Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:22, Did:0, useCase: 3

Sildoties senatnes sveču gaismā

Svētkos neiztikt bez romantiku radošas sastāvdaļas - svecēm, kas izstaro īpašu siltumu. Tās labdabīgi ietekmē omu, nomierina, sniedz jauku, mājīgu sajūtu un izdaiļo telpas, tieši tādēļ gandrīz nevienus svētkus nevar iedomāties bez aizdegtām svecēm.

Vārds "svece" cēlies no latīņu vārda "cereus", kas nozīmē- vaska gaisma. Mūsdienās sveces vairāk izmanto patīkamas atmosfēras radīšanai, taču vairākus gadus atpakaļ tās, galvenokārt, kalpoja kā gaismas un siltuma radītājas. Senajā Grieķijā, lai iegūtu gaismu, traukā lika koku un sveķus, ko piesūcināja ar eļlu un taukiem. Ēģiptē šim nolūkam lietoja rīcineļļu, bet Romā - kausētus liellopu taukus, taču to degšanas laikā slēgtā telpā radās daudz kvēpu, sodrēju un veidojās neizbēgama smaka. Vēlāk Romā izgudroja, kā sveces veidot tā, lai to degšanas rezultātā nerastos tik spēcīgs aromāts un tās neatstātu pārlieku lielus kvēpus, taču sveces nepārtraukti bija jātīra. Tām bija jānogriež daktis, kuras veidoja no meldriem, niedrēm, papirusa vai kaņepju paliekām.

Sveču liešanas tehloģija attīstījās laikā, kad sāka izmantot bišu vasku, taču, par cik vasks bija pieejams ierobežotā daudzumā, cilvēki to uzskatīja par dārgu un vērtīgu materiālu, tapēc sveces, galvenokārt, atradās tikai bagātnieku ēkās un baznīcās. Nabadzīgākie ļaudis telpu izgaismošanai izmantoja tauku sveces, jo tās tika izgatavotas no mazāk vērtīgiem liellopu nieru un aunu taukiem, kam piemita rūgtena dūmu un kvēpu smaka. Tikai sākot ar 15. gs. beigām ikviens iedzīvotājs varēja atļauties iegādāties bišu vaska sveces, taču arī tad vēl neiztika bez pastāvīgas sveču tīrīšanas.

19. gs. sveču liešanā sāka izmantot parafīnu un stearīnu. Arī daktis vairs nevajadzēja apgriezt. Ar laiku radās dažādi sveču paveidi. Tagad var iegādāties dažādu krāsu un formu sveces, kā arī aromātiskās sveces, eļļas sveces, kas tiek pildītas traukos, peldošās sveces un mazās tējassvecītes. Izmantojot neparastas formas svečturus, no svecēm var panākt interesantu gaismas spēli, kas izplūst pa visu telpu.

Izlej pats savu sveci!

Sveču liešanai var iegādāties speciālu vasku, taču sveces var izliet arī no neizdegušajiem sveču pārpalikumiem, izveidojot vairākas vai vienu jaunu svecīti. Sveču liešanai var izmantot dažādu formu trauciņus vai piparkūku formiņas. Tā var izveidot sveci zvaignes, sirds vai jebkādā citā formā. Vispirms katliņā uzvāra nelielu daudzumu ūdens, kurā ieber sagatavotos sveču gabaliņus. Kad izveidojusies viendabīga, šķidra masa, to sapilda formā, kura apakšējās daļas vidū ar skoču pirms tam nostiprināts deglis. Ideāls dakts garums ir aptuveni desmit līdz piecpadsmit centimetri, jo svece ar garāku dakti var kvēpot. Kad masa sacietējusi, svece ir gatava lietošanai.
Sveci vēlams dedzināt vismaz tik ilgi, lai izkūst degmasa, citādi platākas formas svecēm var izdegt tikai vidus.