Kas būtu jāņem vērā, veicot uzkrājumus zeltā
Esam pieraduši, ka par daudziem produktiem un pakalpojumiem runā moralizējoši pamācošā un rekomendējošā tonī. Sevišķi tas attiecas uz produktu pārdevēju un ražotāju, kuri stāsta, cik tas vai cits produkts/pakalpojums ir labs, vajadzīgs un nepieciešams. Kaut gan nav viegli to mainīt, gribētos parunāt par mūsu produktu no lietotāja viedokļa, kontekstā ar mūsu piedāvāto pakalpojumu-investīciju zelta vai citu dārgmetālu monētu un lietņu iegādi kā arī dot dažas rekomendācijas, kas svarīgas zelta pircējiem.
Reklāma mūsu dienās ir kļuvusi par ikdienu. Katru dienu no plašsaziņas līdzekļiem par patērētāja uzmanību sacenšas simtiem produktu un pakalpojumu, kas sevi reklamē kā labākos un vajadzīgākos. Neatpaliek arī finanšu pakalpojumu sniedzēji, kas māca mūs būt taupīgiem, disciplinētiem krājējiem vai prātīgiem aizņēmējiem.
Visi arī zina, ka vingrot no rītiem ir veselīgi, ka uzturam jābūt sabalansētam un stress kaitē veselībai. Tikai, būsim godīgi pret sevi, cik daudz šādas zināšanas mums patiešām palīdz uzlabot mūsu dzīvi?
Līdzīgi arī ar reklāmām- vai reklamēto produktu iegāde palīdz uzlabot savas dzīves kvalitāti? Kā izdarīt izvēli starp visiem produktiem un pakalpojumiem, jo pilnīgi skaidrs arī tas, ka parasti nevar atļauties iegādāties visus reklamētos pakalpojumus un produktus.
Mans personisks viedoklis ir tāds, ka katram ir savas dzīves prioritātes. Šīs prioritātes nosaka izvēli par labu tam vai citam produktam un tā iegādei un lietošanai.
Mūsu piedāvātais pakalpojums ir zelta, sudraba un citu dārgmetālu monētas un lietņi. Kam tie vajadzīgi brīdi, kad valstī plosās ekonomiskās krīze, cilvēkiem nav darba un, attiecīgi, ienākumu, kad daudzi ar grūtībām savelk kopā galus?
Mums ir klients-pensionārs, kurš kādu brīdi gandrīz katru mēnesi nāca un iegādājās zelta lietni. Ne to lielāko un dārgāko, protams,- pensijas mūsdienās Latvijā nav pārāk lielas. Mēs jautājām- kādēļ Jums tas zelts, jo patreiz pensionāriem tik grūti, ka jādomā kā izdzīvot. Mums atbildēja, ka pērk zeltu, jo neuzticas valdības solījumiem. Valdība tik daudz reizes piemānījusi, ka netic arī valdības materiālajam solījumu iemiesojumam-naudai, jeb latam. Tādēļ , kaut pensija nav liela, labāk daļu pensijas regulāri ieguldīt zeltā. Katram gadījumam...
Es atceros arī tos laikus, kad mani vecāki Krājbankā krāja tā saukto pilngadības depozītu, vēl Padomju Savienības laikā. Sasniedzot 18 gadu vecumu, šī naudiņa nonāca manā rīcībā. Tā bija liela nauda-veseli 1 000 rubļi. Tikai, saņēmu viņus tajos juku laikos, kad notika PSRS sadalīšanās, inflācija, naudas vērtības strauja pazemināšanās. Rezultātā-vecāku labi iecerētais plāns nenesa pilnīgi nekādus augļus.
Vienlaicīgi mana vecvecmamma man bija uzdāvinājusi cara Nikolaja II zelta monētu. Tās vērtība tikai pieauga un, lai gan neesmu viņu pārdevis, neapšaubāmi šī monēta saglabāja savu vērtību un nepieciešamības gadījumā to varētu pārvērst par naudu.
Kāds secinājums? Domāju, ka daudzi būs izdarījuši nepareizus secinājums, sakot, ka uzkrājumus nav vērts taisīt, jo tie laika gaitā zaudē vērtību. Nepiekritīšu –un teikšu, ka uzkrājumi jāveido- tāpat kā jāvingro, jāseko veselīgam uzturam utml. Tikai tas prasa disciplīnu un izvēli- kur un cik ieguldīt. Katrs savu izvēli izdara saskaņā ar savām prioritātēm- līdzīgi kā manā piemērā minētais pensionārs. Pat meža dzīvnieki taisa uzkrājumus ziemai- vai tad mēs, cilvēki, esam par viņiem nesaprātīgāki?
Zelts ir tikai viens no veidiem, kur uzkrāt savus ietaupījumus. Kas būtu jāņem vērā, veicot uzkrājumus zeltā?
1. Nekad neieguldiet zeltā, ja Jums ieguldītie līdzekļi ir īstermiņa. Zelts-tas ir Jūsu pensiju fonds, bet pensiju fondi ir ilgtermiņa ieguldījumi. Tātad, rēķināties vismaz ar 10-15 gadu ieguldījumu periodu.
2. Ieguldiet tikai daļu savu līdzekļu-parasti ne vairāk kā 15-20% no brīvajiem līdzekļiem. Krīzes laikā, kad nav skaidra naudas vērtība un tās izmaiņas, kad visi citi tradicionālie aktīvi (vērtspapīri, naudas depozīti, nekustamie īpašumi u.c.) zaudē vērtību, var ieguldīt arī līdz 70%.
