Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:2, Did:0, useCase: 3


Ādas vēža formas (uzmanies)

Ādas vēzis ir ļaundabīga ādas slimība. Par ādas vēzi dēvē vairākus audzēju veidus, kuri veidojušies no atšķirīgām šūnām. Bazalioma veidojas no bazālās membrānas šūnām. Ādas plakanšūnu vēzis veidojas no daudzkārtainā plakanā epitēlija šūnām. Melanoma veidojas no melanocītiem – šūnām, kas veido pigmentu.

Informācija par ādas vēža dažādām formām un A-B-C-D-E algoritms
Ādas imūnā sistēma tiek pavājināta stipras saules iedarbības rezultātā, kas bojā ādas šūnas un izmaina šūnu ģenētisko materiālu. Atjaunošanas spējas ar laiku izzūd un nespēj novērst UV staru bojājumus šūnā. Šūnai daloties nepareizi, tiek bojāta ģenētiskā informācija, kas tiek nodota meitas šūnām. Ar laiku šīs šūnas var iegūt ļaundabīgo šūnu spējas dalīties ātri, nekontrolējami. Tā attīstās ādas vēzis. Pastāv dažādi ādas vēža veidi un paveidi. Visbīstamākā ādas vēža forma ir melanoma jeb melnās dzimumzīmes vēzis. Ne-pigmentētie ādas vēži ir mazāk ļaundabīgi, bet sastopami ievērojami biežāk.

Kā atpazīt melanomu ? – A-B-C-D-E algoritms
Vēža attīstības risks gēnos bieži tiek pārmantots no paaudzes paudzē, un tam ir svarīga loma ādas vēža attīstībā. Ikviens cilvēks, kura ģimenē ir zināmi saslimšanas gadījumi ar ādas vēzi, pie tam, cilvēks ir ar gaišu ādas foto tipu, jābūt īpaši piesardzīgam un vismaz reizi gadā jākonsultējas ar dermatologu. Melanoma bieži ir grūti atpazīstama ar neabruņotu aci un nav atšķirama no nevusa vai dzimumzīmes. Agrīnai diagnostikai būtu lietderīgi pielietot A-B-C-D-E algoritmu.

Algoritms ietver sekojošas pazīmes:

- veidojums ir asimetrisks

- nav skaidru robežu

- dažādās krāsās

- ir lielāks par 5 mm diametrā

- un tiek novērota veidojuma evolūcija jeb izmaiņas laikā – izmaiņas krāsā, formā, izmērā, pacēluma veidošanās, ādas virsmas izmaiņas, subjektīvas sajūtas ādas virsmā – nieze un pat asiņošana – rakstūrīgās pazīmes malignitātei. Ja cilvēkam pēc 40 gadu vecuma uz līdz šim veselas ādas parādās veidojumi, tas jāuzskata par aizdomīgu pazīmi un nekavējoties jākonsultējās ar ārstu.

Ļaundabīgā melanoma
Melanoma ir visnopietnākā ādas vēža forma mirstības kontekstā. Tā var attīstīties jebkurā ķermeņa ādas rajonā, arī uz iepriekš novērotas dzimumzīmes, kas sastāda 30% līdz 50% gadījumu. Visbiežāk ādas vēzi novēro uz rumpja kā vīriešiem tā arī sievietēm un uz apakšstilbiem sievietēm. Melanoma ir īpašs ļaundabīgs veidojums, kas attīstās no pigmentu sintezējošām ādas šūnām. Melanoma spēj spontāni attīstīties uz veselas ādas, tā spēj attīstīties arī uz iepriekš novērotām dzimumzīmēm (nevusiem). Vairumā gadījumu audzēja šūnas sāk attīstīties epidermas dziļākajos slāņos.

Ne-melanomas – mazāk bīstamas, bet biežāk sastopamas
Ne-melanomas ādas vēža formas nav tik bīstamas, bet desmit reizes biežāk sastopamas nekā melanomas. Īpaši ir apdraudēti tie ādas rajoni, kas visvairāk ir pakļauti saules starojumam. Šīs vietas ir: seja, ausis, plaukstu virsmas, augšdelmi, vīriešiem galvas plikpaurības rajoni. Agrīnas diagnozes noteikšanas gadījumā pastāv ļoti labas iespējas sekmīgai un pilnīgai lēni augošo veidojumu izārstēšanai. Ne-melanomas ādas vēža formas ļoti reti rada metastāzes. Ādas ne-melanomas audzējus iedala trīs lielās grupās: aktīniskās keratozes, bazālo šūnu vēzis (bazaliomas) un plakano (skvamozo) šūnu vēzis.

1. Aktīniskās (saules) keratozes
Saules jeb aktīniskās keratozes ir skaidri saskatāmas. Šie raupjie, parasti ar zvīņu pārklātie veidojumi tiek novēroti vietās, kuras bieži un ilgstoši saņem saules starus. Tie rodas, kad ādas vietējā imūnā sistēma ir novājināta, saņemot ilgstošu UV starojumu, un nespēj atjaunot radītos bojājumus. Šī agrīnā ne-melanomas vēža forma 10-15% gadījumu var attīstīties par plakano šūnu vēzi.

2. Bazālo šūnu vēzis (bazalioma)
Bazālo šūnu vēzis jeb bazālo šūnu karcinoma izpaužas kā blāvs ādas krāsas pacēlums ar spīdīgu virsmu, kas līdzīgi saules keratozei visbiežāk veidojas uz sejas t.s. “saules terasēs”. Bazālo šūnu karcinoma, kas pamatā veidojas no epidermas bazālā slāņa šūnām, aug gadiem ilgi, neizraisot nekādu diskomfortu. Ja veidojumu neārstē, augšana sniedzas dziļākos audos, kur tiek bojātas dziļāk ādā izvietotās struktūras, visbeidzot tiek kropļojota ādas struktūra. Bazalioma kā likums nerada metastāzes.

3. Plakano šūnu vēzis
Plakano šūnu vēzis jeb skvamozo šūnu karcinoma var veidoties no aktīniskās keratozes un vizuāli atgādina bazālo šūnu karcinomu. Tomēr virsma ir vairāk pacelta un klāta ar keratīnu. Šo audzēja veidu bieži var sajaukt ar parasto kārpu. Skvamozo šūnu karcinoma var izplatīties pa limfatiskajiem vadiem uz limfatiskajiem mezgliem un citiem orgāniem (metastazēties), radot fatālas sekas.

Uzmanies! Ja mani kādas no ādas vēža pazīmēm, nekavējoties griezies pie ārsta!

Avots

Lasi vēl - Kāpēc tu vēlies sauļoties?

     [+] [-]

, 2011-05-26 00:27, pirms 14 gadiem
tpu! tpu! tpu!

     [+] [-]

, 2011-05-26 11:03, pirms 14 gadiem
Brrr, man uzdzina šermuļus, es negribētu tādu.

     [+] [-]

, 2011-05-26 14:30, pirms 14 gadiem
Baismīgi.

     [+] [-]

, 2011-09-25 00:54, pirms 13 gadiem
Es griezos pie ārsta, man izoperēja itkā polipu no auss, bet sagaidot atbildes izrādījās, ka ir plakanšūnu ļaundabīgais vēzis taču, lai varētu sākt ārstēšanu man ir jāgaida rindā vairāk par mēnesi un visu šo laiku jādzer pretsāpju zāles, jo man sāp gan ausī, gan galvā.

     [+] [-]

, 2011-11-11 18:57, pirms 13 gadiem
Piekāda ārsta griesties vispirms?
Cik izmaksā pārbaude?
Cik izmaksā ārstēšana?