Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:2, Did:0, useCase: 3


Pulsa oksimetrs – iespēja mājas apstākļos sekot līdzi Covid-19 simptomiem

Redakcija
Redakcija

Iedzīvotāju interese par pulsa oksimetriem pēdējo mēnešu laikā ir ievērojami palielinājusies. Tie ir īpaši nozīmīgi gan koronavīrusa slimības gaitas uzraudzīšanai, gan lai sekotu līdzi vispārējām veselības stāvokļa izmaiņām, kas būtiski gan pandēmijas laikā, gan ikdienā, īpaši cilvēkiem, kuri ir dažādās riska grupās vai vienkārši vēlas pastiprināti rūpēties par savu veselību. Kas ir pulsa oksimetrs un, kāpēc tas ir noderīgs ne tikai Covid-19 pacientiem, skaidro “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.

Kas ir pulsa oksimetrs?
Pulsa oksimetrs ir viegla, portatīva medicīnas ierīce, ar ko ļoti ātri un vienkārši var noteikt skābekļa saturāciju asinīs jeb hemoglobīna un asins piesātinājumu ar skābekli, kā arī sirdsdarbības ātrumu. Pulsa oksimetrs darbojas, nolasot asins krāsu spektru. Skābeklim saistoties ar hemoglobīnu mainās hemoglobīna struktūra un krāsa. Pulsa oksimetrs ļauj veikt asins piesātinātības ar skābekli un pulsa mērījumus gan bērniem, gan pieaugušiem.

Ierīces lietošana ir ļoti vienkārša, tāpēc tā būs piemērota arī vecākiem cilvēkiem un to var izmantot arī bērniem. Ierīci nepieciešams uzlikt uz vienas rokas pirksta un pāris sekundēs pulsa oksimetrs fiksēs asins piesātinājumu ar skābekli un pulsu. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka pulsa oksimetrs ir ļoti kompakts un viegls, tāpēc to iespējams viegli pārnēsāt.

Noderīgs ne tikai Covid-19 pacientiem
Šī ierīce noderīga ne tikai pacientiem ar Covid-19 simptomiem, bet ikvienam, kas vēlas sekot līdzi savam skābekļa saturam asinīs un, kuri regulāri izjūt veselības problēmas – hroniskas slimības vai ir ar kaitīgiem ieradumiem, piemēram, smēķēšanu. Pateicoties pulsa oksimetra vienkāršai lietošanai, šī ierīce ir noderīga ne tikai slimnīcā esošajiem Covid-19 pacientiem, bet arī tiem, kuriem nav nepieciešama hospitalizācija un veseļošanās norit mājās.

Ar pulsa oksimetru varēs laikus konstatēt veselības saasinājumu un laicīgi griezties pēc palīdzības. Farmaceite skaidro, ka veselam cilvēkam pulsa oksimetra rādītāja norma ir 95%-100%, taču smagu hronisku slimību gadījumā normas ir citas no 88% - 92%. Rādītājam nokrītoties, jāsazinās ar ģimenes ārstu vai neatliekamās medicīniskās palīdzības personālu, kas izvērtēs nepieciešamību doties uz slimnīcu.

Farmaceite atgādina, ka svarīgi ņemt vērā to, ka pulsa oksimetrija ir tikai viens no kritērijiem, pēc kā tiek izvērtēta slimības smaguma pakāpe. Tikpat svarīgas ir sūdzības par elpas trūkumu, augstu temperatūru, ko ar pieejamajiem medikamentiem neizdodas pazemināt, tāpēc veselības stāvoklis jāvērtē pēc visiem slimības simptomiem.

Kas var ietekmēt rādījumu?
Farmaceite norāda, ka lai arī pulsa oksimetra lietošana ir vienkārša, ir jāņem vērā daži svarīgi nosacījumi. Piemēram, mērījums būs precīzāks, ja rokas tajā brīdī būs siltas. Mērījuma neprecizitāti var izraisīt cilvēka kustības mērījuma brīdī. Rādījumu precizitāti var ietekmēt arī gari un ar akrila vai gēla lakām lakoti nagi, tādēļ rādījums var uzrādīt zemāku skābekļa līmeni asinīs, nekā tas ir patiesībā.

Kur iegādāties pulsa oksimetru?
Farmaceite skaidro, ka pulsa oksimetrus iespējams iegādāties aptiekās. To pieprasījums pēdējo mēnešu laikā ir ievērojami audzis līdz ar Covid-19 vīrusa straujo izplatību valstī, kā arī ar iedzīvotāju pastiprināto vēlmi iegādāties preventīvi, pirms radusies reāla nepieciešamība pēc tiem. Cilvēki, kuri šīs ierīces iegādāsies aptiekās, saņems arī ieteikumus no farmaceita par pulsa oksimetru lietošanu mājas apstākļos.

Covid-19 apstākļos "Euroaptieka" aicina iedzīvotājus nepieciešamos recepšu un valsts kompensējamos medikamentus, kā arī citas aptiekā pieejamās preces pasūtīt ar piegādi uz vēlamo adresi visā Latvijā, izmantojot "Euroaptieka" pakalpojumu "Medikamentu piegāde mājās". Rīgā dzīvojošiem tiek nodrošināta ekspress piegāde, ka pasūtījums tiek piegādāts tajā pašā dienā, kā arī norēķināšanās par pakalpojumu būs iespējama piegādes brīdi. Lai saņemtu pakalpojumu, kā arī pilnvērtīgu farmaceita konsultāciju, jāzvana "Euroaptieka" farmaceitam pa tālruni 20369469 darba dienās no plkst. 9.00 līdz 17.00.