Ērces- tas ir bīstami!
Daudz satraukuma šogad Līgo svētku brīvdienās cilvēkiem sagādāja piesūkušās ērces, jo vakcinācija iepriekš netika veikta.
Neziņa! Cerība ir uz veiksmi, ka ērce bija vesela? Gaidīšanas laiks līdz slimības izpausmei vidēji 7 līdz 14 dienas , retāk līdz 28 dienām un sliktā ziņa – specifisku zāļu, kas spētu apturēt un izārstēt ērču encefalītu, nav.
ĒRCE - zirnekļveidīgs parazīts, kas barojas arī no cilvēku asinīm!
Un varēja būt pavisam vienkārši – cilvēku no šīs dramatiskās slimības spēj pasargāt vakcinācija.
Taču vasara ir tikai sākusies.
Vēl visu var paspēt!
Tas noteikti ir lētāks un drošāks ieguldījums veselības uzturēšanā.
Gaidām Jūs!
Vakcinācijas centrā
Bruņinieku ielā 20, Rīgā
Mums šobrīd ir labākās akcijas cenas.
Darba laiks-
Katru darba dienu no 10.00 – 18.00
Tālr. 67704935 begin_of_the_skype_highlighting 67704935 end_of_the_skype_highlighting
Jaunumi un akcijas
Jau pēc divām vakcīnas devām cilvēks iegūst imunitāti pret slimību uz vienu gadu. Tad nepieciešama trešā deva, kas rada imunitāti trim gadiem. Pēc tam atkārtota vakcinācija nepieciešama:
Standarta vakcinācijas shēma
Ātrā vakcinācijas shēma
Ātra un ilgstoša aizsardzība aizmāršīgām personām un ceļotājiem
• 1 – 16 gadus veciem bērniem ik pēc 3 - 5 gadiem;
• 16 – 60 gadīgiem cilvēkiem ik pēc 3- 5 gadiem;
• vecākiem cilvēkiem par 60 gadiem ik pēc 3 gadiem.
Vislielākā iespēja Latvijā sastapties ar ērci ir jauktu koku mežos un krūmājos, tomēr paradoksālā kārtā zināmi daudzi gadījumi, kad ērce cilvēkam ir piesūkusies parkā pašā Rīgas centrā, mājas dārzā vai pat vispār nesperot kāju ārpus mājas – ērce ir ienesta ar pļavas puķu pušķi. Arī ārpus Latvijas mēs neesam pasargāti no inficētām ērcēm, jo īpaši, dodoties uz tādām tūristu iecienītām vietām kā Austrijas Alpiem, Ālandu salām Somijā vai tepat uz Sāremā salu Igaunijā.
Maldīgs ir uzskats, ka vasarā vakcinēties ir bīstami, jo tas varētu paasināt slimības norisi. Vienkārši, ja pirmā vakcīna izdarīta ērču aktivitātes periodā, jāatceras, ka divas nedēļas līdz otrās vakcīnas saņemšanai imunitāte vēl neizstrādājas, tāpēc iespējama inficēšanās, ja ērce piesūcas.
Noskaidrots, ka 20 – 30% ērču, kas piesūkušās iedzīvotājiem, bijušas inficētas ar ērču encefalīta vīrusu, tādēļ risks saslimt pēc ērces koduma ir ievērojams.
Personām, kas pēc ērces koduma inficējušās ar ērču encefalīta vīrusu, vienas līdz triju nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus - paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes ķermenī, kas saglabājas apmēram vienu nedēļu. Pēc tam seko izveseļošanās, vai arī vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos. Šādos gadījumos novēro augstu temperatūru, stipras galvassāpes, sprandas stīvumu, vemšanu, reiboņus un smagu vispārējo stāvokli.
Jau pie pirmajiem slimības simptomiem nekavējoties jāgriežas pie ārsta. Ērču encefalīta diagnozi apstiprina ar specifisko antivielu noteikšanu asinīs un spinālā šķidrumā. Ērču encefalītam nav specifisku ārstēšanas metožu, antibiotikas šajā gadījumā nepalīdz. Ērču encefalītu pārslimojušie parasti iegūst imunitāti visai dzīvei.
Divas trešdaļas pacientu atveseļojas pēc gripai līdzīgo pirmās stadijas simptomu pārslimošanas.
Viena trešdaļa pacientu, izslimo otro stadiju – kas norit ar augstu temperatūru, stiprām galvassāpēm, apziņas aptumšošanos, 10 – 15% centrālām vai perifērām parēzēm. Šīs grupas pacienti sadalās apakšgrupās :mirstība sasniedz 1%, ilgstošas un dažreiz paliekošas neiropsihiskas komplikācijas sastāda 10 – 20%, atlikusī daļa pacientu pēc otrās stadijas pārslimošanas atveseļojas.