3. Zelts nav peļņas līdzeklis. Zelts ir vērtības saglabāšanas līdzeklis. Ja kāds par to šaubās-paskatāties cilvēces vēsturi- no pašiem pirmsākumiem zelts ir vienīgais vērtību mērs, kas saglabājies tūkstošiem gadu. Cik liela vēsture un vērtību saglabāšanās kritēriji ir mūsdienu valūtām- dolāram, eiro, rublim? Dažas pretrunu un finanšu kataklizmu pilnas desmitgades.
4. Uzmanieties pērkot valdību izdotas zelta monētas. Varētu šķist - kas tur slikts, jo lielākā daļa no zelta monētām ir tieši valdību izdotās. Bet problēma ir tajā apstāklī, ka pērkot jebkuru monētu, ko ir izdevusi valsts, tā arī paliek valsts īpašums. Šīs monētas likumīgais īpašnieks ir valsts, kura monētu ir izdevusi. Jūs kā pircējs esat tikai turētājs. Monētu īpašnieks - valsts - var, un vēsturē tā jau ir bijis, konfiscēt valdības monētas iedzīvotājiem, ja valstij rodas šāda nepieciešamība.
Dažas no polulārākajām investīciju zelta monētām
5. Esiet uzmanīgi pērkot monētas, kurām nav starptautiski atzīts svars un dārgmetāla tīrība. Dažkārt tas nav attēlots uz pašas monētas. Tāpat ir jābūt piesardzīgiem pret monētām, ja tai nav starptautiski atzīta preču zīme, izgatavotājs vai lietuve (kaltuve).
6. Investīcijām neder monētas un lietņi, kas ir mazāki par vienu unci (1oz), jeb 31 gramu. Tas tādēļ, ka šāda svara monētām un lietņiem ir lielāks ražotāja uzcenojums uz vienu gramu. Teorētiski, pieaugot metāla vērtībai, šo uzcenojumu jūs varat atgūt, taču investīcijām parasti šādas monētas neizmanto.
7. Pērkot zeltu, ir jāapzinās tā galvenā loma - bagātības uzglabāšana un jūsu nopelnītās materiālās vērtības aizsardzība. Ja kaut kas ir elektroniskā formā, tas nav pasargāts no jebkura iespējamā scenārija gan globāli, gan valsts līmenī. Zeltu pirkt elektroniski jūs varat ar tādu naudu, kuru esat gatavs zaudēt, bet ne ar to, kas kalpo kā jūsu finanšu rezerves.
Dažādi zelta lietņu iepakojuma veidi, kas vienlaicīgi ir arī kvalitātes sertifikāts, kurā norādīts lietņa svars, zelta saturs, ražotājs un ražotāja lietņa sērijas numurs
8. Ir dažādas kompānijas, kuru pamatdarbība ir zelts, un šo kompāniju akcijas ir pieejamas biržā. Šo kompāniju akciju cena mēdz staigāt līdzīgi kā zelta cena, tomēr "iegādājoties zeltu" šādā veidā, tas tāpat ir tikai vērtspapīrs. Tādā gadījumā jūs varat teikt, ka jūsu nauda ir akciju tirgū vai vērtspapīros, bet ne īsti zeltā.
9. Pirms zelta iegādes iesakām veikt rūpīgu izpēti visiem iespējamiem zelta iegādes variantiem un tikai tad izdarīt izvēli. Dažiem no šiem veidiem ir izcilas priekšrocības, bet dažiem piemīt briesmīgas ēnas puses. Neaizmirstat arī pie reizes izpētīt iespējas iegādāto zeltu realizēt- reizēm tā ir problēma. Lai gan patreiz Latvijā šī situācija uzlabojas, joprojām viens no izplatītākajiem realizācijas veidiem ir lombardi, kuru piedāvātā cena ne vienmēr atbilst zelta vērtībai.
10. Līdz ar zelta iegādāšanos, iesakām parūpēties par tā uzglabāšanu. Izdomājat, kur to glabāsiet- mājās vai bankas glabātuvē. Noteikti pievēršat uzmanību glabāšanas apstākļiem. Uzglabāšanai paredzēti dažādi kolekcionāru aksesuāri. Lai Jūs nebiedē šādi vardi- tie ir albumi, speciālas uzglabāšanas kapsulas un kārbiņas, kas paredzētas fiziskai aizsardzībai pret bojājumiem un skrāpējumiem, jo šie defekti var būtiski ietekmēt atpirkšanas cenu nākotnē. Tādēļ, lai tos negūtu, vēlams parūpēties par saglabāšanu savlaicīgi. Neiesakām atvērt un izņemt lietņus no speciālā iepakojuma un monētas no kapsulām-tas var bojāt lietņus un monētas, kas ietekmēs to atpirkšanas vērtību. Ja to darāt, tad tikai ar speciāliem līdzekļiem, izmantojot cimdus un pinceti. Tomēr, attiecībā uz zelta lietņiem-neiesakām vispār bojāt iepakojumu un izņemt lietņus apskatei no tā.
Dažādas monētu uzglabāšanas kastes
Beigu beigās šis nelielais apskats sanāca tieši tāds pats, kā minēju sākumā- moralizējoši pamācoša tirgotāja reklāma. Ceru, ka tomēr kaut kas no visa tā noderēs. Vismaz tiem, kuri aizdomājušies par investīcijām zeltā.
Goldinvest Asset Managament, AS
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]