Deguna pilieni iesnu ārstēšanai – monētas otra puse
Iesnas – ziemīga saslimšana, kas nereti mums sabojā skaisto pavasari un vasaras sākumu, kad plaukst pūpoli, pavasara un vasaras ziedi priecē visapkārt un ilgi gaidītā saule šķietami silda. Saaukstēšanās laikā, kad organisms ir novājināts pēc ziemas un biezās drēbes gribas aši nomest, pielavās nemanot.
Droši vien jau daudziem šķiet, ka neko jaunu par šo tēmu nevar pateikt. Ne velti taču saka – ārstētas iesnas pāriet septiņās dienās, bet neārstētas – nedēļā. Taču viss tomēr nav tik vienkārši, kā šķiet pirmajā brīdī. Tikko kā iesnas ir klāt, tā daudziem rokas tā vien pastiepjas paņemt ātrāko līdzekli – deguna pilienus, kas ātri atvieglo pašsajūtu. Deguns vaļā, kļūst vieglāk elpot, samazinās smaguma sajūta, kņudēšana degunā. Ko nu vairāk vajag!
Tādā veidā izlīdzamies vienu reizi, otru reizi, vēl kādu... Pēkšņi rodas sajūta, ka jau ierastie pilieni nepalīdz, vajag stiprākus, vajag biežāk pilināt, bet vienalga īsti labi nav... Kāpēc tā?
Atbild Dr. Astra Miķelsone
Pārāk ilgi lietoti pilieni - kaitējums deguna gļotādai
Ilgstoši lietojot, deguna gļotādai šie pilieni, kas dod strauju un ātru efektu iesnu samazināšanai, nemaz tik nevainīgi nav. Deguna pilieni, kas strauji mazina iesnu simptomus, atstāj diezgan nevēlamus blakus efektus, ilgāku laiku tos lietojot. Notiek deguna gļotādas sīko asinsvadu neatgriezeniska sašaurināšanās, kuras rezultātā atrofējas pati deguna gļotāda, tā kļūst sausa, izzūd sīkās gļotādas šūnu bārkstiņas, kas nodrošina deguna attīrīšanos no dažādiem puteklīšiem, mikrobiem un vīrusiem.
Līdzīgi deguna gļotādu ietekmē arī tāds civilizācijas ieguvums, bez kura mēs savu dzīvi ziemā pat nespējam iedomāties – proti – centrālā apkure, kuras rezultātā telpās ir ļoti sauss gaiss, kas bojā smalkās gļotādas bārkstiņas, kam ir vajadzīga mitra vide, lai pildītu savas funkcijas.
Deguna skalošana
Ko tad darīt, lai pasargātu savu degunu un tā smalko gļotādu? Pēdējo gadu laikā arvien lielāku popularitāti pavisam pamatoti iegūst tā saucamie deguna skalošanas līdzekļi, kas satur sālsūdeni. Bieži vien tos tā arī sauc par “jūras ūdens” deguna pilieniem. Šie pilieni nodrošina to, ka deguna gļotādas ir mitras, tiek mehāniski nomazgāti deguna nevēlamie izdalījumi (tās pašas iesnas tie vien ir), taču netiek neatgriezeniski kairināti sīkie asinsvadi un tāpēc gļotādas spēj lieliski veikt pašas savas paredzētās attīrošās funkcijas.
Jau sirmā senatnē ļaudis zināja, ka sālsūdens dziedē brūces, kairinātu un iekaisušu ādu, tāpēc var teikt, ka tiek izmantota jau tūkstošiem gadu garumā pārbaudīta ārstēšanas metode. Par kuru ārstniecības līdzekli mēs varam vēl to apgalvot?
Tagad arī Latvijā tiek ražoti lieliski deguna tīrīšanas un gļotādu atjaunojoši līdzekļi. Aptiekās ir pieejami vairāki preparāti. Rinospray un Rinospray light, kam ir nedaudz mazāks sāls daudzums. Abi šie līdzekļi satur arī dekspantenolu, kas ir kā papildus gļotādu atjaunojošs līdzeklis. Dekspantenols vairāk ir zināms kā palīgs pie ādas bojājumiem, iekaisumiem, virspusējiem apdegumiem, autiņu dermatīta, taču ir lieliski izmantojams arī deguna gļotādas iekaisuma mazināšanai.
Gan Rinospray, gan Rinospray light ir vienkārši lietojami, izmantojot speciālu uzgali, tos vienkārši iepūš degunā.
Protams, īslaicīgi pie smagām akūtām iesnām var izmantot arī tradicionālos deguna pilienus, taču padomāsim arī par to, kā savu degunu pasargāt no neatgriezeniskiem bojājumiem, kā nodrošināt lieliskas deguna funkcijas visa mūža garumā.