rudens un ziemas periods ir dažādu svētku laiks, kad mēs vairāk lietojam sātīgu, smagu barību un saldumus. Svarīgi nepieļaut, lai tavs suns nelietotu uzturā produktus, kas var izraisīt saslimšanu, piemēram, šokolādi, vīnogas vai rozīnes, jo tās ir toksiskas suņa organismam. Augsta tauku līmeņa pārtika var izraisīt dažādas kuņģa un zarnu trakta problēmas - caureju, gastroenterītu vai pat aizkuņģa dziedzera iekaisumu pankreatītu. Nedodiet arī sunim sīkus kauliņus, kas palikuši pāri no svētku cepeša, jo tie var izsaukt aizrīšanās risku.

Kas gan var būt jaukāk kā saulainā brīvdienas pēcpusdienā doties rotaļīgā brīvdienu pastaigā ar savu suni, tāpēc aicinām ikvienu suņa īpašnieku rūpēties par sava mīluļa veselību.

Ieskaties! Tas var noderēt!

Šī Apgādā Zvaigzne ABC izdotā Suņumīļa rokasgrāmata ir sarakstīta viegli uztveramā formā un bagātīgi ilustrēta, kas jebkuram suņa saimniekam palīdzēs labāk saprast sava suņa uzvedību un to, kā savas attiecības ar četrkājaino draugu iespējams veidot tā, lai ieguvējs būtu gan saimnieks, gan suns.
Suņi sazinās īpašā “valodā”, kuras pamatā ir ķermeņa pozas, mīmika, rējieni, rūcieni un kaucieni. Šajā valodā ir daudz smalku, bet nozīmīgu nianšu, un tā ir ļoti atšķirīga no cilvēku verbālās komunikācijas, tomēr to ir iespējams iemācīties. Suņumīļa rokasgrāmatā izskaidrots, ko suns cilvēkam cenšas pavēstīt ar savu uzvedību un kā viņš pats saprot cilvēka ķermeņa valodu un mēģinājumus ar viņu sazināties.

Suns tiek pamatoti dēvēts par cilvēka labāko draugu; ir zinātniski pierādīts, ka suņi paaugstina cilvēku dzīves kvalitāti. Suņumīļa rokasgrāmata palīdz cilvēkam kļūt par labāku suņa draugu, piedāvājot skaidrojumus, kāpēc suņi dara to, ko dara. Grāmatā sniegti padomi suņa apmācīšanai, izplatītāko veselības un uzvedības problēmu risināšanai, kā arī saišu stiprināšanai starp cilvēku un viņa četrkājaino mīluli. Pareiza suņu saziņas izpratne ir nepieciešama gan suņa, gan viņa saimnieka priekam un laimei.

Ātri, vienkārši un nebūt ne dārgi!