Aktuāli ceļotājiem- Ceļo droši!
Dodoties atvaļinājumā nevajadzētu ekonomēt uz drošības pasākumiem.
Lai atpūta izdotos kvalitatīva veselības profilakse pirms ceļojuma ir ļoti svarīga.
A hepatīts ir vīrusu infekcija, kas izplatās kā zarnu infekcija –
fekāli orāla, tautas valodā - netīro roku slimība.
Tā kā A hepatīta vīruss ir ļoti izturīgs – tas ilgi saglabājas uz virsmām un strauji izplatās personisku kontaktu ceļā, Mazie pacienti A hepatītu bieži izslimo vieglā formā, pat bez dzeltes, tādējādi kļūstot par bīstamu infekcijas avotu vecākiem un citiem pieaugušajiem.
A hepatīta vīruss pat ledus gabaliņos kokteilī, kārdinošās jūras veltēs vai saldējumā!
A hepatītu, kas ir fekāli – orāla infekcija jeb, tautas valodā runājot, netīro roku slimība, var iegūt lietojot uzturā netīru dzeramo ūdeni, nemazgātus un nemizotus augļus, termiski neapstrādātu ēdienu, termiski neapstrādātus dārzeņus vai jūras veltes, ja netiek ievērotas higiēnas normas.
Inficēties var arī peldoties netīros baseinos, upēs, ezeros vai saskarsmē ar inficētu cilvēku, kas pēc tualetes apmeklējuma nav nomazgājis rokas.
Vecāki izvēlas ceļot kopā ar bērniem un tieši bērni ir bīstama A hepatīta riska grupa, jo ir ciešā kontaktā ar citiem bērniem, reizēm aizmirst nomazgāt rokas pirms ēšanas vai pēc tualetes apmeklējuma.
Drudzis, apetītes zudums un dzelte
A hepatīts ir aknu iekaisums, kas var noritēt dažādās smaguma pakāpēs ar drudzi, nogurumu, apetītes zudumu, sliktu dūšu, vemšanu un dzelti. Atkarībā no cilvēka veselības stāvokļa un citiem faktoriem, slimībai var arī nebūt redzamas izpausmes formas, kā tas visbiežāk ir bērniem.
Sākumā cilvēks var sajust nedaudz paaugstinātu temperatūru un citus gripai līdzīgus un nespecifiskus simptomus - nespēku, apetītes trūkumu un galvassāpes. Tieši tāpēc ļoti svarīgi vecākiem pievērst pastiprinātu uzmanību bērna pašsajūtai epidēmijas periodā. Tālāk seko slikta dūša, spiediena sajūta pakrūtē, parādās tumšs urīns, bezkrāsainas fēces un visbeidzot parādās dzelte – vispirms acīs, tad uz ādas.
A hepatīta inkubācijas periods var ilgt pat 40 - 50 dienas. Smagos gadījumos akūta slimība var turpināties vairākus mēnešus, citreiz – pāriet pēc nedēļas.
Bieži vien pats ceļotājs par savu inficēšanos sākotnēji var pat nenojaust, un, tikai atgriezies mājās, saslimst pa īstam, aplipinot ģimeni, paziņas un darba biedrus. Ļoti retos gadījumos A hepatīts var izraisīt komplikācijas un nāvi, bet labā ziņa ir tā, ka šī infekcija pēc izslimošanas nekad nerada hroniskas sekas.
Ne tikai Āfrikā, bet arī Eiropā
A hepatīts ir izplatīts gandrīz visā pasaulē, mazāk Eiropā, ASV un Austrālijā. Īpašas riska zonas ir tropu un subtropu zemes, Āfrika, Āzija, Dienvidamerika, Vidusjūras un Karību jūras baseina valstis, Vidējie Austrumi, Latīņamerika, Meksika un arī Krievija, Baltkrievija un Ukraina. Karsts klimats un zems sanitārais līmenis ir A hepatītu veicinoši faktori. Bet pavisam viegli ar A hepatītu var inficēties arī pie mums populārajos Ēģiptes un Turcijas kūrortos.
Kā sevi pasargāt?
Specifiskā profilakse
Labākais veids, kā sevi pasargāt no A hepatīta, ir vakcinācija, ko var veikt no divu gadu vecuma un pat slimības uzliesmojuma laikā. Vislabāk ir vakcinēties vismaz divas nedēļas pirms ceļojuma. Taču nokavēts nebūs, ja pirmā pote tiks saņemta arī dažas dienas pirms brauciena, jo A hepatīta vakcīna imunitāti veido ļoti strauji.
Otru devu,saņem sākot no sešiem mēnešiem pēc pirmās potes, tad imunitāte tiek iegūta uz mūžu. Pilns vakcinācijas kurss noteikti ir pareizākā izvēle, jo, ja cilvēks pēc pāris gadiem atkal nolemj ceļot, nebūs jātērē laiks, nauda un jāvakcinējas no jauna.
Nespecifiskā profilakse
Personīgās higiēnas ievērošana, sevišķi roku mazgāšana .
Sekot bērnu darbībām personīgās higiēnas ievērošanā.
Nedzert krāna ūdeni. Nelietot kopīgus traukus.
Nepeldēties ūdenskrātuvēs, kurās ir šaubas par ūdens kvalitāti.
Ceļo droši!
Vakcinācijas centrs piedāvā veikt vakcināciju pret A hepatītu par akcijas cenu 16.80 Ls
Vairāk informācijas
Vakcinācijas centrā
Bruņinieku ielā 20, Rīgā
tālr. 67704935
Jaunumi un akcijas
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]