Padomi svētku svinēšanai un atpūtai pie dabas
Tā kā laiks mūs šobrīd lutina ar sauli un siltumu, daudziem ir atvaļinājumi, citiem vienkārši brīvas nedēļas nogales, kuras gribas pavadīt pie dabas krūts, izraujoties no pilsētas steigas un putekļiem, neaizmirsīsim par videi draudzīgu atpūtu.
Tā kā līdz brīvdienām atlikušas vēl dažas darba dienas, „Zaļā josta” sagatavojusi vairākus ieteikumus, kā sagatavoties un pavadīt videi draudzīgu atpūtu pie dabas – lai ceļojums noritētu godam un to radītā līksmība nekaitētu videi.
Gatavošanās
Lai brīvdienas sagādātu patiesu prieku, tām ir jāsāk gatavoties laikus. „Zaļā josta” iesaka vairākus noderīgus padomus, kā sagatavoties brīvdienām videi draudzīgā un apdomīgā veidā:
1. Svētku galds.
Pie mums vasara ir pilnbriedā, tāpēc palutiniet sevi un savus viesus ar ekoloģisku, Latvijā audzētu pārtiku – svaigiem dārzeņiem un zaļumiem, vietējām ogām un citiem lauku labumiem.
2.Trauki.
Savam svētku galdam izvēlieties videi draudzīgus traukus un galda piederumus. Lai radītu mazāku kaitējumu videi, iespēju robežās atsakieties no vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem, jo pēc maltītes notiesāšanas tie ir tik ļoti saķēpāti ar pārtikas pārpalikumiem, ka vairs nav derīgi otrreizējai pārstrādei un kļūst par atkritumiem. Protams, tos var nomazgāt pirms izmešanas, bet, ja reiz esat noskaņoti trauku mazgāšanai, tad ir izdevīgāk lietot parastos galda traukus un piederumus, jo tie jums kalpos ilgi un uzticami un atšķirībā no plastmasas traukiem, nekļūs par atkritumiem. Lieliska alternatīva ir biopolimēru vienreiz lietojamie galda trauki un piederumi, kas pēc svētku mielasta nobaudīšanas ir izmetami kompostā.
3.Mazāk iepakojuma.
Izvēlieties preces, kurām ir mazāk iepakojuma vai iepakojums ir videi draudzīgs. Ja dodaties svinēt uz vairākām dienām, pērciet produktus lielākos iepakojumos un atsakieties no mazajām paciņām un vienreizējās lietošanas precēm. Ja ir iespējams izvēlēties starp alternatīvām precēm, dodiet priekšroku tām, kas ir videi draudzīgākā iepakojumā – tādā, kas dabā sadalās (auduma, papīra, kartona, biopolimēru), tādā, kas ir piemērots otrreizējai pārstrādei (PET, stikls, papīrs) vai kas ir vairākkārt lietojams un piemērots citu produktu uzglabāšanai vai iesaiņošanai (burciņas ar vāku, metāla kārbiņas, auduma maisiņi). Lai mazinātu radītā iepakojuma daudzumu, gatavojiet ēdienus pašu spēkiem un uz svinību vietu vediet jau servēšanai paredzētos traukos. Arī mājās iemarinēts šašliks garšo krietni labāk, turklāt uz svinību vietu to var vest katlā, kuru pēc lietošanas izmazgājot, nākamajā dienā varēsiet izmantot kartupeļu vārīšanai.
4.Nekā lieka.
Gatavojoties svētkiem, centieties izvairīties no lieku produktu vai iepakojumu līdzņemšanas, kas tikai aizņems vietu un beigās kļūs par atkritumiem. Pirms doties uz veikalu, sastādiet iepirkumu sarakstu, atzīmējot tikai nepieciešamās lietas – tā jūs izvairīsieties no pārmērīgiem tēriņiem un potenciālu atkritumu radīšanas.
5.Vieta atkritumiem.
Gādājot par svinībām, parūpējieties arī par svinību pārpalikumiem – atkritumiem. Lai tie pēc brīvdienu aizvadīšanas neradītu sarežģījumus, laikus pārdomājiet, kur tos izmest un vai atkritumu maisu pietiks visām dienām. Noteikti gādājiet par atkritumu šķirošanas iespējām, sarūpējot atšķirīgus atkritumu maisus šķirotajiem atkritumiem – stikla pudelēm, PET pudelēm un plastmasas maisiņiem, kā arī papīra atkritumiem, kas ir jāatdala no sadzīves atkritumiem.
Noformējums
Izvēlēties atpūtas vietas noformējumam dabiskus materiālus, kurus pēc tam var iemest kompostā, lai tie neatstātu nepatīkamas liecības dabā par aizvadītājām svinībām. Rotājiet atpūtas vietu ar ziediem un pļavas zālēm, turklāt neizmantojiet dekorāciju izveidošanai mākslīgos materiālus (sintētiskās šķiedras, plastmasas aukliņas), kas apkārtējās vides ietekmē nespēs sadalīties kopā ar dabas materiāliem.
