Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:287, Did:0, useCase: 3


Kā atšķirt – mīlestība vai draudzība?

Redakcija
Redakcija

Draudzībai un romantiskām attiecībām ir daudz kopīga, tāpēc dažreiz viegli sajaukt vienu ar otru. Kur ir robeža starp draudzību un mīlestību? Vai vajadzētu palikt labākajiem draugiem vai spert soli pretī kam vairāk? Kā saprast, ko patiesībā jūtam? Atbild psiholoģe Terēza Didonato (Theresa E. DiDonato).

Runā, ka ideālas laulības noslēpums ir - vīram un sievai jābūt labākajiem draugiem. Tik tiešām - ģimenes psihologi vairākkārt apstiprinājuši - ja partneri viens otru uztver kā draugus, viņu attiecības turpinās daudz ilgāk.

Bet ko tad, ja jūtas, ko lolojam pret vīrieti, ir tikai platoniskas? Ko darīt, ja viņā saskatām labāko draugu, uzticamu atbalstu, taču šīm jūtām nav nekā kopīga ar romantiskām jūtām un seksuālo tieksmi? Ir vairāki faktori, kurus visbiežāk asociējam ar romantiskām attiecībām, lai gan tie svarīgi arī draudzībā.

Kas kopīgs draudzībai un mīlestībai

1. Pieķeršanās. Pieķeršanās kādam var nebūt seksuāla vai romantiska. Labākie draugi mēdz pieķerties viens otram. Cilvēki, kuri draudzējas gadiem, atšķirtībā var izjust tādas pašas emocijas kā mīlētāji.

2. Tuvība. Kad kādam atveramies, dalāmies ar sapņiem, domām, mērķiem un plāniem, saprotams, ka šis cilvēks kļūst daudz tuvāks nekā pārējie. Ja pretī saņemam tādu pašu atklātību, rodas cieša saikne, kuras pamatā ir uzticēšanās un izpratne. Tas iespējams gan starp draugiem, gan mīlniekiem.

3. Cieņa. Veselīgu romantisko attiecību pamatā ir savstarpēja cieņa, to pašu var teikt par draudzību. Bet nevar apgalvot, ka, ja tu apbrīno un sajūsminies par tuvu cilvēku, tad pret viņu izjūti ko vairāk kā draudzīgas jūtas. Draugi, kurus var apbrīnot un priecāties par viņu panākumiem, tikai padarīs tevi labāku, iedvesmojot uz jauniem sasniegumiem, bet viņu cieņa neļaus nolaist rokas pat vissarežģītākajās situācijās.

4. Atbalsts. Sniegt savstarpēju atbalstu ir galvenais uzdevums gan draudzīgās, gan romantiskās attiecībās. Tas palīdz uzplaukt, attīstīties, mainīties un izturēt visu, kas ar mums notiek.

5. Prieks. Izbaudīt vienam otra sabiedrību, kopā izklaidēties, smieties par vieniem un tiem pašiem jokiem un gaidīt jaunu tikšanos - tas nebūt nenozīmē, ka jums ir mīlas dēka. Taču tā noteikti ir droša zīme, ka esat ļoti, ļoti labi draugi.

Kā mīlestība atšķiras no draudzības

Pirmā un galvenā atšķirība ir sekss. Bet arī šīs robežas mūsdienās ir izplūdušas - nedrīkstam aizmirst par “seksa draudzības vārdā” esamību. Tomēr ir arī citi attiecību aspekti, kas mīlētājus atšķir no tuviem draugiem.

1. Kopīgi mērķi. Ar kopīgas nākotnes plānošanu nodarbojas tikai romantiskie pāri. Kaut arī draugiem var būt pilnīgi vienādi uzskati par reliģiju, politiku un dzīvesveidu, viņu dzīves mērķi necenšas rast kopsaucēju.

2. Laiks un uzmanība. Romantiskās attiecībās partneri visu savu brīvo laiku un uzmanību velta viens otram, ko nekad nevar atrast pat visstiprākajā draudzībā. Viņi abi izvēlas koncentrēties viens uz otru, un uzmanība, ko saņem no otra, ļauj justies labi. Un otrādi - ja kāds no abiem vairs nevēlas tērēt enerģiju partnerim, tas var nozīmēt, ka attiecības drīz beigsies.

3. Savstarpēja atkarība. Sociālā psiholoģe Caryl E. Rusbult apgalvo, ka partneru savstarpējās atkarības pakāpi var uzskatīt par romantisko attiecību noteicošo faktoru. Jā, draugi ir atkarīgi viens no otra, bet mīlētāju dzīves ir ciešāk savstarpēji saistītas. Atrodoties attiecībās, divi cilvēki arvien vairāk paļaujas viens uz otru un galu galā aizvieto “es” un “tu” ar “mēs”.

4. Pozitīvas ilūzijas. Veselīgās attiecībās partneri ir viens otru apbūruši un aizrāvušies viens ar otru. Viņi lolo lielas cerības un priekšstati par mīļoto bieži nesakrīt ar realitāti. Tieši tas atšķir mīlestību no draudzības.

5. Ietekme. Protams, draugi ietekmē lēmumu pieņemšanu, mērķus un plānus, vēlmes un izredzes, bet mīļotajam te ir lielāka vara. Mēs mēdzam padarīt partnerus par daļu no sevis, uztvert sevi caur mīļotā prizmu. Ar draugiem tas nav iespējams.

6. Pienākumi. Par tiem bieži aizmirst, bet no tiem atkarīgs, vai attiecības paliks draudzīgas vai pārvērtīsies romantiskās. Pats lēmums uzsākt romantiskas attiecības ir nopietns solis, kas prasa visu plusu un mīnusu, iespēju, priekšrocību apsvēršanu, apliecina stabilitāti un atspoguļo apzinātu izvēli radīt pāri.