Kas ir labāki mārketinga speciālisti – sievietes vai vīrieši
To mēs zinām, ka vīrieši un sievietes ir atšķirīgi. Kā šī atšķirība palīdz vai traucē novirzienā, ko sauc par mārketingu?
Vadot mārketinga speciālistiem apmācības, vairākums būs vīrieši, vīrieši būs arī vadošie mārketinga speciālisti lielākajās kompānijās, bet vai labākie? Praksē analizējot konkrētus mārketinga pieejas, radošākās idejas un risinājumus rod tieši sievietes nevis vīrieši.
Ja mēs aplūkosim sieviešu un vīriešu smadzenes, tad mēs viegli varēsim noteikt, ka lielākās pieder vīrietim, jo vīrieša smadzenēs ir par 5% vairāk neironu nekā sieviešu smadzenēs un tādēļ vīriešu smadzenes ir par 10% lielākas nekā sievietēm. Bet tas nav noteicošais, lai būtu labs mārketinga speciālists.
Mēs domājam, ka mēs ietekmējam lietas un notikumus, tā tas ir, es piekrītu, bet mūsu lēmumus un izvēles ietekmē smadzenes. Ko nosaka arī mūsu automātika.
Sievietēm labāk patīk mīkstas lietas, tādas kā mārketings, labs dizains un iepakojums.
Sievietēm smadzenes ir veidotas tā, ka tas palīdz viņām būt labākām mārketinga speciālistēm, tā ir viņu smadzeņu priekšrocība, jo viņu smadzenēm piemīt spējas labāk izprast citus – empātija.
Pirmajos divos grūtniecības mēnešos mums visiem ir sieviešu smadzenes, vēlāk gēnu un dzimuma hormonu ietekmē zēna smadzenes mainās.
Zēniem paaugstinātā testosterona izdalīšanās ietekmē iznīcina šūnas smadzeņu komunikāciju centros un palielinās šūnu daudzums smadzeņu centros, kas atbild par seksualitāti un agresiju.
Kamēr notiek process zēna smadzenēs, tikmēr sieviešu smadzenes turpina netraucēti attīstīties bez vīriešu hormonu iedarbības. Rezultātā izveidojās atšķirīgi funkcionējošas smadzenes.
Sievietēm tiek komunikācija un emociju saprašana. Mēs zinām, ka jau no agras jaunības meitenes ir daudz jūtīgākas nekā zēni. Un pieaugot viņām ir daudz lielākas priekšrocības, lai vieglāk saprastu citu domas un sajūtas. Protams, tas nenozīmē, ka vīrieši to nespēj, bet tas viņiem nav no dabas dotas, viņiem ir jāattīsta šādas spējas. Protams, ir arī izņēmumi. :) Par to citreiz.
Meitenes jau no 12 mēnešu vecuma ir iejūtīgākas attiecībā uz citu cilvēku bēdām vai ciešanām. Sievietes ir arī labākas neverbālās komunikācijas atpazinējas un “lasītājas”, uzķerot nianses no runas toņa vai sejas izteiksmes, kā arī nosakot cita cilvēka raksturu. Pretstatā, vīriešiem nav tik viegli saprast citus.
Viens no Kembridžas Universitātes jaunākajiem pētījumiem atklāja saistību – jo lielāks testosterona daudzums, ko zēns saņem grūtniecības periodā, jo grūtāk maziem zēniem noturēt acu kontaktu ar citiem cilvēkiem.
Kādas prasmes ir vajadzīgas mārketinga speciālistam? Atbilde – daudz. Bet viena no svarīgākajām varētu būt EMPĀTIJA – saprast un iejusties citu cilvēku sajūtās.
Tātad, lai uzsāktu izmantot mārketinga instrumentus, primārais ir saprast patērētāju un šo saprašanu ievest organizācijā. Bez tā mūsu mārketinga ieguldījumi būs veltīgi. Un sievietēm, šajā ziņā, atkal ir paveicies, ka viņu smadzenes spēj labāk saprast citus.
Pētījumi atklāj, ka vīrieši, kuri strādā mārketingā, lielākā kļūda ir tā, ka viņi paši savas domas un reakcijas attiecina uz citiem, kas ne vienmēr var būt atbilstošas mērķauditorijai.
Pretstatā sievietes iebāž galvu mērķauditorijas tirgū un cenšas izprast to, lai veidotu stratēģijas, kas ir balstītas uz reālām patērētāju vajadzībām.
Ir divas smadzeņu puslodes – labā un kreisā. Labā – holistiska un intuitīva domāšana, kreisā – loģiskā un analītiskā domāšana. Abas šīs puslodes savieno “Corpus Callosum”. Izmantojot abas puslodes, mēs varam iegūt kvalitatīvos datus un tad no kvalitatīvajiem datiem sastādīt kvantitatīvos datus. Un atkal sievietēm ir paveicies – Corpus Callosum lielāks ir sievietēm, kas nodrošina labāku informācijas apriti starp labo un kreiso puslodi. Un vīriešu viena no biežākajām kļūdām – izvēlās izmantot tikai vienu no izpētes modeļiem.
Zīmolu vadībā nevajadzētu izmantot tos pašus veiksmīgos principus vai noteikumus, kas ir veiksmīgi kādam citam zīmolam, jo ne vienmēr tas attaisnojās. Zīmols ir kā cilvēks, kurš ir jāiepazīst un jāsaprot. Vienu un to pašu kleitu neuzvilksi visam ofisam. Te atkal sievietes ir priekšā ar savām spējām izprast.
Ir vēl viena būtiska atšķirība starp sievieti un vīrieti – informācijas apstrāde. Atšķirība ir pamanāmas jau kopš bērnības. Ja puikam un meitenei palūgsiet uzzīmēt bildi, tad meitenes zīmējumā būs daudz vairāk detaļas un specifiski elementi, kas saistās ar tēmu. Zēni savukārt vairāk zīmēs ar brīvām līnijām un mazāk detaļām. Arī te ir atšķirība viņu smadzeņu darbībā. Sievietes iedziļināsies juceklī un problēmas detaļās. Vīrietis savukārt paļausies uz vispārējiem noteikumiem un galvenajiem principiem.
To labi var redzēt, ja par vienu un to pašu zīmolu, kas ir samērā liels, atbild vīrietis un sieviete. Vīrietis apskatīsies uz savu pieredzi un uz to, kas viņam līdz šim ir palīdzējis, lai esošās stratēģijas un likumus izmantotu zīmola attīstībai.
Sieviete atkal centīsies saprast šī zīmola unikalitāti un raksturīgākās iezīmes, neietekmējoties no savas iepriekšējās pieredzes.
Problēmu risināšana:
Sievietes ātri un instinktīvi. Vīrieši izvērtējot situāciju radīs noteikumus, kas risinās problēmu. Vīrieši rada sistēmas, ko apliecina Kembridžas universitātes psihologa Simona Barona -Kohena pētījums. Iespējams tādēļ zēni ir vairāk ieinteresēti mašīnās, konstruktoros un mehāniskajās rotaļlietās. Viņiem patīk likt lietas kopā un rotaļlietas, kurām ir skaidra funkcionalitāte.
Nodefinēt noteiktu un skaidru apgalvojumu, kas saistās ar zīmolu.
Vīriešiem gari un sarežģīti. Sievietēm īsi un kodolīgi, bieži tikai no trīs vārdiem.
Atpazīt un iepazīt konkurentus, un te atkal sievietes ir pārākas par vīriešiem. Vīrietim konkurents būs vairāk kā agresors (atbilstoši viņa smadzeņu darbības īpatnībām), sievietēm izpētes objekts.