Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:4, Did:0, useCase: 3

Krīzes situācijas vadība

Redakcija
Redakcija

Kas ir krīze?

Krīze ir stāvoklis, kuru cilvēks izjūt, kad vairs neredz resursus, lai atrisinātu kādu situāciju. Iespējamās izjūtas: „es to vairs nekontrolēju”, „tas ir bīstami manai psihiskajai, fiziskajai un emocionālajai veselībai.”

Kas rada krīzi?

Jebkurš notikums var izraisīt šādu stāvokli. Tās var būt pārmaiņas dzīvē (piemēram, bērna piedzimšana vai došanās pensijā), lietas, kas cilvēku padara trauksmainu (avārija, izvarošana, zemestrīces vai viesuļvētras piedzīvošana).

Kā zināt, ka piemeklējusi krīze?

Ja esat krīzes situācijā, biežākās emocijas ir grūti kontrolējama trauksme vai pat panika. Tās var pavadīt dažādi simptomi: vēdersāpes, galvassāpes, noguruma izjūta, vēlme izvairīties no šīm izjūtām, izmantojot neveselīgus paņēmienus, piemēram, problēmas noliegšanu, negatīvas domas, izvairīšanos no socializācijas, alkohola un narkotiku lietošanu.

Ko darīt?

Svarīgi neapdraudēt sevi un apkārtējos. Ja uzskatāt, ka varat nodarīt kādam pāri (ieskaitot sevi!), zvaniet uz krīzes „karsto” telefonu, ātrajai palīdzībai vai psihoterapeitam.

Kā tikt galā ar to, ka esat šādā krīzes situācijā?

Te būs daži padomi:

Esiet mierīgs. Elpojiet dziļi, relaksējieties, atslābiniet muskuļus. Tas padarīs jūs mazāk nervozu, iespējams, būs vieglāk skaidri domāt. Ja grūtības rada ilgstoša atslābināšanās, apmeklējiet ārstu un lūdziet izrakstīt nomierinošus medikamentus. Nelietojiet alkoholu vai narkotikas! Tās tikai padarīs problēmu „asāku”.
Pastāstiet par situāciju kādam draugam vai ģimenes loceklim.
Ejiet ārā izskrieties, pavingrot, aizejiet uz mežu un kliedziet uz āru visu, kas sakrājies iekšā.
Nostājieties „aci pret aci” ar problēmu. Izvairīšanās no tās neko neatrisinās.
Domājiet gaiši. Nefokusējieties uz sliktāko, kas var notikt. Domājiet par pozitīvāko scenāriju. Sakiet sev: ‘Es tikšu ar to galā!”
Risiniet problēmu pakāpeniski – pa soļiem, katru izpildot kārtīgi un līdz galam. Ne visu kopā.
Izveidojiet šo soļu sarakstu. Piefiksējiet to:

Solis nr. 1:_________________________________

__________________________________________

Solis nr. 2:_________________________________

__________________________________________

Solis nr. 3:_________________________________

__________________________________________

__________________________________________

Pārrunājiet šos soļus ar savu atbalsta personu. Piefiksējiet uzlabojumus, ko atklājāt sarunu ceļā. Izsvītrojiet lieko.

Mācieties no krīzes situācijas! Problēmas ir lielisks ceļš uz attīstību.