Operējot audi jātraumē iespējami mazāk
Konsultē ķirurgs – flebologs RETS VĪGANTS
Kā atzina ķirurgs - flebologs R. Vīgants, izvēloties radikālu vēnu varikozes ārstēšanas metodi - operāciju, galvenā uzmanība jāpievērš, lai operējot audus traumētu pēc iespējas mazāk. Tādēļ Dr. Mauriņa Vēnu centrā tiek piedāvāti dažādi operāciju veidi kā lāzeroperācija un miniflebektomijas metode.
Pacientiem, kam bojātas kāju maģistrālās zemādas vēnas, Dr. Mauriņa Vēnu centrā tiek veikta lāzeroperācija. Taču slimi var būt arī vēnu sānu zari. Kā notiek to ārstēšana?
Ja ir slima lielā maģistrālā vēna, tad visbiežāk veidojas arī vēnu sānu zaru varikoze. Vispirms ārstējam varikozo stumbra vēnu ar lāzeroperāciju un pēc tam – sānu zarus operējam caur tikai 1 mm gariem griezieniem ar miniflebektomijas metodi. Pacientiem pēc šādas operācijas nav rētu un sāpju, kā arī daudz ātrāk tiek panākts ļoti labs kosmētisks efekts vienlaikus ar mazāku komplikāciju risku, ja salīdzinam ar klasisko ķirurģisko metodi.
Kādas var būt komplikācijas, ja slimā vēna izņemta ar klasisko ķirurģisko metodi?
Pastāv risks, ka paliks neglītas rētas, atkal veidosies čūlas, tūska, limfostāze un varbūt pat elefantiāze. Kāju varam uztvert kā audu kopumu un, jo vairāk to traumējam, izdarot griezienus, jo vairāk tiek izjaukta mikrocirkulācija, kas vairs nekad neatjaunosies. Ja kopumā šādu griezienu ir kādi desmit vai divdesmit, rezultāts veidojas vēl sliktāks nekā bija pirms operācijas.
Piemēram, Dr. Mauriņa Vēnu centrā nesen vērsās kāda paciente, kurai pēc vēnu izoperēšanas ar tradicionālo ķirurģisko metodi (daudziem lieliem griezieniem) ārsts solījis 50% stāvokļa uzlabošanos. Taču tagad – gadu pēc operācijas – pacientes veselības stāvoklis nevis uzlabojies, bet nopietni pasliktinājies – uz viņas kājām ir milzīgas rētas, tūska un limfostāze. Paciente uzskata, ka rezultāts ir nevis par 50% uzlabojies, bet tieši otrādi par 350% pasliktinājies.
Ko vajadzēja darīt, lai nerastos tik nepatīkamas veselības problēmas?
Svarīgākais, lai operējot pēc iespējas mazāk tiktu traumēti audi. Agrāk bija teiciens: jo lielāks ķirurgs, jo lielāks grieziens (tie bija pat 5 – 10 cm lieli), bet mūsdienās ir pilnīgi pretēji – jo lielāks ķirurgs, jo mazāks grieziens ( griezieni operējot vēnas nedrīkstētu būt lielāki par 1 mm). Gan lāzeroperācija, gan miniflebektomijas metode, kad vēnu sānu zaru izņemšanai pietiek ar milimetru lieliem griezieniem, pacientam ir nesalīdzināmi saudzīgākas par klasisko ķirurģisko operāciju. Turklāt, izmantojot miniflebektomijas jeb Varadeja metodi, griezieni skar tikai ādu, nevis visus audus, un sadzīst, neatstājot rētas.
Pastāstiet, lūdzu, tuvāk par šo metodi.
Veicot varikozo sānu zaru operāciju ar miniflebektomijas metodi tiek izdarīti ļoti mazi griezieni, to var veikt, izmantojot vietējo anestēziju, ko ievada pa vēnu gaitu un speciālus instrumentus. Anestēzijas šķidrums palīdz atslāņot vēnu (to var vieglāk un mazāk traumatiski izņemt) un darbojas arī kā polsteris, nepieļaujot asiņošanu. Minētajam anestēzijas veidam ir daudz mazāk blakusefektu atšķirībā no vispārējās narkozes, kas var radīt dažādas komplikācijas. Būtiski, ka vietējā anestēzijā pacients jūt, ja ārsts ar instrumentiem pietuvojies bīstami tuvu, piemēram, nervam, un uzreiz signalizē, bet vispārējā narkozē pacients neko nejūt un ārsts var kļūdīties, netīšām pārgriežot nervu vai izņemot to, ko nevajag.
Ne mazāk svarīgi, ka uzreiz pēc miniflebektomijas operācijas pacients var staigāt (tas pat ir vēlams!) un atgriezties darbā. Tātad cilvēks ne uz mirkli nezaudē savas darbaspējas.
Vai varat izārstēt arī ļoti lielus varikozus vēnu sānu zarus?
Mūsu vēnu centrā ar miniflebektomijas metodi varam izoperēt jebkurus un pat ļoti slimus vēnu zarus. Tas ir mūsu meistarības paraugs, un ar to atšķiramies no citiem.
Tātad, izmantojot dažādas metodes – lāzerķirurģiju un miniflebektomiju, varat likvidēt gan varikozi slimo lielo kāju vēnu, gan sānu zarus. Kādos gadījumos rekomendējat lietot tādu metodi kā skleroterapija?
Mūsdienās gandrīz jebkuru vēnu var izārstēt ar skleroterapiju, kad slimajā vēnā tiek ievadīts speciāls medikaments, visbiežāk putu veidā. Jautājums tikai – cik labs un noturīgs būs rezultāts? Gados jauniem un aktīviem pacientiem slimo vēnu slēgšanai iesakām tomēr lāzeroperāciju, jo tā sniedz ātrāku un noturīgāku rezultātu. Ārstēšanas process ar skleroterapiju ir daudz ilgāks (3 – 4 mēneši) un vairāk piemērots gados vecākiem cilvēkiem. Tas neattiecas uz skleroterapiju kosmētiskos nolūkos, kad tiek ārstētas mazās ādas vēniņas – teleangiektāzijas jeb tā saucamie zirnekļa tīkli. Šajos gadījumos, protams, nav labākas metodes par skleroterapiju gan jaunam, gan vecam.
Kā notiek ārstēšana, ja slimi tikai vēnu sānu zari?
Gadījumos, kad varikozi ir tikai sānu zari, jebkura vecuma pacientus ārstējam, lietojot putu skleroterapiju. Agrāk, kad medikamentu vēnā ievadīja šķidrā veidā, tas atšķaidījās ar asinīm un aizplūda prom, pietiekami neiedarbojoties uz vēnas sieniņu. Toties šie jaunākās paaudzes medikamenti, ko ievadām putu veidā, spēj aizpildīt vēnu, izspiest ārā asinis un tādējādi daudz labāk iedarboties uz vēnas sieniņu. Efekts šai ārstnieciskajai manipulācijai ir ļoti labs. Pateicoties putu izmantošanai, varam ārstēt arī lielāka izmēra vēnas ar skleroterapiju.
[+] [-]