Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:259, Did:0, useCase: 3


5 fakti par Jūrmalas greznāko daļu - Dzintariem

Redakcija
Redakcija

Šonedēļ Jūrmalā norisinās Jūrmalas festivāls ar grandiozu koncertu sēriju Dzintaru koncertzālē, ko papildinās Salsas nakts Dzintaru pludmalē un tradicionālie Jomas ielas svētki. Lielākā daļa pasākumu norisināsies kūrortpilsētas greznākajā daļā Dzintaros, kas 19.gadsimtā bija iecienīta aristokrātu apmešanās vieta. Gatavojoties festivālam, Jūrmalas pilsētas Tūrisma informācijas centrs piedāvā piecus interesantus faktus par Dzintariem.

1. Nosaukta par godu Edinburgas princim
Vēsturiski Dzintari pazīstami kā Edinburga, kas nosaukta par godu Krievijas ķeizara Aleksandra II meitas Marijas precībām ar Edinburgas hercogu Alfrēdu. Kopš 1922. gadakūrortpilsētas daļa ieguva Dzintaru nosaukumu, kas atvasināts no vārda “dzintars”.



2. Dzintaru vasarnīcas rajons–senākā koka apbūve Jūrmalā
Dzintariir viens no greznākajiem rajoniem Jūrmalā ar vēsturisko plānojumu un vasarnīcu tipa koka apbūvi. Koka ēkām raksturīgisīkrūšu logi, verandas un jumta izbūves, bet greznākajām, ko projektējuši tādi ievērojami arhitektikā V. Bokslafs, E. Laube, K. Morbergsun citi, ir plaši dārzi, baseini, strūklakas un dārza skulptūras. Savulaik šīs mājas cēla turīgi rīdzinieki un iebraukušie Krievijas aristokrāti, tāpēc ēku plānojums ir vērienīgs un respektabls.



3. Pirmā slēgta tipa koncertzāle Latvijā
Dzintari ir slaveni ar unikālo arhitektūras pērli –Dzintaru koncertzāli, kas pēckara gados bija Jūrmalas koncertdzīves norišu centrs.Koncertzāles pirmsākumi meklējami jau 19. gs. beigās, kad tā bija pazīstama kā Edinburgas kūrmājas koncertdārzs.Koncertzāles komplekss ietver elegantu 20. gs. 30. gadu neoeklektisma stila koncertzāli – Mazo zāli, un akustiski izcilu 60. gadu vasaras segto koncertdārzu – Lielo zāli.Viss Dzintaru koncertzāles komplekss ir iekļauts Latvijas Kultūras kanonā.



4. Dzintaros uzcelta Latvijas lielākā būvuzņēmēja Kristapa Morberga vasarnīca
Vasarnīcas ēka celta 1883. gadā un piederējusi Latvijas lielākajam būvuzņēmējam, arhitektam un mecenātam Kristapam Morbergam. Vasarnīcas ēka ir neogotiskās koka arhitektūras piemineklis, kas 19.gs. beigās ieguva dzelzs lokšņu apdari. Vasarnīcapaplašināta un pilnveidota līdz 1914.gadam. Ēku īpašnieks novēlējis Latvijas Universitātei.Vēlākajos gados veikta ansambļa ēku un interjeru restaurācija, un pie vasarnīcas izveidots dārzs ar eksotiskiem augiem.



5. Jūrmalas centrā atrodas 200 gadu veca priežu audze un aizsargājamie biotopi
Dzintaru mežaparks ir unikāls ar savu novietojumu, jo tā 14 hektārus lielā dabas pamatnes teritorija atrodas pašā Jūrmalas pilsētas centrā Dzintaros. Parka lielākā vērtība ir 200 gadus veca priežu audze un aizsargājamie biotopi - mellenāji, kas līdz mūsdienām saglabājušies neskarti. Mežaparkā atrodas arī 35 metrus augstais Dzintaru skatu tornis, no kura skatu platformas paveras skats uz Jūrmalas pilsētu un Baltijas jūras piekrasti.

Jūrmalas Festivāla ietvaros 15.jūlija vakarā no plkst. 22.00 līdz plkst. 2.00 Dzintaru pludmales smiltīs notiks pirmā Salsas nakts Jūrmalā. Izjūtām bagātās latino dejas soļus būs iespēja izdejot karstasinīgās latīņamerikas grupas „Mercadonegro” pavadībā. Enerģiskos mūzikas ritmus uz skatuves turpinās latviešu mūziķu trio “3Live Project”. Pasākuma laikā būs iespēja vērot bārmeņu šovu “Martandi”, krāšņu brazīliešu deju šovu “BrazilianQueens”, kā arī uguns mistērijas šovu “Athar”.

Jau septiņpadsmito gadu pēc kārtas 16. jūlijā norisināsies Jūrmalas centrālās ielas – Jomas ielas – svētki, kas priecēs ar teātra uzvedumiem, muzikāliem priekšnesumiem, sportiskām aktivitātēm un aizraujošu programmu pašiem mazākajiem. Majoru stāvlaukumā norisināsies starptautisks basketbola turnīrs “GhettoBasket”, bet paši mazākie svētku apmeklētāji varēs baudīt koncertus, interaktīvu izrādi, kā arī dejas un rotaļas Horna dārzā. Jūrmalas festivāla programma pieejama Jūrmalas pilsētas mājaslapā: Sākumlapa Jūrmalas dome

Ieeja pasākumos bez maksas.