Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:329, Did:0, useCase: 3


Kā stiprināt bērna imunitāti rudenī?

Redakcija
Redakcija

Rudens gadalaiks ierasti nes gan skaistas, raibas koku lapas, gan dažādus vīrusus, tādēļ ir svarīgi ne tikai pārkārtot savu garderobi, bet arī izvērtēt savas ģimenes ikdienas paradumus. Lai palīdzētu Latvijas ģimenēm sagatavoties rudenīgi mainīgajiem laikapstākļiem, “Maxima Latvija” kopā ar pediatru Edgaru Medni izvērtēja šī brīža iepirkšanās paradumus un apkopoja ieteikumus, kas būtu jāiekļauj rudens ikdienas pirkumu sarakstā, lai stiprinātu bērnu un visas ģimenes imunitāti.

Tīras rokas kā ikdienas rutīna

Viens no visefektīvākajiem veidiem, kā samazināt risku saslimt ar kādu no vīrusiem, ir ieviest ģimenes ikdienas rutīnā regulāru roku mazgāšanu un rūpīgi sekot arī citiem higiēnas pasākumiem. Iepirkšanās paradumi rāda, ka ģimenes šo pamatprincipu jau šobrīd mēģina īstenot savā ikdienā.

“Maxima Latvija” bērnu preču TOP 10 parāda, ka laika periodā no 1. janvāra līdz augusta beigām populārākais produkts ir zīdaiņu mitrās salvetes, turklāt, pieprasījums šajā periodā ir pieaudzis par 10%. Savukārt, bērnu ziepes ierindojas 8. vietā. Citi iecienītāki bērnu preču produkti ir autiņbiksītes, ziepju burbuļi, konstruktori, zobu birstītes, kā arī bērnu literatūra.

Ārsts pediatrs Edgars Mednis uzsver, ka efektīvākai profilaksei ģimenēm ieteiktu biežāk izvēlēties ziepes un tekošu ūdeni, lai arī brīžos, kad tas nav iespējams, protams, var noderēt arī mitrās salvetes. Turklāt, svarīgi atcerēties periodiski nomazgāt arī daudzās bērnu rotaļlietas, ko mazākie ģimenes locekļi nereti liek arī mutē.

Stipra organisma pamatā – veselīgs uzturs

Ārsts pediatrs Edgars Mednis uzver, ka drēgnajā rudens sezonā īpaši svarīgi rūpēties par pilnvērtīgu, sabalansētu uzturu – ēdot salātus, dārzeņus, riekstus, augļus, kas nodrošinās organismu ar vērtīgiem vitamīniem un stiprinās imunitāti. Šobrīd, kad novākta rudens raža, ir īstais brīdis ēdienkartē iekļaut vietējos dārzeņus, tostarp, arī sīpolus, ķiplokus, smiltsērkšķu eļļu, bet samazināt kviešu miltu daudzumu ēdienkartē: “Kvieši darbojas kā līme. Piemēram, ja cepam maizi – kvieši to satur kopā. Tieši tā kvieši darbojas arī organismā – palēninot vielmaiņu un novājinot imunitāti.”

Šogad pieprasītākie specializētie bērnu pārtikas produkti “Maxima” veikalos ir zīdaiņu augļu un deserta biezeņi, zīdaiņu piena maisījumi, kā arī gaļas un dārzeņu biezeņi. Vislielākais popularitātes kāpums ir zīdaiņu putrām bez piena, kas salīdzinot ar 2018. gadu pieaudzis par 61%, un ekoloģiskajiem augļu un deserta biezeņiem, ko ģimenes iegādājās par 52% vairāk nekā pērn. Savukārt, “Maxima XXX” veikalā t/c “Akropole” teju par 700% ir pieaudzis pieprasījums “Aptamil 2” piena maisījumam bērniem.

Izvēlēties putras bez piena ģimenes var mudināt dažādas alerģijas, tomēr ārsts E. Mednis uzver, ka piena patēriņš ir katra cilvēka brīva izvēle un to nav nepieciešams ierobežot, ja vien nav kāda nepanesība. Pienā ir daudz vērtīga un noderīga organismam.

Piemērots apģērbs, ūdens un fiziskās aktivitātes svaigā gaisā svarīgas arī rudenī

Lietot daudz šķidruma un pavadīt lielāko dienas daļu ārā mēs esam pieraduši vasaras sezonā, bet iestājoties aukstākam laikam nereti šīs aktivitātes vairs nav mūsu ikdienas sastāvdaļa.

“Rudenī nedrīkst aizmirst par pietiekamu šķidruma patēriņu, tas ir svarīgs veselības uzturēšanai jebkurā gadalaikā gan bērniem, gan pieaugušajiem. Ūdens, vitamīniem bagāts uzturs, komplektā ar fiziskajām aktivitātēm svaigā gaisā un vecāku mīlestību ir pamatnosacījums bērnu veselības saglabāšanai. Izvēlieties laikapstākļiem piemērotus apģērbus un dodieties dabā, ” aicina ārsts E. Mednis.

Lai arī līdz augusta beigām pirktākie bērnu apģērbi “Maxima” veikalos bija bērnu zeķes, zeķubikses un meiteņu krekliņi ar īsām piedurknēm, visstraujāk ir pieaudzis zēnu džemperu pieprasījums; tas ir vairāk nekā dubultojies. Bet meiteņu džemperu pieprasījums pieaudzis par 68%, kas parāda, ka ģimenes jau vasaras beigās ir sākušas gatavoties aukstākiem laikapstākļiem.