Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:2, Did:0, useCase: 3


„Nu, re, re, viņš nomira”, priecājās dakteris!

Visi ārsti – gan tie, kas patiešām strādā, gan tie, kas tikai izliekas, – ir devuši Hipokrāta zvērestu. Ārsts nav profesija, ārsts – tā, pirmkārt, ir misija, otrkārt, dzīves veids. Nav pieņemama attaisnošanās ar krīzi par slikti veiktu darbu vai ētikas pārkāpumiem ārstu praksē, jo labi dakteri ir godam strādājuši kara laikā un ekonomiskā krīze ir tikai bērna šļupsti, salīdzinot ar karadarbību.

Kādu ārstu attieksmi saņēma kāds vīrietis, kura radinieks kritiskā stāvoklī bija nonācis kādā no Rīgas slimnīcām? Dakteris atļāvās neētiski norādīt uz vīrieša tuvinieka iespējamo drīzo galu, jo, lūk, slimība nav ārstējama. Jā, vīrieša radinieks patiešām slimnīcā nonāca ar ne visai skaidru diagnozi. Ne ātrās palīdzības ārsti, ne dakteri slimnīcā nespēja noteikt saslimšanas iemeslu. Vīrieša mutiskās norādes un dažādu slimnīcu izraksti, kuros skaidri un gaiši bija norādīts retās slimības nosaukums, sākotnēji nemaz netika ņemtas vērā. Tikai sirdzēja stāvoklim krietni saasinoties un otreiz viņu nogādājot reanimācijā, ārsti tomēr uzklausīja vīrieti, kurš neatlaidīgi morāli cīnījās par sava radinieka dzīvību. Uzklausīšana beidzās ar cinisku vērtējumu – tā kā retā slimība ir iedzimta un raksturīga vairākiem radiniekiem, tika iztaujāts arī citu vīrieša radinieku liktenis. Noskaidrojot, ka viens no viņiem ir miris, ārstējošais ārsts gandrīz vai priecīgs par savu taisnību, paceltā balsī izsaucās: „Nu, re, re, viņš nomira!”

Interesanti, kā tas bija jāsaprot? Ka arī šis radinieks tūlīt mirs? Un par to būtu jāpriecājas? Un vairs netiks veikta nekāda ārstniecība? Ārsts nebija dzirdējis (nevēlējās dzirdēt) tikai vienu lietu – otrs radinieks bija miris dēļ citas slimības, nevis dēļ iedzimtās. Šermuļi skrien pa kauliem, atceroties pirms kāda laika izskanējušo skandālu, ka apbedītāji zvanot mirušo radiniekiem tūdaļ pēc miršanas fakta konstatācijas. Protams, negodprātīgi ārsti ir tie, kas iedod tālruņa numuru, tādējādi par zināmu samaksu piegādājot apbedītājiem „klientus”. Skandāls kā izcēlās, tā noklusa, jo ... likums šo lietu neregulē un arī pierādīt, lai kādu apsūdzētu, ir visai grūti.

Stāsts šajā gadījumā beidzās laimīgi. Jo vīrietis izmantoja tās dēvētos „sakarus” un panāca, lai sirdzēju izmeklē cits speciālists, kas faktiski acumirklī pieprasīja veikt slimniekam operāciju. Vīrieša radinieks ir dzīvs, taču atveseļošanās poms būs garāks nekā tad, ja operācija būtu veikta laicīgi.

Padoms kritiskām situācijām

Diemžēl, gadījums ir ļoti jutīgs, tāpēc nav minēti vārdi un slimnīca. Taču tas ir labs padoms visiem, visiem, kam vien radinieki nonākuši slimnīcā:
1. Cīnieties par savu radinieku veselību, ja viņi nonākuši slimnīcā, jo cilvēks ir bezpalīdzīgs un nespēj pats parūpēties par sevi.
2. Neuzmācieties, protams, ar muļķīgiem padomiem labiem mediķiem, bet racionāli izvērtējiet situāciju un varbūt pieņemiet lēmumu iejaukties, ja situācija ir kritiska.
3. Ja ir reta, iedzimta slimība, vēlams saglabāt visas ārstu rakstītās norādes, medikamentu recepšu kopijas, izrakstus no slimnīcām, jebkādus dokumentus, kas kristiskā situācijā palīdzētu ārstiem saprast slimības vēsturi. Šie dokumenti jāglabā viegli pieejamā vietā, par kuru jāinformē arī radinieki.

Labi vārdi mediķiem

Taču jāpasaka arī kas labs par mediķiem un slimnīcām – Bērnu slimnīcas (Vienības gatvē) Uzņemšanas nodaļā strādā izcili, pieredzējuši uzticības vērti mediķi, kuru attieksme ir lieliska. Tādai tai jābūt, ja cilvēks ir parakstījies uz misijas profesiju. Paldies viņiem visiem! Bez bailēm ar bērnu kritiskā brīdi var doties uz Bērnu slimīcas Uzņemšanas nodaļu – saņemsiet patiešām profesionālu palīdzību.

     [+] [-]

, 2010-09-19 22:33, pirms 14 gadiem
Labs raksts, paldies un, lai laba veselība !

     [+] [-]

, 2010-09-19 22:48, pirms 14 gadiem
žēl. ka tā notiek.

     [+] [-]

, 2010-09-20 08:21, pirms 14 gadiem
a vajadzētu gan tādus dakterus vārdā saukt, lai citi cilvēki uz viņiem neuzraujas.

     [+] [-]

, 2010-09-20 13:14, pirms 14 gadiem
Vai ar to nevar kaut kā cīnīties?

     [+] [-]

, 2010-09-20 13:18, pirms 14 gadiem
Nu kā tā var?

     [+] [-]

, 2010-09-20 13:25, pirms 14 gadiem
x rakstīja: Vai ar to nevar kaut kā cīnīties?
Var, tikai tad jāmaina likumdošana un šādi ārsti jāatstāj bez darba.