Pati par sevi ērce nekādu ļaunumu cilvēkam nodarīt nespēj, taču spēj to inficēt ar ērču encefalīta vīrusu un boreliozi jeb Laima slimību, jo ir šo slimību pārnēsātājs. Dabā inficētas ir ap 5-10% ērču, bet Latvijā pārbaudot cilvēkiem piesūkušās ērces, inficētas konstatēja 30 – 33%. Tas saskan ar zinātnieku izvirzīto teoriju, ka inficētas ērces ir daudz aktīvākas, līdz ar to lielāka ir iespēja, ka cilvēkam var piesūkties tieši inficēta ērce.
Cilvēks ar ērču encefalītu var saslimt arī dzerot inficētu kazas, retāk govs pienu. Cilvēku ar ērču encefalītu var inficēt gan ērču mātīte, kas piesūcas uz vairākām dienām, gan ērču tēviņš, kurš piesūcas tikai uz 20 minūtēm, gan ērču kāpurs, kurš ir tik sīks, ka var palikt nepamanīts. Saslimt iespējams arī, inficētai ērcei tikai pārrāpojot pār ādu, kurā ir sīkas mikrotraumas. Apmēram 30% no ērču encefalīta slimniekiem ērci uz sava ķermeņa nav atraduši. Lai inficētos ar Laima slimību, nepieciešams ilgstošāks kontakts ar piesūkušos ērci. Viena ērce var pārnēsāt gan ērču encefalīta vīrusus, gan Laima slimības ierosinātājus, tāpēc cilvēku var inficēt ar abām šīm slimībām. Ja cilvēks nepanes kādu no vakcīnas komponentiem.
Drudzis vakcinācijas dienā.
Ja ērce ir piesūkusies nevakcinētam cilvēkam, jādodas uz tuvāko medicīnas iestādi, kur Jums izņems ērci un rekomendēs profilaktiskos medikamentus.
Ja apkārtnē medicīnas iestādes nav, tad izņemiet ērci patstāvīgi.
• Ērcei uzliek spirtā, degvīnā vai smaržās samitrinātu vati, kas atslābina ērces muskulatūru. Nekādā gadījumā neizmantot eļļu vai sviestu, jo tas kukainim izraisa vemšanu, veicinot slimības ierosinātāju iekļūšanu organismā.
• Pēc dažām minūtēm ērci satver ar pinceti pēc iespējas tuvāk snuķītim un ceļot uz augšu izvelk.
• Ja nav pincetes, var izmantot diegu, to apsienot ap ērces snuķīti un velkot aiz abiem galiem, ērci izņem.
• Brūci apsmērē ar dezinficējošu šķidrumu un nomazgā rokas.
• Rokas jāmazgā arī pēc ērces izņemšanas sunim vai kaķim, jo uz rokām var būt mikrobrūces, par kurām slimības izraisītāji var iekļūt organismā.
Ja ērci izņemot, ādā palicis tās snuķītis, to nedrīkst tur atstāt – jādodas uz tuvāko medicīnas iestādi, kur palīdzēs.
Pēc ērces izņemšanas ir svarīgi atrisināt profilakses jautājumu.
Jākonsultējas ar ārstu. Var nekavējoties uzsākt vakcināciju, izmantojot ātro vakcinācijas shēmu vai gaidīt 1 mēnesi (inkubācijas periods), novērot sevi, vairāk lietot uzturā C vitamīna saturošus dārzeņus, sīpolus, ķiplokus, citronus. Nekrist panikā! Jā Jums radīsies sūdzības, ir nepieciešams vērsties pēc palīdzības medicīnas iestādē. Ja pēc mēneša veselības problēmu nav, tad jāsāk vakcinācija pēc ātras shēmas. Visdrošākā aizsardzība ir antivielas, kas izstrādājas pēc vakcinācijas.
Vakcinēšanos iespējams veikt augu gadu, tomēr vislabāk to darīt ziemā, kamēr ērces vēl guļ. Taču maldīgs ir uzskats, ka vasarā vakcinēties ir bīstami, jo tas varētu paasināt slimības norisi. Vienkārši, ja pirmā vakcīna izdarīta ērču aktivitātes periodā, jāatceras, ka divas nedēļas līdz otrās vakcīnas saņemšanai imunitāte vēl neizstrādājas, tāpēc iespējama inficēšanās, ja ērce piesūcas.
Lai ērce nepiesūktos
Pilnībā nodrošināties pret ērces piesūkšanos nav iespējams. Taču mazināt piesūkšanās risku var, dodoties mežā ievērojot šādus piesardzības pasākumus:
• apģērbties gaišās drēbēs, lai rāpojošā ērce uz tām būtu viegli saskatāma un notraucama;
• lai ērce nevarētu palīst zem apģērba, bikšu galus jāsabāž zeķēs, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošām;
• lai ērce nepiesūktos galvas ādai, jānēsā cepure vai lakats;
• pēc pastaigas jāpārbauda apģērbs un rūpīgi jāaplūko ķermenis.
Izmantotā informācija saskaņota ar Baxter AG Latvijas filiāli.
Baxter AG Latvijas filiālē
Saskaņots ZVA 27.03.2007.
Recepšu zāles TicoVac