„Zaļā josta” brīdina – neplūciet visus augus, kas gadās ceļā, jo daļa no tiem var būt reti un aizsargājami. Pilnīgu sarakstu ar aizsargājamajiem augiem, kurus noteikti nevajadzētu iekļaut zāļu pušķī vai ziedu vainagā, meklējiet Latvijas dabas mājas lapā latvijas.daba.lv kā arī iepazīstiet katru no tiem tuvāk Latvijas Dabas e-enciklopēdijā latvijasdaba.lv
Ugunskurs vai grils
Atcerieties – ugunskurs atpūtā pie dabas bieži ir centrālais objekts, taču tas nekādā gadījumā nav vieta, kur ātri atbrīvoties no atkritumiem. Nededziniet ugunskurā atkritumus, plastmasas iepakojumu vai citus videi kaitīgus plastmasas, gumijas vai citu sintētisko šķiedru izstrādājumus. To patvaļīgas dedzināšanas laikā izdalās kodīgi un indīgi dūmi, kas ne tikai kaitē cilvēku veselībai, bet arī piesārņo gaisu un tuvākās apkārtnes dabu. Savukārt, ugunskurā, kurā šādi atkritumi dedzināti, ir augsta kaitīgo vielu koncentrācija, tāpēc šādā ugunskurā vairs nevarēs cept ne desas, ne kartupeļus.
Iemetot ugunskurā PET pudeles vai plēves maisiņus, mēs liedzam šiem atkritumiem otru dzīvi un rezultātā izšķērdējam vērtīgas izejvielas. Plastmasas atkritumi Latvijā ir pārstrādājami otrreizējās izejvielās, saudzējot dabu, taupot resursus un mazinot piesārņojuma draudus. Tāpēc „Zaļā josta” iesaka blakus svinību galdam novietot atsevišķu atkritumu maisu plastmasas pudelēm un maisiņiem, kas pēc tam jāizmet attiecīgajā dalīto atkritumu konteinerā plastmasai.
Pēc svētkiem – viss tīrs un skaists
Galvenais videi draudzīgas ceļošanas priekšnoteikums ir atpūtas vietas sakopšana, savācot visus atkritumus un svinību „pārpalikumus”. „Zaļā josta” iesaka pavisam vienkāršus soļus, kā to paveikt – sākumi tiem meklējami jau svētku sagatavošanās priekšdarbos:
1.Gatavojoties svētkiem, parūpējieties, lai līdzi būtu paņemts pietiekošs skaits atkritumu maisu vai citu maisu, kuros var izmest atkritumus. Šim nolūkam lieliski noderēs parastie lielie iepirkumu maisi, kas pēc pirkumu atgādāšanas uz svinību vietu, kļūst paši par atkritumiem.
2.Svinību sākumā izvietojiet atkritumu izmešanai paredzētos maisus visās vietās, kur norisināsies aktivitātes, izskaidrojot viesiem, kam šie maisi ir paredzēti un aiciniet visus atpūtniekus savus atkritumus izmest tieši šajos maisos. Tā jūs aiztaupīsiet sev pūles vākt atkritumus pēc svētkiem.
3.Iedaliet atsevišķus atkritumu maisus stikla, plastmasas, papīra un bioloģiskajiem atkritumiem, nošķirojot šos atkritumu veidus no sadzīves atkritumiem, un mudiniet atpūtniekus šķirot atkritumus visu brīvdienu laikā.
4.Atcerieties, ka otrreizējai pārstrādei paredzētie nošķirotie stikla, plastmasas un papīra atkritumi nedrīkst saturēt piemaisījumus vai pārtikas pārpalikumus. Tāpēc, pirms izmest šos dalītās vākšanas atkritumus, pārliecinieties, ka tie ir tīri (nepieciešamības gadījumā tos ieteicams izskalot). Plastmasas pudeles pirms izmešanas saplaciniet – tā tās aizņems mazāk vietas gan atkritumu maisā, gan arī dalītās vākšanas konteinerā.
5.Bioloģiskos atkritumus – augļu un dārzeņu mizas, pārtikas atkritumus utt. – šķirojiet atsevišķi, jo tie ir ideāli piemēroti kompostēšanai. Šos atkritumus nekur pēc tam nav jāved – varat aprakt savus bioloģiskos atkritumus zemē, jo tur tie sadalīsies un kalpos par mēslojumu augiem, kā arī neaizņems lieku vietu atkritumu poligonos.
6.Neizmirstiet, pēc atpūtas savus sašķirotos atkritumus nogādāt tam paredzētajā vietā. Šķirotos atkritumus – stiklu, plastmasu un papīru izmetiet tam paredzētajos dalītās vākšanas konteineros, savukārt pārējos atkritumus izmetiet sadzīves atkritumiem paredzētajās atkritumu tvertnēs. Pirms došanās mājup, pārliecinieties, ka visi cītīgi vāktie atkritumi ir paņemti līdzi un nekur nekas nav aizmirsts.
Būsim dabas draugi – izbaudīsim patīkamu atpūtu pie dabas, rīkojoties atbildīgi un nekaitējot videi. „Zaļā josta” novēl lustīgu un „zaļu” atpūtu pie dabas tepat Latvijas plašumos!
Papildus informācija:
Laima Jekšiņa
SIA "Zaļā josta" mārketinga projektu vadītāja
Mūkusalas 41b, Rīga, LV-1004, Latvija
Tālr.: 6 7808294 begin_of_the_skype_highlighting 6 7808294 end_of_the_skype_highlighting, mob.: 2 6710793, fakss: 6 7808320
E-pasts: laima.jeksina@zalajosta.lv
Zala Josta