Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:329, Did:0, useCase: 3


Padomi, ko darīt saules dūriena gadījumā

Tautā bieži karstuma dūrienu un saules dūrienu uzskata par sinonīmiem. Tā nav. Saules dūriens ir saņemams tikai un vienīgi svelmainas saules staros, ja galvā nav cepures, karstuma dūrienu var dabūt arī pārkarsētās telpās. Šobrīd ir iespēja dabūt gan vienu, gan otru.

Par karstuma dūrienu un tā novēršanu epadomi.lv jau rakstīja, šoreiz par saules dūrienu. epadomi.lv atgādina - vasaras laikā karstā saulē ir ieteicams nēsāt galvas segu. Der atcerēties, ka saule "visindīgākā" ir no 11 līdz 17 dienā. Nevajadzētu pludmali izmantot par guļamistabu un mēģināt pasnaust pāris stundas dienas vidū svelmainas saules staros.

Atcerieties, ka arī četrkājainie mīluļi var saķert saules dūrienu tāpat kā cilvēki, pieskatiet tos un neļaujiet tiem ilgstoši uzturēties saulē. Ja redzat, ka saulainā vietā novietotā automašīnā ilgstoši atrodas ieslēgts kaķis vai suns, varbūt mēģiniet dzīvnieciņam palīdzēt, sameklējot bezatbildīgo saimnieku vai kaut kādā citā veidā.

Simptomi

Saules dūriens laikā tiek traumēta centrālā nervu sistēma: parādās vājums, galvas sāpes un reibums, ausīs ar parādīties trokšņi, ir slikta dūša, paātrinās pulss un elpošana, pastiprināta svīšana, paaugstināta ķermeņa temperatūra, dažkārt arī asiņošana no deguna. Smagākos gadījumos, cilvēks, kas saņēmis saules dūrienu, zaudē samaņu, viņam paaugstinās arteriālais spiediens un ķermeņa temperatūra var sasniegt 40-41 grādu. Krāšņa buķete, kas dažkārt var papildināties ar drudzi un halucinācijām.

Ko darīt?

Nevajag gaidīt, kad viss pāries pats no sevis. Cilvēkam jāpalīdz. Pirmkārt, jānogādā ēnā, vislābāk - vēsās telpās. Taču, kur tādas ķert pludmalē. Otrkārt, jādod padzerties auksts ūdens un cilvēks jāietin palagā, kas samērcēts aukstā ūdenī. Arī uz pieres daļas jāuzliek auksta komprese. Kamēr tiek izpildītas šīs darbības, kādam vajadzētu izsaukt ātro palīdzību, jo tālāk cietušajam palīdzēt ir mediķu kompetence.

UZMANĪBU!

Saules dūriena simptomi var parādīties arī pēc laba brīža - pēc 6-8 stundām, kad sen jau vairs neatrodaties saules staros.