Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:259, Did:0, useCase: 3


Jūrmalas pilsētvidē atgriezies iecienītais apskates objekts “Globuss”

Redakcija
Redakcija

23. jūlijā Jūrmalā, Turaidas un Jomas ielas krustojumā, ar ABLV Charitable Foundation atbalstu pēc restaurācijas uzstādīts vēsturiskais vides objekts “Globuss”.

“Globuss” netālu no Dzintaru koncertzāles tika uzstādīts pagājušā gadsimta 70. gadu sākumā, līdz ar to daudzu pilsētas viesu uztverē tas ir šī laika simbols, ko apliecina arī globusa kartē iezīmētās valstu teritorijas. Kartē ar gaismas aplīšiem ietvertas arī Jūrmalas sadraudzības pilsētas kopš 70. gadiem.

Pagājušā gada maijā “Globuss” tika demontēts restaurācijai, jo vides objekts bija cietis laikapstākļu un cilvēku neapzinīgās rīcības dēļ.“Lai Latvijā vecākais lielais globuss varētu priecēt pilsētniekus un viesus, esam rūpējušies par to kopš tā rekonstrukcijas 2003. gadā un ik gadu sapošam pilsētas svētkiem. ABLV Charitable Foundation gādību par globusu nostiprināja partnerības līgumā ar Jūrmalas pilsētas domi, uzņemoties pilnīgu tā restaurāciju un apņemoties arī turpmāk veikt ikgadējas pārbaudes, kā arī nepieciešamības gadījumā – remontdarbus. Mums ir svarīgi ne tikai bagātināt pilsētvidi ar mākslas objektiem, bet arī parūpēties, lai tie nezaudē estētiku ilgtermiņā,” stāsta ABLV Charitable Foundation valdes priekšsēdētāja Zanda Zilgalve.Skulptūras “Globuss”, kuras diametrs ir divi metri, vēsturiskā veidola atjaunošanas procesā izgatavota jauna ekvatora un meridiānu vara apdares paneļu nesošā konstrukcija, kā arī atbalsta kāja novietnei pret zemi. Lai aizsargātu no ārējās vides ietekmes globusa nesošo konstrukciju, tā atjaunošanai izmantots ilgmūžīgs materiāls, cinkots tērauds. Daļa laikapstākļu ietekmē cietušo vara apdares paneļu tika restaurēta, daļa – veidota no jauna, izmantojot vēsturisko vara apstrādi cizelēšanas tehnikā, un izvietota uz ekvatora, meridiāniem un globusa lodes nesošās konstrukcijas. Tāpat “Globusam” atjaunoti kustības un gaismas mehānismi – tas atkal griezīsies ap savu asi, un lampiņas izgaismos skulptūrā atzīmētās Jūrmalas sadraudzības pilsētas.
Elektrokumunikācijas pievadi vides objektam nodrošina SIA “Jūrmalas gaisma”.

Globusu pēc Jūrmalas pilsētas domes pasūtījuma atjaunojis diplomēts metālmākslinieks Ainārs Sils (SIA “Sils un Sili”) darbnīcā Jaunpiebalgā. “Globusa" rekonstrukcijas izmaksas gandrīz pilnībā sedza ABLV Charitable Foundation.